تبلیغات

تبلیغات

حاج قاسم سلیمانی

عصبانیت مقامات سعودی از دهن كجی ساركوزی به مقاماتشان در ریاض

مجموعه : مجله خبری

سرویس بین الملل ـ مقامات عربستانی با ارسال یادداشت هایی به سفارت فرانسه در ریاض، رفتارهای جاهلانه «سارکوزی» در سفر اخیر خود به عربستان را تقبیح کردند.
 
به گزارش «تابناك»، ادعای فوق را روزنامه «القدس العربی» مطرح نموده و مدعی است این خبر را منابع سعودی نزدیك به خاندان حاكم این كشور برایش ارسال داشته اند، در توضیح اقدامات غیر دیپلماتیك و جسارت آمیز «ساركوزی» آمده است: «سارکوزی» در ضیافت رسمی دولت سعودی، ازتناول غذاهای تهیه شده سر باز زده و با خارج کردن یک شیشه نوشابه فرانسوی از جیب خود و استفاده از آن به عنوان غذا!! دهن كجی بزرگی به سعودی ها نموده به ویژه آنكه در فرهنگ عربی این اقدام یكی از بزرگترین توهین ها به میزبان محسوب می شود.

دربخشی دیگری از یاداشت های اعتراضی سعودی ها به سفارت فرانسه در ریاض آمده است كه «ساركوزی» همچنین در این سفر در اقدامی عجیب به برخی از مقامات عربستانی كراوات هدیه داده است در صورتی كه این مقامات حتی یكبار نیز در عمر خود از كراوات استفاده نكرده اند. به اعتقاد مقامات سعودی این خیلی بعید است كه سفیر فرانسه در ریاض به آقای «ساركوزی» چنین ملاحظه ای را یادآوری نكره باشند و قطعا «ساركوزی» با این اقدام خواسته است آنها را به تمسخر گرفته و تحقیر نماید

بر پایه این گزارش، اما این پایان رفتارهای غیردیپلماتیك و جسارت آمیز «ساركوزی» نبوده است، «سارکوزی» در این سفر، همچنین 2 بار دیدار از پیش تعین شده با «ملک عبدالله» را لغو کرد تا به ادعای خودش به موضوعی رسیدگی کند، موضوعی که تا کنون افشا نشده است. این درحالی است که معمولا لغو دیدارها یا تاخیر در دیدار با پادشاه  عربستان برای مقامات سعودی قابل پذیرش نبوده و با توجه به وضعیت جسمانی «ملك عبدالله» توهینی آشكار به وی تعبیر می شود.
«سارکوزی» كه گویی در این سفر خود به عربستان سعودی یا تعادل روحی نداشته و یا پروژه تحقیر سعودی ها را در سر می پرورانده به این اقدامات غیر معقول اكتفا نكرده و از مقامات عربستانی خواسته تا دیداری خصوصی با « عبدالله » در مزرعه شخصی پادشاه عربستان در «الجنادریه» داشته باشد که این موضوع اصلا به مذاق عربستانی ها خوش نیامد و از آن به عنوان رفتاری بی ادبانه یاد كرده اند.
اكنون باید منتظر ماند كه آیا چنین رفتارهایی در مناسبات بعدی ریاض ـ پاریس اشكالی ایجاد خواهد كرد و یا اینكه به همین یادداشت های اعتراضی محدود خواهد شد.
 

تبلیغات