تبلیغات

تبلیغات

حاج قاسم سلیمانی

بیـــــكاریـــــــد؟ ثبت‌نام كنیــــــــــــــد! (صندوق مهر)

مجموعه : مجله خبری

آخرین نیوز: اواسط سال 86 بود كه با ابتكار وزارت كار و امور اجتماعی و چند نهاد مسوول دیگر، بیكاران به دنیای مجازی اینترنت وارد شدند، اگر چه هنوز هم بخش قابل توجهی از كاربران اینترنت را بیكاران تشكیل می‌دهند!

اما این ورود از نوع دیگری بود و شاید بتوان نام آن را ورود امیدوارانه گذاشت، چرا كه این بیكاران نه از سر تفریح و بیكاری، بلكه به امید پیدا كردن شغل به دنیای مجازی سر می‌زدند، برای ثبت نام در پایگاه اینترنتی "باشگاه كار"؛ جایی كه قرار بود محل ملاقات كارجویان و كارفرمایان باشد، اما از سرنوشت آن پایگاه اینترنتی و نتایج این ابتكار، خبری در دست نیست!

به گزارش ایسنا، اگر چه پیش از راه‌اندازی این پایگاه اینترنتی، كارجویان برای پیدا كردن شغل در مراكز كاریابی ثبت‌نام می‌كردند، اما اینترنتی شدن این ثبت‌نام‌ها بدعت جدیدی بود برای راه‌اندازی چند سایت كاریابی دیگر كه البته هیچ ارزیابی مشخصی از موفقیت آنها وجود ندارد.

اما این روند ثبت نام اینترنتی در سازمان‌های دولتی به همین جا ختم نشد، بلكه حدود یك سال پیش و پس از اعلام وزیر كار دولت دهم مبنی بر این كه این وزارتخانه مسوول پیدا كردن شغل برای بیكاران نیست و موكول كردن این كار به وزارت تعاون با مصوبه شورای عالی اشتغال، این وزارتخانه دوباره به راه‌اندازی پایگاهی اینترنتی برای ثبت نام متقاضیان شغل اقدام كرد.

اگر چه این روش نام نویسی از كارجویان دسترسی به اطلاعات آنها را تسریع و تطبیق نیاز بازار كار با داشته‌های كارجویان را آسان می‌كند، اما با این وجود در همان روزهای ابتدایی راه‌اندازی این پایگاه اینترنتی، چند بار آمار ثبت نام كنندگان در آن ارائه شد و این سایت هم به سرنوشت "باشگاه كار" دچار شد.

در واقع می‌توان گفت هم اكنون اطلاعاتی انباشته از كارجویان در این پایگاه اینترنتی وجود دارد كه مشخص نیست به چه كار می‌آید.

اما همه چیز به اینجا ختم نشد. همان روزها بود كه یك پایگاه اینترنتی جدید برای ثبت نام مقاضیان كار راه‌اندازی شد! این با صندوق مهر امام رضا (ع) متولی این كار شد و از كارجویان متقاضی دریافت وام خوداشتغال خواست برای ثبت نام به این پایگاه مراجعه كنند.

این صندوق متعهد شده بود كه در سال جاری برای 100 هزار نفر وام خوداشتغالی ارائه كند، اما ظاهرا در همان روزهای اول فرصت یك ماهه ثبت نام، ظرفیت پر شد، با این وجود و در حالی كه به نیمه ماه نهم سال رسیده‌ایم، خبری رسمی درباره سرنوشت ثبت نام كنندگان در این پایگاه اینترنتی منتشر نشده‌است!

با این وجود، به تازگی معاون سرمایه انسانی و توسعه اشتغال وزارت كار از ثبت نام برای دریافت تسهیلات مشاغل خانگی خبر داده‌ است.

به گزارش ایسنا، محمد حسین فروزان مهر اعلام كرده پس از مراجعه متقاضیان به دستگاه‌های اجرایی و تكمیل فرم و تایید طرح و صدور مجوز از سوی ادارات کل کار، صاحبان طرح به بانك ها و صندوق مهر امام رضا (ع) معرفی می شوند.

او این را هم گفته كه پس از ثبت نام جویندگان كار در سامانه ملی، آن دست از فعالیت ها كه جنبه تعاونی دارد، به وزارت تعاون ارجاع می‌شود.

حال سوال اصلی این است كه با وجود این همه پایگاه اینترنتی و حضوری ثبت نام بیكاران، بازخورد عملكرد آنها چیست و آیا همه چیز به همین ثبت نام ختم می شود؟ آیا مسوولان ثبت‌نام، لازم نیست بعد از مدتی نتایج این اقدام خود را برای روشن شدن ذهن مخاطبان اعلام كنند؟ آیا مشخص شده كه از این افراد ثبت نام شده، تا كنون چه تعداد توانسته‌اند به شغل مناسب دست پیدا كنند؟

 

تبلیغات