تبلیغات

تبلیغات

حاج قاسم سلیمانی

اولین عملیات ترمیم عاج یک فیل در دنیا

مجموعه : مجله خبری
اولین عملیات ترمیم عاج یک فیل در دنیا
دندانپزشکان هندی توانستند در عملیاتی در نوع خود بی نظیر، شکاف دندان فیلی را به شیوه ای مشابه شیوه های ترمیم دندان انسانها، پر کرده و ترمیم کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، حیوانات گاه به مشکلاتی آزاردهنده برخورد می کنند که خود به صورت طبیعی قدرت برطرف کردن آن را نخواهند داشت جدیدترین نمونه این مشکلات، دندان دردی است که به مدت پنج سال "دِویداسان" را عذاب می داد.

"دِویداسان" فیلی 27 ساله است که به مدت 5 سال از شکاف بزرگی که در عاجش به وجود آمده بود عذاب می کشید تا اینکه در نهایت دندانپزشکان هندی توانستند حفره عاج وی را به طول 50 سانتیمتر و عمق 4 سانتیمتر با استفاده از صمغی خاص پر کنند.

 

 اولین عملیات ترمیم عاج یک فیل در دنیا

 

برای پر کردن این حفره 47 تیوب از این صمغ مصرف شد و طی این عملیات دو و نیم ساعته، دویداسان هیچ داروی آرام بخشی دریافت نکرد. دندانپزشکی که این عملیات را به عنوان اولین عملیات ترمیم دندان فیلی در جهان انجام داده است می گوید دویداسان در حین اجرای عملیات ترمیمی با آنها بسیار همکاری کرده و پس از اتمام ترمیم بسیار خوشحال بوده است.

این پزشک می گوید پس از اینکه دریافت می تواند به شیوه ای مشابه شیوه پر کردن دندانهای انسان، عاج این فیل را ترمیم کند، تصمیم گرفت به دویداسان کمک کند. صمغی که در این عملیات مورد استفاده قرار گرفته به گونه ای ساخته شده تا بتواند حفره را کاملا به یکدیگر چسبانده و آن را به خوبی پر کند.

 

 اولین عملیات ترمیم عاج یک فیل در دنیا

 

دندانپزشک دویداسان می گوید این عملیات به معنی کلمه "پیلسان" بود زیرا برای اجرای آن به تجهیزات ویژه و تجهیزات دندانپزشکی بهبود یافته نیاز داشتیم. از دید این دندانپزشک بزرگترین تفاوتی که در ترمیم دندان دویداسان و یک انسان وجود داشت، غیر ممکن بودن استفاده از پرتو ایکس برای کنترل وضعیت دندان بوده، زیرا هیچ یک از واحدهای پرتو ایکس موجود به اندازه ای بزرگ نبوده که بتواند عاج فیل را به طور کامل پوشش دهد.

بر اساس گزارش بی بی سی، در صورتی که این شکاف بزرگ پر نمی شد، می توانست به زودی منجر به عفونت شدید شود، پزشکان می گویند نمی توان پیش بینی کرد این ترمیم تا چه مدتی دوام خواهد داشت زیرا این اولین باری است که عاج یک فیل به شیوه ای انسانی ترمیم می شود اما می توان انتظار داشت تا چندین سال متوالی دوام داشته باشد.

 

گردآوری : پایگاه اینترنتی تکناز

تبلیغات