سایت تور مسافرتی
register
لاغري
بنر ازدواج
بنر ماساژ
بنر همسرداری
مشاوره تلفنی
بنر آشپزي
لاغری,کاهش وزن,چربی سوز,اسلیمینگ

گرم ترین نقطه روی زمین (عکس)

تعداد بازدید : 1043
مجموعه : علمی
گرم ترین نقطه روی زمین (عکس)

کویـر لـوت ، گرم ترین نقطه کره زمین

مناظر طبیعى کویر لوت با ۸۰هزار کیلومترمربع وسعت در جنوب شرق ایران از زیباترین جاذبههاى گردشگرى به شمار مىرود.

رود شور به عنوان تنها رودخانه دایمى در اعماق کویر لوت جایى که به گفته کارشناسان گرمترین نقطه کره زمین است، جریان دارد. این رود از کوههاى شمال غرب بیرجند سرچشمه مىگیرد و پس از ۲۰۰ کیلومتر مسیر پرپیچ و خم در کویر سرانجام به گود نمکسر یا معدن نمک شهداد مىرسد. آب این رود بسیار شور است و هرچه به چاله مرکزى لوت نزدیکتر مىشود بر اثر گذشتن از بسترهاى شور و نیز تبخیر شدید آب، غلظت املاح در آن به حدى زیاد مىشود که در کنارههاى قسمت پایینى آن کیلومترها اثرى از گیاه دیده نمىشود. در کنارههاى رود شور قبل از رسیدن به معدن نمک به علت بالا رفتن غلظت، بلورهاى زیباى نمک که شکلهاى جذاب هندسى دارند به چشم مىخورد. نمک رود شور قابل استحصال است و در حال حاضر از نمک معدن آن استفاده مىشود.

گرم ترین نقطه روی زمین (عکس)

آب رود شور که از مناظر چشمنواز کویر شهداد است به علت خشکسالى بسیار کاهش یافته است. از کلوتهاى کویر شهداد هم که بزرگترین عارضه کلوخى طبیعى دنیا هستند به عنوان منحصربفردترین و جذابترین عارضه کویر نام برده مىشود. عارضههاى کلوخى یا کلوتها در اثر فرسایش آبى و بادى طى هزاران سال شکل گرفتهاند و از دور مانند شهرى بزرگ اما بدون جمعیت به نظر مىآیند. این شهر کلوخى در فاصله ۴۰ کیلومترى شرق و شمال شرق شهداد قرار گرفته و مساحت آن بیش از ۱۱هزار کیلومترمربع است.

گرم ترین نقطه روی زمین (عکس)

ژنرال سرپرسى سایکس که در قدیم یکى از با نفوذترین عوامل انگلیس در ایران بوده در مورد کلوتها نوشته : آثار شهر کلوتها از غرایب طبیعت است ، در حین عبور از بین این نقاط مخروب، شخص تصور مىکند از وسط قلاع و قصرهاى جن و پرى مىگذرد. «این ابنیهاى که طبقه طبقه روى هم بنا شده و گویا اشخاصى وراى بنى نوع انسان در ساختمان آن دخیل بودهاند، اشکال عبادتگاهها، اهرام، برجها و قعلههاى بزرگى را در نظر انسان مجسم مىکنند و بدون اغراق از مشاهده آنها شخص به خود مىلرزد.»

امواج شن در کوچه و دالانهاى کلوتها از یک سو و سرابهاى زیبا در این شهر افسانهاى قطرهاى از دریاى قدرت الهى را نمایان مىسازد. سراب در کلوتها به قدرى زیبا است که گویى صدها کشتى و قایق بر آب شناور هستند.

گرم ترین نقطه روی زمین (عکس)

دشت ریگ سوخته یا تل گندم بریان از دیگر جاذبههاى زیبا و دیدنى کویر لوت است. تل گندم بریان با مساحت ۴۸۰ کیلومتر در شرق رود شور قرار دارد و سطح آن از گدازههاى آتشفشانى سیاهرنگ پوشیده شده، رنگ تیره این خطه با جذب حرارت خورشید، موجب افزایش گرماى موجود مىشود. گفته مىشود در تابستان دماى هوا در این نقطه در سایه ۶۵درجه بالاى صفر و در آفتاب در روى گدازههاى آتشفشانى به ۱۰۰درجه سانتیگراد مىرسد. شهداد با ۲۴هزار کیلومتر مربع وسعت به عنوان بزرگترین و باستانىترین بخش کرمان در حاشیه غربى لوت و در ۱۰۰کیلومترى شمال کرمان قرار گرفته است.

از آثار تاریخى این بخش نیز مىتوان به پیر بابامسافر، قلعههاى چغوکى، رموک و کهنه، بقعه امامزاده، بقایاى آثار تمدن شش هزار ساله و آب انبارهاى قدیمى اشاره کرد. قلعه رموک به عنوان قدیمىترین قلعه شهداد مربوط به قرون اولیه اسلامى مىباشد و در سال ۱۳۴۷در فهرست آثار ملى به ثبت رسیده است. این قلعه در فاصله چهار کیلومترى شمال شهداد قرار دارد و مرمت آن از سال گذشته آغاز شده است. این اثر به علت ارزش تاریخى آن و قرار گرفتن در محور گردشگرى کمپ کویرى و کلوتهاى شهداد مورد توجه گردشگران قرار دارد. تپههاى تخممرغى شکل، طلوع و غروب بىنظیر آفتاب کویر، شبهاى پرستاره، سکوت دلانگیز و شنهاى روان از دیگر جاذبههاى اعجابآور در دل کویر به شمار مىروند.

منبع : ابرار

گردآوری : پایگاه اینترنتی تکناز

ناگفته های روابط زناشویی
مشاوره تلفنی
بنر آشپزی
تور مسافرتی
آموزش های موفقیت
لاغری,کاهش وزن,چربی سوز,اسلیمینگ
ناگفته های روابط زناشویی
پربیننده های تکناز
پربیننده ترین ماه
ترسناک
بافتني
آموزش آرايشگري
طنز ریوندی
ویژه بانوان