تبلیغات

تبلیغات

معرفی iPhone OS 3.0

مجموعه : دنیای آنلاین
معرفی iPhone OS 3.0

دقایقی قبل بالاخره برنامه معرفی سیستم عامل OS 3.0 -نسل بعدی سیستم عامل موبایل شرکت اپل- به اتمام رسید. در سیستم عامل جدید، اپل بیش از 100 قابلیت تازه را برای مصرف کنندگان گنجانده است که مهم ترین آنها در این مراسم معرفی شدند.
ابتدا قابلیت های اصلی که مورد استفاده توسعه دهندگان و برنامه نویسان خواهد بود معرفی شدند که شامل هزار API جدید است. یکی از قابیلت های جالبی که مطمئنا با استقبال خوب توسعه دهندگان روبرو خواهد شد، این است که شما می توانید هنگامی که درون یک بازی و یا برنامه هستید، به طور مستقیم از همانجا آن را خریداری نمایید و یا اشتراکتان را تمدید نمایید.
یکی از امکانات اصلی که مورد استفاده توسعه دهندگان قرار خواهد گرفت و یگ گام به جلو برای مصرف کنندگان خواهد بود؛ سرویس Push Notification این سیستم عامل است. برای استفاده از برنامه های مبتنی بر وب و یا چک کردن ایمیل، شما نیاز دارید که با اتصال به اینترنت وارد سایت مورد نظر شوید و کار خود را انجام دهید. اما با قابلیت Push، شما موبایلی در اختیار دارید که دائما به شبکه متصل است و هر برنامه ای که برای کار نیاز به اتصال به سرور خود داشته باشد، این کار را از طریق سرویس Push انجام می دهد. این یعنی تبدیل شما به یک فرد دائما آنلاین در مسنجر، بازی، ایمیل و هر جای دیگر در اینترنت! مهمترین امکان سرویس Push این است که هنگامی پیام و یا ایمیل جدیدی داشته باشید، حتی اگر برنامه آن را هم بسته باشید، باز موبایلتان با صدا و یا ویبره به شما اطلاع می دهد.
امکان بعدی که سیستم عامل OS 3.0 در اختیار برنامه نویسان قرار می دهد، امکان ارتباط مستقیم دو موبایل از طریق شبکه WiFi و بلوتوث است که جهش بزرگی برای تولید کنندگان بازی ها و بازیکن ها است. با این امکان شما می توانید هنگام بازی به جستجو بپردازید و تمامی افرادی را که در اطراف شما وارد بازی شده اند پیدا کنید و به بازی با آنها بپردازید. جالب اینکه این امکان از طریق بلوتوث هم در اختیار شما قرار می گیرد.
در نسخه جدید صفحه خانگی تغییر کرده است. می توانید از همانجا خیلی سریع کار جستجو را انجام دهید و در میان تمام اطلاعات و نرم افزارهایتان بگردید.
خبر خوب دیگر اپل پشتیبانی از MMS در سیستم عامل جدید آیفون است. خبری که فکر می کنم بیشتر از همه کاربران ایرانی آیفون را خوشحال کند. چرا که این یکی از معدود امکانات آیفون خواهد بود که در ایران قابلیت استفاده را دارد.
در نسخه جدید نرم افزار ها می توانند برای دستگاه های جانبی ساخته شوند. برای مثال آیفون شما می تواند تبدیل به کنترل از راه دور یک دستگاه ساخت شرکت دیگر شود.
امکان استفاده از کی برد در حالت عمودی به تمام نرم افزارهای اصلی آیفون از جمله بخش ارسال SMS اضافه شده است و می توانید از این به بعد سریع تر پیامک بفرستید.
از این به بعد می توانید آیفون 3.0 را به یک جفت هدست استریو بلوتوث وصل کنید و از موسیقی لذت ببرید. برای Shuffle کردن موسیقی هم آیفون را تکان دهید. ضبط صدا هم از طریق نرم افزارهای واسط امکان پذیر شده است.
پخش موسیقی هنگام کار با نرم افزارها، یکی دیگر از امکانات جالب و جدید آیفون است. می توانید وسط بازی سری به آرشیو موسیقی تان بزنید و هنگام بازی با آیفون به موسیقی هم گوش کنید.
اما سر انجام آیفون به Copy و Paste مجهز شد. به گفته این شرکت پیاده سازی این امکان روی آیفون کار سختی بوده اما سرانجام اپل از زیر بار خجالت کپی و پیست در آمد. می توانید هر متنی را کپی یا Cut و Paste کنید. این کار شامل عکس ها هم می شود. با امکان جدید می توان به راحتی چندین عکس را انتخاب کرد و آنها را با ایمیل فرستاد. نکته بامزه در مورد امکان جدید، عملکرد Undo است. اگر از Cut کردن منصرف شدید، باید آیفون را تکان دهید تا Undo شود.
اپل اعلام کرد که نسخه سوم این سیستم عامل در وضعیت بتا از همین امشب در اختیار توسعه دهندگان قرار می گیرد و از تابستان برای کاربران آیفون 3G به صورت رایگان در دسترس خواهد بود. تاکیید شده که آپگرید روی آیفون های اصلی امکان پذیر خواهد بود. کاربران iPod Touch هم برای ارتقا باید 10 دلار پرداخت کنند.
خبر بد برای دارندگان آیفون نسل اول این است که بعضی امکانات جدید به خاطر کمبود های سخت افزاری روی این گوشی کار نخواهد کرد. امکاناتی مانند MMS و A2DP
اپل همچنین اعلام کرد که 15 کشور جدید را به لیست کشورهای فروشگاه اپل اضافه کرده و تعداد آنها را به 77 کشور رسانده است.
باز هم اطلاعات بیشتری لازم دارید؟ راهنمای آیفون 3.0 گیزمودو را بخوانید.  

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات