تبلیغات

تبلیغات

حاج قاسم سلیمانی

گنده تر از نهنگ هم داریم ؟

مجموعه : علمی
گنده تر از نهنگ هم داریم ؟

اگر از هر بچه مدرسه‌ای سوال کنید، به شما خواهد گفت که بزرگ‌ترین جانور شناخته شده فعلی و تمام طول تاریخ تکامل، نهنگ آبی (Blue Whale) است. با 30 متر طول و وزنی بالغ بر 190 تن، نهنگ‌های آبی دارای بزرگ‌ترین اندازه ممکن برای چنین نوع جانورانی هستند.

به گزارش نیوساینتیست، اگر اندازه آنها کمی بزرگ‌تر بود احتمالا آب‌پز می‌شدند، زیرا سوخت‌وساز بدنشان با چنان سرعتی گرما تولید می‌کرد که اضافه آن نمی‌توانست از راه سطح بدن این موجودات خارج شود. موضوعی که این مشکل را تشدید می‌کند، وجود لایه ضخیم چربی زیر پوست نهنگ‌ها است که برای گرم نگه داشتن آنها در زمان استراحت لازم است.

گنده تر از نهنگ هم داریم ؟با وجود این‌که احتمالا هرگز موجودی بزرگ‌تر از نهنگ آبی وجود نخواهد داشت، نوع دیگری از مخلوقات هستند که این نهنگ‌ها در قیاس با آنها، یادآور ضرب‌المثل فیل و فنجان هستند! بزرگ‌ترین عضو خانواده این موجودات که لقب کپک غول‌پیکر (Humongous Fungus) را یدک می‌کشد، نوعی قارچ عسل است. اگرچه اندازه دقیق این کپک معلوم نیست، در حال حاضر بیش از 965 هکتار از مساحت جنگل ملی مالهور ایالت اورگان آمریکا را پوشانده است!

در خانواده گیاهان، بزرگ‌ترین درخت زنده دنیا نام جالبی دارد: ژنرال شرمن! ژنرال شرمن درخت سکویای غول‌پیکری است که در پارک ملی سکویا در کالیفرنیای آمریکا زندگی می‌کند و حجم تنه آن به تنهایی حدود 1500 مترمکعب است. (عکس زیر)

گنده تر از نهنگ هم داریم ؟

بلندترین درخت زنده دنیا نیز در کالیفرنیا قرار دارد. این درخت که به خاطر اندازه بزرگش تیتان (تیتان خدای خورشید در یونان باستان و نماد عظمت است) نامیده می‌شود، سکویای عظیمی است که 115 متر ارتفاع دارد. ( عکس زیر)

گنده تر از نهنگ هم داریم ؟

تنها یک درخت دیگر در تاریخ ثبت شده است که از تیتان بلندتر باشد. درخت اکالیپتوس بر زمین افتاده‌ای به نام درخت رابینسون با 143 متر ارتفاع، که در کوه بائوبائو استرالیا کشف شده بود. محاسبات نشان می‌دهد که این رقم، نزدیک حد نهایی تئوریک برای ارتفاع یک درخت است. این حد نهایی بر این اساس به دست آمده است که برگ‌های نوک درختان قادر نیستند با استفاده از اثر مویینگی، آب را از ریشه‌های درخت بالا بکشند

گردآوری : پایگاه اینترنتی تکناز

تبلیغات