تبلیغات

تبلیغات

حاج قاسم سلیمانی

اتهام تجاوز به عنف و تعرض جنسی به مدیر و موسس ویكی‌لیكس

مجموعه : مجله خبری
اتهام تجاوز به عنف و تعرض جنسی به مدیر و موسس ویكی‌لیكس

پلیس بین‌المللی "جولیان آسانژ "، موسس پایگاه اینترنتی ویكی‌لیكس را به اتهام فساد اخلاقی در فهرست افراد تحت پیگرد خود قرار داد.به گزارش فارس به نقل از "دویچه‌وله "، اینترپل روز سه‌شنبه "برگی قرمز " برای جولیان آسانژ در پایگاه اینترنتی خود قرار داد.

"برگ قرمز " به این معناست كه پلیس بین‌المللی به مقامات پلیس محلی كشورهای عضو، برای بازداشت یا بازداشت موقت جستجوشونده و تحویل او كمك می‌كند.
مقامات قضایی سوئد در اواسط ماه نوامبر، درخواستی برای جلب وی به پلیس بین‌المللی ارائه داده بودند. اقدام كنونی پلیس بین‌المللی پاسخی به این درخواست است.
این استرالیایی 39 ساله در كشور سوئد، به یك مورد تجاوز به عنف و یك مورد تعرض جنسی مظنون و تحت پیگرد است. جولیان آسانژ این اتهامات را رد كرده و آن را توطئه‌ای كثیف علیه خود و ویكی‌لیكس خوانده است.
اتهامات یاد شده، برای نخستین بار در ماه اوت مطرح شد و برای آسانژ صدور حكم جلب درخواست شد، ولی چند روز بعد این درخواست پس گرفته شد. دادستان سوئدی پرونده اعلام كرد كه باید از آسانژ در رابطه با اتهامات وارده بازجویی شود.
آسانژ پیش‌تر گفته بود كه قصد دارد از كشور سوئیس درخواست پناهندگی سیاسی كند. وی اوایل نوامبر در تلویزیون سوئیس گفت كه سوئیس و ایسلند تنها كشورهایی هستند كه ویكی‌لیكس در آن‌ها احساس امنیت می‌كند. این فعال اینترنتی افزود كه همكاران ویكی‌لیكس به دلیل انتشار اسناد درباره‌ی جنگ عراق و افغانستان، خود را مورد تهدید وزارت دفاع آمریكا می‌دانند.
ویكی‌لیكس روز یكشنبه شروع به انتشار صدها هزار سند محرمانه و سری دیپلمات‌های آمریكایی كرد و بدین‌سان جنجال تازه‌ای آفرید. در این اسناد از جمله آمده است كه دیپلمات‌های آمریكایی به جمع‌آوری اطلاعات، از جمله از سازمان ملل متحد فراخوانده شده‌اند.
وكیل مدافع سوئدی جولیان آسانژ روز سه‌شنبه اعلام كرد كه از دیوان‌عالی در استكهلم، لغو حكم جلب موكلش را خواستار شده است. این حكم پیش‌تر در دو نهاد قضایی سوئد مورد تایید قرار گرفته بود.
"بیورن هورتیگ "، وكیل آسانژ در فرجام‌خواهی خود پیشنهاد كرده كه مقامات قضایی می‌توانند از موكل او از طریق تلفن، لینك ویدیویی یا دیگر راه‌های ارتباطی در خارج بازجویی كنند.

 

گردآوری : پایگاه اینترنتی تکناز

تبلیغات