تبلیغات

تبلیغات

حاج قاسم سلیمانی

گفت‌وگو با آهنگساز مختارنامه (امیر توسلی)

گفت‌وگو با آهنگساز مختارنامه (امیر توسلی)

توسلی: اعتراض به موسیقی «مختارنامه» از مباحث انحرافی است

 

آهنگساز سریال «مختارنامه» گفت: اگر قرار است بگوییم كه موسیقی یك اثر باید ما را به یاد آن اثر بیندازد، موسیقی «مختارنامه» این‌گونه است.

امیر توسلی در گفت‌وگو با  ایسنا، در پاسخ به این پرسش كه به نظر می‌رسد موسیقی «مختارنامه» بمانند سریال «امام علی (ع)»، هویتی مستقل از سریال  ندارد، عنوان كرد: موسیقی سریال «مختارنامه» باید شامل پارامتر‌هایی باشد كه این پارامتر‌ها مدنظر نویسنده، كارگردان و آهنگساز باشد.

امیر توسلی درباره‌ی اعتراضاتی كه به موسیقی تیتراژ سریال «مختارنامه» شده بود، اظهار كرد: به نظرم این اعتراضات مباحث انحرافی است؛ به هرحال هر كار بزرگی ممكن است با چنین اعتراضاتی همراه شود

وی افزود: موسیقی قرار است به اتفاقی كه در صحنه می‌افتد، كمك كند؛ حجم سریال «مختارنامه» با حجم سریال‌ «امام علی (ع)» متفاوت است، در نتیجه میزان و شكل موسیقی‌اش نیز باید متفاوت باشد.

این آهنگساز ادامه داد: در مواردی كه احساس كردم لازم است موسیقی به یادمادنی باشد، این كار را انجام دادم، ولی به‌طور كلی كمتر به این سمت رفتم و سعی كردم موسیقی در خدمت سریال باشد.

توكلی درباره‌ی افزایش حجم موسیقی «مختارنامه» به خبرنگار ایسنا گفت: در روند موسیقی برحسب داستان و اتفاقاتی كه می‌افتد تغییراتی حاصل می‌شود و به دلیل این‌كه در سریال وارد ماجراهای قیام می‌شویم، موسیقی نیز شكل حماسی‌تری به خود می‌گیرد و طبیعتا حجم موسیقی نیز بیشتر می‌شود.

وی هم‌چنین اعلام كرد كه قرار است قسمت‌هایی از موسیقی «مختارنامه» توسط اركستر در تالار رودكی ضبط شود و این امر در هفته‌های آینده اتفاق خواهد افتاد.

امیر توسلی درباره‌ی اعتراضاتی كه به موسیقی تیتراژ سریال «مختارنامه» شده بود، اظهار كرد: به نظرم این اعتراضات مباحث انحرافی است؛ به هرحال هر كار بزرگی ممكن است با چنین اعتراضاتی همراه شود.

وی خاطرنشان كرد: برخی آمدند اعتراضاتی كردند كه اصولا به موسیقی «مختارنامه» وارد نیست.

آهنگساز «مختارنامه» ادامه داد: آواهای این كشور متعلق به همه است و كسی نمی‌تواند ادعا كند كه یك آوای بومی متعلق به كسی است.

وی هم‌چنین افزود: من از یك آوای بومی با تغییراتی كه صلاح دیدم در آن اعمال كنم، استفاده كردم؛ من از موسیقی مقامی ایران به ویژه موسیقی جنوب ایران استفاده كردم و این موسیقی متعلق به همه‌ی اقوام است و هركسی حق دارد به هر شكلی از موسیقی كشورش استفاده كند.

امیر توسلی در پایان درباره‌ی ذكر نام گردآورنده آلبوم «اهل ماتم» در تیتراژ پایانی، گفت: من آنچه كه در واقع به لحاظ عرف متعارف بوده است، در مورد تیتراژ انجام داده‌ام، ولی اگر احیانا اسمی از قلم افتاده و باید ذكر شود، حتما ذكر می‌شود.

گردآوری : پایگاه اینترنتی تکناز

تبلیغات