تبلیغات

تبلیغات

حاج قاسم سلیمانی

میگرن خاموش چیست ؟

مجموعه : پزشکی و سلامت

 

میگرن نوعی اختلال عصبی است که سبب سردرد می شود البته نه همیشه . بعضی افراد دچار «میگرن خاموش »هستند ،میگرنی که هیچ نشانی از درد ندارد . برای پی بردن به تناقضی که در عنوان این عارضه وجود دارد بهتر است کمی درباره آن بدانیم.
1-پیش نشانه :این مرحله در اصل هشداری برای شروع یک حمله میگرنی است و سبب تغییرات روحی مانند کج خلقی، پریشانی و تغییرات جسمی از قبیل تشنگی و اسهال می شود . یک چهارم افراد مبتلا به میگرن 24ساعت قبل از حمله به این علائم دچار می شوند.
2پیش در آمد :در این مرحله بیشتر علائم بصری غیر طبیعی مشاهده می شوند ،اما دیگر اختلالات حسی ،مکانیکی و تکلمی هم می توانند رخ دهند . یک پنجم مبتلایان به حملات میگرن این فاز را تجربه می کنند. این مرحله بعد از یک ساعت پایان می یابد.
3درد :درد میگرنی در یک سمت سر بروز می کند. این درد ضرباتی است و می تواند با حالت تهوع ،استفراغ و حساسیت شدید به نور و صدا همراه باشد.
این درد از چند تا 72ساعت طول می کشد.
4رفع :بیشتر افراد بعد از حمله میگرنی احساس خستگی و کسالت شدیدی دارند که گاه به 24ساعت می انجامد . اما تمام میگرن ها از این روند تبعیت نمی کنند . بعضی از میگرن ها مرحله پیش در آمد را ندارند . بعضی هم مرحله درد را ندارند . در این صورت حملات میگرنی غیر قابل پیش بینی اند.

علایم میگرن خاموش
 

نشانه های میگرن خاموش شامل تمامی علایم میگرن های معمولی اند البته بدون درد
علائم جسمی :اسهال ،حالت تهوع ،استفراغ، ویار به غذا ،فقدان اشتها ،تشنگی ،افزایش دفع ادرار ،خستگی.
علائم روحی :کج خلقی ،پریشانی ،سرخوشی.
علائم مرحله پیش در آمد :مشاهده خطوط ناهموار ،پرتوهای درخشان ،نقاط کور در میدان دید، بینایی کانونی، اختلالات شنوایی، توهمات شنوایی، اختلالات چشایی و بویایی، کرختی ،مور مور شدن و خواب رفتگی عضلات ،دشواری در به یاد آوردن کلمات و صحبت کردن.

علت میگرن های خاموش
 

امروزه محققان به دو مرحله پیش در آمد و درد میگرن توجه خاصی را مبذول می کنند . این تغییر دیدگاه باعث شناخت بیشتر میگرن های خاموش شده است . در گذشته متخصصان تصور می کردند که میگرن ها به نحوی با مشکلات جریان خون مغزی در ارتباط هستند اما تحقیقات جدید نشان می دهند که مرحله پیش در آمد میگرن پیامد یک رویداد عصبی است یعنی سلول های عصبی مغز هستند که در این ماجرا درگیر می شوند. گفته می شود در مرحله پیش درآمد میگرن سلول های مغزی به شدت تحریک می شوند و سپس کاهش شدیدی در عملکرد آنها رخ می دهد. این اتفاقات لایه خارجی مغز است. درد میگرن بر اثر اتساع رگ های مغزی ایجاد می شود از خطوط عصبی مغز قرار می گیرند.

رفتن به جنگ میگرن خاموش
 

1یادداشت های روزانه از علائم مرتبط با حملات :هر آنچه می خورید می آشامید، تمام تغییرات در خواب و میزان استرس و دیگر نشانه ها را به همراه زمان شروع و پایان به دقت پیگیری کنید و یادداشت برداری کنید.
2با پزشک خود مشورت کنید :بسته به آن چه در یادداشت هایتان جمع آوری کرده اید و هم چنین سابقه درمانی شما، پزشک معالجتان قادر به تشخیص میگرن خاموش شما خواهد بود . در موارد نادر این عوامل یادداشت شده می توانند از علائم مربوط به دیگر امراض جدی از قبیل سکته و خون ریزی مغزی باشند. ممکن است پزشک از شما CTاسکن و MRIو تست کامل اعصاب هم بخواهد.
3دریای داروها :بیش از 100نوع دارو برای درمان میگرن و جود دارد و باید خودتان انواع این داروها را امتحان کنید تا بالاخره داروی مناسب برای شما یافت شود . پیش از آنکه پزشک برایتان دارویی تجویز کند از تمامی داروهایی که برای قسمت های دیگر بدنتان استعمال می کنید او را مطلع کنید تا مبادا اثرات ناخوشایندی پیش آید.
4تمرین پیش گیری :تا آنجا که می توانید از عوامل ایجاد کننده میگرن پرهیز کنید پزشک شما مطمئنا برای علایم مزمن و جدی بیماری شما پرهیزهایی را تجویز می کند.
5خود درمانی :سعی کنید غذای سالم میل کنید . استراحت کافی داشته باشد و تکنیک های ضد استرس را یاد بگیرید و تمرین کنید. این تکنیک ها به طور چشم گیری علائم میگرن شما را کاهش می دهند.
میگرن های قاعدگی 70درصد میگرن خانم ها را تشکیل می دهند. میگرن زنان به طور مشخصی با تغییرات هورمون های استروژن و پروژسترون در طول چرخه قاعدگی مرتبط است . حمله های میگرنی در دوران بارداری قطع می شوند.
باید اشاره کرد خانم هایی که در دوران یائسگی خود از داروهای ضد بارداری به عنوان جایگزین هورمون های بدن خود استفاده می کنند هم در خطر حمله های میگرنی قرار دارند.

آنچه میگرن های خاموش را شلیک می کند
 

1ـ فشار های روحی و جسمی
2ـ کمبود خواب
3ـ فقدان و عده های غذایی
4ـ کافئین
5ـ الکل
6ـ تنش های محیطی از قبیل تغییرات شدید آب و هوایی
7ـ غذاهای خاص از ترکیب شکلات
8ـ آجیل
9ـ ترشیجات و شورجات
10ـ تغییرات هورمونی زنان در دوران یائسگی
11ـ بارداری و در دوره درمان های ضد بارداری
12ـ پرتوهای روشن و زننده یا لرزان
13ـ صداهای بلند و گوش خراش
میگرن های چشمی باعث از دست دادن بینایی موقتی و انحراف در یکی از دو چشم می شوند. تنگی ناگهانی رگ ها سبب کاهش خون رسانی به چشم می شود و در نتیجه میگرن چشمی شروع می شود . این حمله ها معمولا در عرض پنج دقیقه از بین می روند ودید فرد عادی خواهد شد. اگر چه بیش تر میگرن های چشمی بی خطرند اما گاهی می توانند شبکیه چشم و رگ های موجود در آن را تخریب کنند. میگرن های چشمی در زنان ،افراد زیر 40سال ،افراد با سابقه خانوادگی میگرن و انواع دیگر سردرد ها و هم چنین افراد مبتلا به سل ،تصلب شرایین ،صرع و افسردگی شیوع بیشتری دارد.
منبع: نشریه زندگی ایده آل شماره 47

 
 

تبلیغات