تبلیغات

تبلیغات

حاج قاسم سلیمانی

استادیومی برای دیوانه شدن !!! (جالب و خواندنی)

مجموعه : اخبار ورزشی
استادیومی برای دیوانه شدن !!!  (جالب و خواندنی)
زندگی استادیومی. شیوه ای جدید از زندگی درکشورمان است که عرف و قانون و ادبیات خاص خودش را دارد. اصلا هر کدام از شهروندان با تب فوتبالی بالای 40 ، یک روز درهفته یا نهایتا یک روز در ماه  زندگی فوتبالی را تجربه می کنند. اما دغدغه ای که شاید تا امروز کمتر به آن توجه شده باشد، شیوه درست زندگی کردن در زندگی فوتبالی است: دغدغه ای که در صفحات دیگران این دوسیه، دلایل جامعه شناختی و روانشناسی آن را خواهید خواند اما در این صفحه قرار است با زبانی عامیانه تر توضیح داده شود که دقیقا گذران یک روز در زندگی استادیومی، چه ویژگی های منحصر به فردی دارد و چه مصایبی ، و این که یاد آوری کنیم گاهی طغیان ها و تغییرات رفتاری در برخی افراد به جز پایین بودن سطح فرهنگ در رفتار حاصل چه اتفاقاتی است از صبح همان روز!

 

 زندگی استادیومی ؛ ناشتا!

زندگی استادیومی ، درست از اول صبح شروع می شود.البته این رفتار ذهنی شما همان اول صبح، در حالت متعادل باشد یا خیر از آن دست مقولاتی است که باید بیشتر راجع به آن صحبت کرد. اگر بخواهیم ساده تر از این هم با شما صحبت کنیم. رفتار شما در ابتدایی ترین لحظات زندگی استادیومی می تواند حاصل اتفاقاتی باشد که شب قبل و روزهای قبل برای شما رخ داده؛ شام و نهاری که خورده اید یا نحوه زندگی محل سکونت و خواب شما . در این جا فرض بر این است که شما ساعت ابتدایی بیدار شدن از خواب را به عنوان شروع زندگی استادیومی در نظر دارید. ضمنا این را هم فرض می گیریم که زندگی استادیومی این روز شما، مصادف شده با یک روز تعطیل و نیازی به دویدن به دنبال کار و مرخصی های ساعتی و دغدغه هایی از این دست ندارید. شما صبحانه صرف می کنید یا نمی کنید هم جزو موضوعات مهم این مرحله از زندگی است . اگر این روز شما را همزمان با یک بازی مهم شبیه به داربی در نظر گرفته باشیم. فرصت چندانی برای این کار ندارید و یا شاید وقت کافی برای تهیه یک صبحانه کامل نداشته باشید. بنابراین ناشتا یا نیمه ناشتا (!) تصمیم می گیرید که به سمت استادیوم حرکت کنید. (دکتر سید ضیاء الدین مظهری ، رئیس انجمن تغذیه ایران می گوید: «ما غدا را از این جهت که صرفاً گرسنگی را بر طرف کنیم یا انرژی مورد نیاز بدن را تامین کرده باشیم، نمی خوریم .تغدیه ما باید بتواند 50 ماده غذایی، شامل ریز مغذی ها و درشت مغذی ها را تأمین کند.تغییر برنامه غذایی و تهی شدن سلول ها از مواد غذایی و معدنی مرود نیاز بدن، آثار جانبی خطرناکی دارد که خود را از طریق تغییرات فیزیولوژیکی و خلقی نشان می دهد…»)

 

استادیومی برای دیوانه شدن !!! (جالب و خواندنی)

 

