تبلیغات

تبلیغات

حاج قاسم سلیمانی

پوستری از کوکاکولا که ۳۵ میلیون دلار فروخته شد

مجموعه : مجله خبری
پوستری از کوکاکولا که ۳۵ میلیون دلار فروخته شد
در حراجی آثار هنری معاصر و پس از جنگ سوتبی که روز سه‌شنبه برگزار شد از بین ۵۴ اثر ارائه شده ۹۱ درصد آنها به فروش رفت و ۲۲۴ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار سود برای این حراجی به همراه داشت. این درحالی است که پیشتر حداکثر سود این حراجی را ۲۱۴ میلیون دلار تخمین زده بودند.

 

در این حراجی پنج هنرمند رکوردشکنی کردند، به ویژه در بخش آثار هنری پس از جنگ، شاخه‌ای که این روزها بر محبوبیتش بین مجموعه‌داران افزوده می‌شود.

 

توبیاس مایر، مدیرکل هنر معاصر سوتبی گفت: «این حراجی در بازار جدید موفقیت بزرگی بود.» در دو هفته گذشته این چهارمین حراجی موفق برای حراجی‌های سوتبی، کریستی و فیلیپس دوپری و شرکا بود.»

 

پس از افت بازار آثار هنری از سال ۲۰۰۸ و بحران اقتصادی این بازار در سال ۲۰۱۰ به دوران اوج خودش بازگشته است. یکی از دلایل اصلی این رشد فروش حضور خریداران خارجی است که پول خود را از راه بازار نفت، گاز و طلا کسب کرده‌اند.

 

فروش پوستر «کوکاکولا ۴» اثر وارهول که تخمین زده می‌شد حداکثر به قیمت ۲۵ میلیون دلار فروخته شود نشان از علاقه روزافزون به آثار هنری پس از جنگ دارد.

 

پوستری از کوکاکولا که ۳۵ میلیون دلار فروخته شد

 

بازار چنین آثاری و همچنین بازار رونق‌یافته آثار هنری معاصر در ۱۰ سال اخیر موجب به حاشیه رانده شدن آثار هنری امپرسیونیستی و مدرن در حراجی‌ها شده است.

 

مایر در این زمینه گفت: «ماجرا از این قرار است که مردم از هنر امپرسیونیستی به بازار هنر معاصر روی آورده‌اند…این آثار دیگر بازار خود را دارند.»

 

فروش ۳۵ میلیونی پوستر وارهول موجب شده نام او در کنار نام هنرمندانی چون ماتیس و پیکاسو قرار بگیرد.

 

روز دوشنبه در حراجی فیلیپس تابلو بسیار بزرگ «مردان زندگی او» اثر دیگری از وارهول با موضوع الیزابت تیلور، بازیگر مشهور هالیوود به قیمت ۶۳ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار فروخته شد.

 

از دیگر آثار رکوردشکن این حراجی می‌توان به دو اثر از گرهارد ریختر اشاره کرد که به قیمت‌های ۱۳ میلیون و ۲۳۰ هزار دلار و ۱۱ میلیون و ۳۰۰ هزار دلار فروخته شدند. «فیگور متحرک» اثر فرانسیس بیکن نیز به قیمت ۱۴ میلیون دلار به فروش رفت. تمام این آثار دو برابر قیمت تخمین‌زده شده به فروش رفتند.

 

در مجموع شش اثر به قیمت بالاتر از ۱۰ میلیون دلار فروخته شدند. اثر بدون عنوانی از روتکو نیز به قیمت ۲۲ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار به فروش رفت.

 

کریستی روز چهارشنبه آخرین حراجی فصل را با آثار هنری معاصر و پس از جنگ خود برگزار می‌کند، حراجی که احتمال می‌رود بزرگترین حراجی فصل باشد.

گردآوری : پایگاه اینترنتی تکناز

تبلیغات