تبلیغات

تبلیغات

حاج قاسم سلیمانی

آلودگی هوای تهران ازنیمه شرایط «هشدار» گذشت

مجموعه : مجله خبری
آلودگی هوای تهران ازنیمه شرایط «هشدار» گذشت
در حالی جلسه كمیته مواقع اضطراری آلودگی هوای از لحظاتی پیش آغاز شد ، اطلاعات دریافتی از مركز هماهنگی اطلاع‌رسانی آلودگی هوای تهران نشان می‌دهد بر میزان غلظت كلیه آلاینده‌ها نسبت به روز گذشته افزوده شده و شاخص كیفیت هوای تهران از نیمه شرایط «هشدار» فراتر رفته . یك آلاینده دیگر در تهران نیز به شرایط هشدار رسیده و 2 آلاینده هم همچنان در «آستانه هشدار» قرار دارند.

آلودگی هوای تهران ازنیمه شرایط «هشدار» گذشت

از سوی دیگر ایستگاه آزادی به لحاظ آلاینده منوكسیدكربن به شرایط «اضطرار» رسیده است، پایداری جوی و افزایش پتانسیل آلاینده‌ها همچنان ادامه دارد و امكان دسترسی تهرانی‌ها به نقشه آلودگی هوا از طریق تلفن همراه فراهم شده است.

به گزارش (ایسنا)، بر اساس اعلام مركز هماهنگی اطلاع‌رسانی آلودگی هوای تهران و بر اساس اطلاعات رسیده از ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوای شهر تهران بر میزان غلظت كلیه آلاینده‌ها نسبت به روز گذشته در همین ساعت افزوده شده است و بدین ترتیب میانگین غلظت آلاینده ذرات معلق كمتر از دو نیم میكرون فراتر از حد مجاز بوده و شاخص كیفیت هوا هم اكنون در شرایط «هشدار» است در حالی كه ایستگاه آزادی به لحاظ آلاینده منوكسیدكربن در شرایط «اضطرار» قرار دارد.

از سوی دیگر گزارش هواشناسی حاكی از آسمانی صاف و غبارآلود است كه به این ترتیب انتظار می‌رود شاخص كیفیت هوا در شرایط «هشدار» باقی بماند.

بر اساس اطلاعات رسیده هم‌اكنون میزان آلاینده ذرات معلق كمتر از 5/2 میكرون در تمامی ایستگاه‌های مورد سنجش فراتر از حد مجاز بوده و در پارك رازی، پارك سلامت، پارك قائم، دانشگاه علم و صنعت در «آستانه شرایط اضطرار» قرار گرفته است.

همچنین میانگین غلظت آلاینده منوكسیدكربن نیز در تهران افزایش یافته و در آستانه ورود به شرایط «هشدار» است از سوی دیگر در میدان آزادی نیز این آلاینده به شرایط «اضطرار» رفته است و میزان همین آلاینده در ایستگاه استانداری در «آستانه شرایط اضطرار» و در ایستگاه‌های پونك، میدان فتح، پارك رازی، پارك قائم، پاسداران و پردیسان در شرایط «هشدار» قرار دارد.

گزارش‌های رسیده حاكی است میزان آلاینده دی اكسید نیتروژن نیز در شرایط «هشدار» قرار گرفته به شكلی كه میزان این آلاینده از 37 ایستگاه مورد سنجش تنها در سه ایستگاه پایین‌تر از حد مجاز است و در سایر ایستگاه‌ها در شرایط «هشدار» قرار دارد.

از سوی دیگربه لحاظ آلاینده ذرات معلق كمتر از 10 میكرون نیز میانگین غلظت این آلاینده در «آستانه شرایط هشدار» قرار داشته و در ایستگاه‌های اتوبان محلاتی، پارك رز، آزادی، و قلهك در شرایط «هشدار» بوده و در آزادی از «نیمه شرایط هشدار» نیز فراتر رفته است.

اطلاعات دریافتی حاكی است كمیته هماهنگی و نظارت مواقع اضطراری آلودگی هوای تهران از دقایقی پیش آغاز شده و قرار است در خصوص وضعیت آلودگی هوا تصمیم‌گیری كند.

مدیر كل هواشناسی استان تهران:

پایداری جوی و افزایش پتانسیل آلاینده‌ها همچنان در پایتخت ادامه دارد

سرعت باد در حدی نیست كه تاثیر قابل ملاحظه‌ای در كاهش غلظت آلاینده‌ها داشته باشد

مهندس جباری، مدیر كل هواشناسی استان تهران نیز با اشاره به اینكه هم اكنون دید در تهران 4 هزار متر است به ایسنا گفت: نقشه‌های پیش‌یابی نشان می‌دهد وضعیت پایداری جوی تا پایان هفته فعلا ادامه داشته و تغییری در این وضعیت دیده نمی‌شود لذا افزایش چگالی آلاینده‌ها تا پایان هفته پیش بینی می‌شود.

وی با اشاره به سرعت بسیار پایین وزش باد در تهران گفت: این سرعت در حدی نیست كه تاثیر قابل ملاحظه‌ای در كاهش غلظت آلاینده‌ها در تهران داشته باشد.