 سفر به استادیوم با جیغ اضافه

3 سال قبل ، شرکت واحد اتوبوسرانی اعلام کرد با تمهیدات جدیدی که در پیش گرفته و هماهنگی خوبی که میان فوتبالی ها، نیروهای پلیس و شهرداری ایجاد شده ، آمار آسیب زدن به اتوبوس های این شرکت در بازی داربی به صفر رسیده است. این اتفاق شاید حالا یک اتفاق عادی قلمدا شود اما آن سال بعد از این اتفاق دلیلی شد برای تقدیر و تشکر ویژه از تماشاگران فوتبالی . حالا در قسمت دوم زندگی استادیومی شما تصمیم می گیرید که به سمت استادیوم حرکت کنید. سواری شخصی تان را اگر ندیده بگیریم. شما تاکسی ، مینی بوس و اتوبوس و مترو را برای رفتن به استادیوم در مقابل تان دارید. نوع رفت و آمد درون شهری تان به سمت استادیوم. از آن دست عواملی است که تاثیر به سزایی در نوع رفتار شما خواهد گذاشت. مترو، همان اتفاقی است که باعث می شود شما در آرامش پذیرترین حالت ممکن به استادیوم برسید. اتوبوس و مینی بوس هم به واسطه تکان هایی که دارند می توانند محرک مناسبی باشند برای پایین آمدن سطح اتکای شما به فکر و استدلال و منطق ! البته در این حالت، کمی جیغ و هوار و بیرون ریختن هیجانات درونی می تواند آرامی داخلی شما را بیشتر کند. (مطالعات محققین در دانشگاه سیبوزیم سوئد نشان می دهد که خنده و شادی با صدای بلند باعث کاهش هورمون عصبی «کورتیزول» و «اپی نفرین» شده و احساس ایمنی را افزایش می دهد. ضمنا یک خنده از ته دل یا بروز هیجان با صدای بلند اثرات خوب خود را تا 24 ساعت حفظ می کند تا در فرصتی دیگر با دوستان تکرار شود. این تحقیقات نشان می دهد که حتی فکر کردن به خندیدن در لحظات آینده، بسیاری از افراد را آرام  می کند…)

 

وارد استادیوم شوید؛ بدون فشار

شما یا در حالت آیده آل سفره و یا در بدترین شرایط به درب ورودی استادیوم آزادی می رسید. درب شرقی یا غربی، 2 مسیر اصلی هست که شما را به داخل این مجموعه راهنمایی می کند. جو خاص زندگی استادیومی این جا جریان دارد. جایی که احتمالاً هزاران نفر شبیه به شما با این متد زندگی برای حضور در استادیوم لحظه شماری می کنند اجناس زیادی در مقابل شما قرار دارد تا بتوانید با خرید آن ها ، یا رنگ مورد علاقه تان را به نمایش بگذارید یا معده خالی تان را پر کنید. از ساندویچ هایی که شامل 3 پر کالباس به علاوه مقادیر محدودی گوجه یا خیار شور است تا تخمه هایی که رنگ و بوی آن ها نشان می دهد که از چند هفته قبل برای این روز کنار گذاشته شده اند. شما در این جا دیگر حق انتخاب چندانی ندارید. یا باید این موضوع را بپذیرید که زندگی استادیومی شما تا شب بدون هیچ مواد غذایی به پایان می رسد یا طعم پایین ترین کیفیت مواد غذایی را در مقابل بالاترین هزینه خرید تجربه کنید. شاید جالب باشد بدانید که همین ساندویچ ها ، تخمه ها و نوشیدنی ها می تواند تاثیر قابل ملاحظه ای در رفتار شما داشته باشد . (سلول های عصبی انرژی مورد نیاز خود را صرفا از گلوکز تامین می کنند. گلوکز فرم ساده کربوهیدرات ها است که قابل جذب در دستگاه گوارش است. مواد قندی_ نشاسته ای برای این که جذب شوند باید به فرم قند ساده یعنی گلوکز تبدیل شوند. حال چنانچه در برنامه غذایی روزانه کمبود کربوهیدرات وجود داشته باشد، انرژی به مقدار کافی به سلول های عصبی نمی رسد در نتیجه سلول های عصبی دچار کمبود انرژی شده و نمی توانند کار خود را به خوبی انجام دهند که این امر موجب بروز ناراحتی های عصبی خواهد شد. همچنین محدودیت شدید کربوهیدرات به مدت طولانی ، باعث پایین آمدن قند خون می شود که به این حالت، هیپوگلسیمی می گویند و عوارض آن عبارت است از: خستگی ، بی حالی، بی حوصلگی ، اضطراب، کاهش قدرت یادگیری و سایر عوارض عصبی).

