تبلیغات

تبلیغات

حاج قاسم سلیمانی

کاخ سربازان مجسمه ای

مجموعه : دنیای آنلاین
کاخ سربازان مجسمه ای

 

 نسیم آرامش: استانبول یکی از زیبا ترین شهر های ترکیه است که از سراسر جهان در طول سال بازدیدکنندگان زیادی را به سوی خود فرا می خواند. جالب است بدانید که نیمی از این شهر آسیایی و نیمی از آن اروپایی است یعنی در حقیقت تنها شهر جهان است که این ویژگی را دارد. تنگه بسفر، تنگه ای است که قاره اروپا را از قاره آسیا جدا می سازد و استامبول درست در کنار این تنگه واقع شده است. این شهر که در ابتدا با نام «بیزانتیوم» شناخته می‌شد در سال 196 میلادی توسط امپراطور روم اشغال شد و رومیان زیادی به این شهر مهاجرت کردند. از آن زمان مردم نام قسطنطنیه را برای این شهر به کار می بردند. از سال 1770 میلادی سلطان مصطفی سوم اقدام به ضرب سکه هایی کرد که بر روی آنها نام استامبول حک شده بود و از آن زمان به بعد به همین نام نامیده شد. لازم به ذکر است که لغت استامبول، ریشه یونانی دارد.

 

کاخ سربازان مجسمه ای كاخ دولما باغچه
از دیدنی های استامبول کاخ «دولما باغچه» است. البته مسجدی نیز به همین نام یعنی مسجد دولما باغچه در این شهر قرار دارد. این كاخ در بخش اروپایی شهر استانبول واقع شده. كاخ دولما باغچه در واخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم میلادی مركزی برای امور اداری امپراتوری عثمانی بوده و بر اساس مستندات تاریخی قسمت بیرونی كاخ دولما باغچه توسط «سلطان عبدالمجید اول» پادشاه عثمانی ساخته شده است. تاریخ ساخت این كاخ به قرن نوزدهم میلادی باز می‌گردد و مجسمه های زیبایی در آن قرار گرفته که قدرت دست بشر را به رخ جهانیان می کشد.

 

سالن 50 ستونه
دولما باغچه دارای ویژگی ه ای منحصر به فردی است که تعجب همگان را بر می کاخ سربازان مجسمه ای انگیزد.  این بنا درکاخ سربازان مجسمه ای زمینی به مساحت 110 ه  زا ر    متر   مربع ساخت ه شده است  .   یكی   ا  ز زیبایی‌های خیره‌كننده ای ن كاخ وجود سالنی بزرگ است؛ سالنی با بیش  ا  ز 50 ستون و لوستری با  وزن تقریبی  5/5 تن. درون این لوستر 750 لامپ تعبیه شده و گفته می شود که توسط ملكه ویكتوریا به سلط ان عبدالمج ید اهدا شده است.
اما اگر دقت بسیار بالایی داشته باشید متوجه می شوید که تمام ساعت های نصب شده بر روی دیوارهای کاخ، روی ساعت نه  و پنج دقیقه متوقف شده اند. در 10 نوامبر 1938 آتاتورک، موسس  جمهوری ترکیه راس این ساعت درگدشت  و به احترام او تمام ساعت ه ا ی داخل کاخ بر روی این زمان متوقف شده اند.  به طور کلی این كاخ سه طبقه به صورت قرینه ساخته شده و دارای 285 اتاق و 43 سالن و همچنین ساحلی به طول 600 متر در كنار تنگه بسفر را به خود اختصاص داده است
گفتنی است این كاخ همه روزه به جز روزهای دوشنبه و پنجشنبه از ساعت 9 صبح تا 5 بعد از ظهر جهت بازدید همگان باز است و قیمت بلیت آن 20 تله ترك می‌باشد

 

نگهبانان مجسمه ای
کاخ سربازان مجسمه ای کاخ سربازان مجسمه ای یكی از ویژگی‌هایی كه باعث می‌شود، جهانگردان از این كاخ استقبال كنند وجود سربازانی است كه در نگاه اول تصور می کنید كه مجسمه هستند. این نگهبانان حق هیچ حركتی نداشته و تنها اجازه دارند مژه بزنند. آنان بی‌حركت تفنگی در دست دارند و به ندرت مژه می‌زنند. با نگاه كردن به قفسه سینه‌شان كه به آرامی نفس می‌كشند متوجه خواهید شد كه این نگهبانان مجسمه نیستند و گردشگران زیادی در كنار این سربازان می‌ایستند و عكس می‌گیرند.

مهشاد صادقی شاد

تبلیغات