تبلیغات

تبلیغات

حاج قاسم سلیمانی

جدیدترین زیردریایی‌های ارتش ساخته شد

مجموعه : دانش و فناوری
جدیدترین زیردریایی‌های ارتش ساخته شد
امیر دریادار غلامرضا خادم بیغم جانشین فرمانده نیروی دریایی ارتش در گفت‌وگو با خبرنگار دفاعی خبرگزاری فارس، با بیان اینكه ساخت تجهیزات زیرسطحی و زیردریایی‌های كلاس‌های مختلف در صنایع دفاع با همكاری نیروی دریایی در دستور كار قرار دارد، اظهار داشت: با توجه به تدابیر مقام معظم رهبری مبنی بر اینكه در سواحل جنوب بنادر بیشتری تاسیس شود، نیروی دریایی ارتش منطقه جاسك را انتخاب و بندر جاسك را به عنوان منطقه دوم ولایت تعیین كرد كه اكنون این منطقه دریایی راه‌اندازی شده و تاسیسات بیشتری برای آن درحال ساخت است تا بتواند پذیرای یگان‌های بیشتری باشد.

* استقرار دو ناوگروه جدید در مناطق دریایی جنوب

وی با اشاره به افزایش یگان‌های زیرسطحی در این نیرو نیز تصریح كرد: یك ناوگروه دیگر نیروی دریایی بزودی به صورت رسمی فعالیت خود را در منطقه جاسك آغاز خواهد كرد. همچنین در منطقه كنارك كه منطقه سوم دریایی نداجا بوده و فعالیت‌هایش در حال گسترش است، بخش دیگری از ناوگروه زیرسطحی‌مان به آن منطقه اختصاص خواهد یافت.

دریادار بیغم در ادامه خاطرنشان كرد: البته این یگان‌ها در حال حاضر در آن مناطق حضور دارند اما رسما پس از اینكه امكانات و زیرساخت‌های لازم برای آنها فراهم شود، به عنوان ناوگروه‌های دوم و سوم فعالیت خود را در آینده نزدیك شروع خواهند كرد.

* مانیتورینگ نیروهای فرامنطقه‌ای توسط ناوشكن جماران در ماموریت جدید

جانشین فرمانده نیروی دریایی ارتش در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینكه در راهبرد نظامی كشور و نیروهای مسلح، نیروی دریایی هم راهبرد نظامی خود را تنظیم كرده است، گفت: البته دكترین نظامی ما یك راهبرد دفاعی است كه متناسب با مأموریت‌های اداری و شناختی كه از منطقه و دشمن داریم، سیستم‌های دفاعی خود را طراحی كردیم كه در حال ساخت است و در منطقه مستقر خواهد شد.

وی همچنین با اشاره به ماموریت‌های جدید ناوشكن جماران اظهار داشت: ناوشكن جماران نیز در ماموریت برون مرزی خود مانند دیگر یگان‌های نیروی دریایی در شمال اقیانوس هند در حال گشتزنی و مانیتورینگ نیروهای فرامنطقه‌ای كه در منطقه هستند، است.

دریادار بیغم ادامه داد: یكی از مأموریت‌های نیروی دریایی این است كه در هر حال موقعیت یگان‌های فرامنطقه‌ای را رصد كند، زیرا هر یك از آنها می‌تواند یك دشمن احتمالی برای كشور باشد، بنابراین مأموریت‌های فرامرزی ناوشكن جماران نیز در همین حوزه است.

* جدیدترین شبیه‌ساز زیرسطحی در شمال كشور ساخته می‌شود

جانشین فرمانده نیروی دریایی ارتش همچنین با اشاره به ساخت شبیه‌سازها در این نیرو گفت: یكی از دستاوردهای نیروی دریایی ساخت شبیه‌ساز زیردریایی طارق بود كه در نوع خودش بی‌نظیر است و اولین بار است كه در كشور ساخته شده و از تجهیزات آموزشی بسیار موثر برای آموزش فرماندهان و كاربران زیردریایی‌ها است.

وی افزود: این یك شبیه‌ساز متحرك است و زمانی كه در آن حضور دارید احساس می‌كنید در یك زیردریایی در حال حركت هستید. این شبیه‌ساز در مركز آموزش زیرسطحی در بندرعباس مستقر شده است.

در یادار بیغم افزود: دومین نمونه این شبیه‌ساز به زودی ساخته شده و در شمال كشور مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

جانشین فرمانده نیروی دریایی ارتش با بیان اینكه وقتی ما خط تولید یك محصول دفاعی را می‌سازیم تنها چند نمونه از آن محصول را تولید نمی‌كنیم، تصریح كرد: راهبرد دفاعی ما این نیست كه یك یا دو نمونه از یك محصول را بسازیم و در مورد ساخت زیرسطحی‌ها هم به همین صورت است.

* زیرسطحی‌های بیشتری به یگان‌های دریایی ارتش اضافه خواهد شد

وی ادامه داد: زیرسطحی‌ها به تعداد كافی و متناسب با راهبرد نداجا در حال ساخت است و سالانه شاهد ساخت تعدادی از این زیرسطحی‌ها و الحاق آنها به یگان های نیروی دریایی هستیم كه مورد استفاده عملیاتی قرار می‌گیرد.

جانشین فرمانده نیروی دریایی ارتش افزود: متناسب با پیشرفت علم و فناوری دریایی، نیروی دریایی هم زیرسطحی‌ها را ارتقا می‌دهد. متناسب با مأموریت و گسترش حوزه فعالیت در سطح اقیانوس‌های دوردست حتما باید نوع زیردریایی‌ها فرق كند كه نیروی دریایی ارتش برای آن هم برنامه دارد و این زیردریایی‌ها در خط تولید قرار خواهد گرفت البته در حال حاضر یك نوع زیردریایی تاكتیكی كلاس غدیر در حال ساخت است كه بعد از آن زیردریایی‌های نیمه‌سنگین و سنگین را خواهیم ساخت.

 

تبلیغات