 

استادیومی برای دیوانه شدن !!! (جالب و خواندنی)

 

 دوستی با سربازها

آن ها هم یکی هستند درست همانند خود شما؛ سربازهایی که جلوی درب ورودی استادیوم شما را کنترل کرده و به داخل ورزشگاه راهنمایی می کنند. هر چند که تجربه یک روز سفر خود ما به استادیوم با نوارش یکی ، 2 نفر از همین سربازها همراه بود اما واقعیت قضیه این است که  باید قبول کرد سطح فرهنگی برخی افراد حاضر در ورزشگاه باعث می شود تا سربازی که به عنوان مسئول تجسس بدنی تماشاگران بایستی با آن ها همکلام شود نیز به عنوان یکی از حاشیه های مهم در برخورد تماشاگران معرفی می شود. گاهی عدم ارتباط منطقی و محترمانه با این افراد و در برخی اوقات نیز نگاه منفی تماشاگر به مامور نیروی انتظامی باعث می شود تا جرقه اختلاف میان این 2 نفر از همان پیش از بازی زده شود. طی سال های گذشته برنامه ریزی برای بهبود ارتباط میان ماموران نیروی انتظامی و تماشاگران در دستور کار ماموران مستقر در ورزشگاه ها قرار گرفته  اما ذهنیت قبلی به علاوه قصور در اجرای دستور از سوی معدودی از سربازان و همچنین عدم برخورد مناسب توسط برخی تماشاگران باعث شده تا این روال همچون گذشته مطرح باشد. (در یکی ، 2 سال گذشته با همکاری کانون های هواداران باشگاه ها و نیروی انتظامی مستقر در ورزشگاه ها ، قسمتی از کار نظارت و کنترل تماشاگران به خود آن ها سپرده شده است. با این کار، برخورد میان سربازان نیروی انتظامی و تماشاگران به حداقل می رسد . در این میان می ماند آموزش اجرای قانون صحیح از سوی سربازان و البته ارائه راهکارهای آموزشی برای بالا بردن سطح فرهنگ تماشاگران).

 

 صندلی را سفت بچسبید

هوا گرم است. شما از چند ساعت پیش از شروع بازی وارد ورزشگاه شده اید. صندلی خاصی برای نشستن شما در نظر گرفته نشده است و شما باید در این ساعات به دنبال حفظ جای خودتان هم باشید. در این مدت نه امکان خروج از ورزشگاه را دراید و نه حتی می توانید برای تهیه مواد غذایی با استفاده از سرویس بهداشتی، جای فعلی تان را ترک کنید. وضعیت استادیوم به گونه ای است که هر لحظه امکان دارد فرد دیگری به جای شما روی صندلی بنشیند. در واقع بلیتی که شما برای نشستن در این محدوده خریداری کرده اید، نزدیک به 5 هزار نفر دیگر نیز درست شبیه به آن را خریده اند. سرویس بهداشتی این محدوده نیز استانداردهای لازم برای استفاده را ندارند و شما در خوشبینانه ترین حالت، اگر موفق به ترک صندلی خود برای چند دقیقه شوید نیز نمی توانید به درستی از آن ها استفاده کنید و شاید هم باید مدت زیادی را در صف منتظر بایستید. (برای این قسمت نیازی به مدارک علمی و مستندات مربوط به تحقیقات دانشمندان نیست. کافی است برای مدت 2 ساعت فشار ناشی از نیاز به سرویس بهداشتی را تحمل کنید تا تاثیر آن را بر روی اعصاب و روان تان بفهمید.)
 

 

استادیومی برای دیوانه شدن !!! (جالب و خواندنی)

 

 

 باخت، درگیری ، اعصاب خراب

ببین دوست عزیز، زندگی استادیومی همیشه با روی خوش به پایان نمی رسد. گاهی پیش می آید که شما در جریان این نوع از زندگی باید شاهد شکست رنگ محبوب تان هم باشید.این اتفاق را از نیمه پر لیوان اگر نگاه کنید متوجه گذر یک روز پر هیجان در زندگی فردی تان، آشنایی با چند همفکر خودتان و تشویق و هیجان هستید. اگر نیمه خالی لیوان را نگاه کنید البته همان نتیجه ای را می دهد که معتقدیم در مقابل بسیاری از تماشاگران اتفاق می افتد یعنی طغیان، برخورد، درگیری و در نهایت بازگشت با یک اعصاب به شدت خراب از استادیوم در سطح شهر و تبعات این ذهن های درگیر و به عبارت عامیانه تر؛ تعطیل!

 

گردآوری : پایگاه اینترنتی تکناز

بهترین اخبار ورزشی

بیشتر بخوانید
a

تبلیغات