تبلیغات

تبلیغات

بازی شطرنج و یا دیگر فعالیت‌های ذهنی می‌تواند از خطر ابتلا به آلزایمر بكاهد.

مجموعه : پزشکی و سلامت

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از ساینس دیلی، دانشمندان بیش از ‪ ۷۰۰‬نفر با میانگین سنی ‪۸۰‬ سال را سالانه و به مدت پنج سال بمنظور آزمایش ادراكی مورد بررسی قرار دادند.

شركت‌كنندگان در این مطالعه بخشی از پروژه حافظه و سن “راش ‪”Rush‬ بودند كه در آن بیش از ‪ ۱۲۰۰‬فرد مسن مورد بررسی قرار گرفتند.از این تعداد ‪ ۹۰‬تن به بیماری آلزایمر مبتلا شدند. محققان همچنین مغز ‪ ۱۰۲‬شركت‌كننده را پس از درگذشت آنان تشریح كردند.

محققان دریافتند افرادی كه در سنین بالا فعالیت ذهنی دارند ‪ ۲/۶‬برابر كمتر از افرادی ذهن غیرفعال دارند دچار جنون پیری و آلزایمر می‌شوند.

پس از كنترل فعالیت ذهنی، وضعیت زندگی اجتماعی اقتصادی در طول زندگی و فعالیت‌های اجتماعی و فیزیكی جاری آنان نیز این نسبت همچنان باقی ماند.

به گفته محققان این یافته‌ها می‌تواند به یافتن شیوه‌هایی برای پیشگیری از بیماری آلزایمر كمك كند.

به گفته دكتر “رابرت اس ویلسون” مجری این تحقیقات از مركز آلزایمر “راش” در دانشكده پزشكی “راش” شیكاگو، بیماری آلزایمر یكی از مهمترین نتایج پیری است. انتظار می‌رود در دهه‌های آینده به خاطر افزایش تعداد افراد مسن، مشكلات عظیم سلامت عمومی ناشی از این بیماری نیز در دهه‌های پیش رو افزایش یابد.

وی افزود این امر، نیاز فوری برای یافتن راهبردهایی جهت پیشگیری از بیماری و یا تاخیر در آغاز آن را مورد تاكید قرار می‌دهد.

ویلسون گفت این تحقیق همچنین نشان داد فعالیت مداوم ذهنی مانند خواندن كتاب یا شركت در یك بازی در دوران پیری، احتمال ایجاد اختلال ادراكی كه مرحله گذار از پیری طبیعی به دیوانگی است را كاهش می‌دهد و سرعت كاسته شدن از فعالیت ذهنی را كمتر می‌كند.

نتایج این تحقیق در شماره اخیر نشریه اینترنتی مجله پزشكی فرهنگستان عصب شناسی آمریكا به چاپ رسیده است.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

 

تبلیغات