مشاور شهردار تهران در امور محیط زیست:

كلیه فعالیت‌های عمرانی شهرداری متوقف شده است

شهروندان هرگونه روشن كردن آتش و آلودگی هوا را به سامانه 137 اطلاع دهند

مهندس حیدرزاده، مشاور شهردار تهران در امور محیط زیست نیز با اشاره به آماده باش سامانه 137 و آتش نشانی تهران به ایسنا گفت: از صبح امروز كلیه فعالیت‌های عمرانی شهرداری تهران متوقف شده و به سامانه 137 نیز اعلام شده است كه محل‌هایی كه اقدام به سوزاندن لاستیك و غیره می‌كنند را سریعا به محیط زیست استان تهران جهت پلمپ معرفی كنند.

وی افزود: بر اساس آخرین آمارها تا كنون دو مركز كه اقدام به ایجاد آلودگی می‌كردند به محیط زیست استان تهران جهت پلمپ واحد معرفی شدند.

مشاور شهردار تهران در امور محیط زیست در عین حال از شهروندان خواست در صورت مشاهده هرگونه رشد كردن آتش در تهران مراتب را جهت برخورد با واحدهای مختلف از طریق سامانه 137 به شهرداری تهران اعلام كنند.

مدیرعامل شركت كنترل كیفیت هوای تهران خبر داد:

فراهم شدن امكان دسترسی شهروندان به نقشه آلودگی هوا از طریق تلفن همراه

دكتر یوسف رشیدی، مدیر عامل شركت كنترل كیفیت هوای تهران نیز از فراهم شدن امكان دسترسی شهروندان به نقشه آلودگی هوا از طریق تلفن همراه خبر داد.

وی افزود: در پی افزایش آلودگی هوا در تهران و با همكاری سازمان فناوری اطلاعات شهرداری تهران امكان دریافت آخرین نقشه پراكندگی آلودگی هوا در پایتخت بر روی تلفن همراه فراهم شد.

مدریعامل شركت كنترل كیفیت هوا افزود: بر این اساس شهروندان می‌توانند با مراجعه به سایت http://mobile.tehran.ir و ورود به بخش نیازمندیهای روز، از آخرین وضعیت آلودگی هوا مطلع شوند.

وی در عین حال با اشاره به افزایش میزان آلاینده‌ها در پایتخت از افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی و ریوی، سالمندان و كودكان خواست از فعالیت‌های طولانی مدت و سنگین در فضای باز اجتناب كرده و بقیه افراد فعالیت‌های طولانی و سنگین خود را در فضای باز كاهش دهند.

معاون عمرانی استاندار تهران:

احتمال تعطیلی روز یكشنبه در جلسه امروز برررسی می‌شود

مهندس محمودی، معاون عمرانی استاندار تهران با اشاره به این كه با اعلام اینكه وضعیت آلودگی هوای تهران افزایش داشته است، به ایسنا گفت: هنوز آلودگی هوا به مرز «اضطرار» نرسیده است.

وی اضافه كرد: طبق اعلام سازمان هواشناسی، هوای تهران در شرایط پایداری قرار دارد و حتی كمترین میزان وزش باد در شهر تهران مشاهده نمی‌شود.

معاون عمرانی استاندار تهران با اشاره به اینكه جلسه كمیته اضطرار آلودگی هوای تهران با توجه به پیش‌بینی وضعیت پایدار جوی امروز مجددا برگزار می‌شود، گفت: با توجه به افزایش ترافیك و متعاقب آن افزایش آلودگی هوا، احتمال دارد در جلسه امروز تصمیمات دیگری از جمله تعطیلی تهران در روز یكشنبه اتخاذ شود.

وی با تاكید بر اینكه میزان آلودگی هوای تهران در نیمه دوم سال افزایش می‌یابد، افزود: بر این اساس احتمال تعطیلی به دلیل آلودگی هوا در تهران در نیمه دوم سال وجود دارد.

هشدار مدیرخدمات اجتماعی انجمن ام.اس:

هوای آلوده، حملات عصبی مبتلایان به ام.اس را تشدید می‌كند

این بیماران در هوای آلوده از تردد در سطح شهر خودداری كنند

فاطمه هاشمی، مدیر خدمات اجتماعی انجمن ام اس نسبت به تشدید حملات عصبی در مبتلایان به ام . اس در پی افزایش آلودگی هوا هشدار داد و از بیماران خواست در روزهای آلوده هوا از تردد در سطح شهر خودداری كنند.

وی به ایسنا گفت: از آنجا كه در بیماری ام .اس سیستم عصبی درگیر می‌شود، هوای آلوده در مبتلایان به این بیماری اثر می‌گذارد و منجر به تشدید حملات عصبی خواهد شد؛ چرا كه بدن این بیماران نسبت به افراد دیگر حساس‌تر است. هرچند ممكن است بیماران خود متوجه نشوند كه حمله عصبی در آنها مربوط به آلودگی هوا است.

وی تاكید كرد: بیماران مبتلا به ام .اس نباید در وضعیت هوای آلوده از منزل خارج شوند. هوای آلوده برای این بیماران «سم» است. بر این اساس انجمن ام.اس نیز تلاش دارد تا در این روزها اقدامات مربوط به این بیماران را به صورت تلفنی انجام دهد تا بیماران مجبور نباشند برای انجام كارهای خود از منزل خارج شوند.

هاشمی گفت: استرس و آلودگی دو فاكتور مهم برای تشدید حملات عصبی مبتلایان به ام اس هستند و لازم است بیماران از در معرض قرار گرفتن این دو فاكتور خودداری كنند.

به گفته وی، مبتلایان به بیماری ام.اس منع غذایی ندارند و تمام توصیه‌هایی كه برای دیگر افراد در روزهای آلوده هوا توصیه می‌شود، برای این بیماران نیز توصیه می‌شود.

تبلیغات