تبلیغات

تبلیغات

حاج قاسم سلیمانی

1 روز نامزدی به از 100 سال زندگی

1 روز نامزدی به از 100 سال زندگی
 

 


دوران نامزدی اگر حساس ترین مرحله زندگی نباشد، می تواند به عنوان موثرترین دوره زندگی لقب بگیرد. دورانی که اگر ماهرانه طی شود و به وظایف مخصوص آن عمل شود، می تواند ازدواج موفقی را در پی داشته باشد. البته باید به یاد داشته باشید که منظور از دوران نامزدی فاصله بین عقد و عروسی است.  یعنی زمانی که عقد صورت گرفته ولی زن و مرد رسماً هنوز در کنار یکدیگر زندگی نمی کنند.


 

چرا باید بین عقد و عروسی فاصله باشد؟

شاید یک ازدواج ضرب الاجلی و بی مقدمه از نظر خیلی ها رمانتیک و پرهیجان باشد، اما حقیقت این است که در بیشتر موارد فاصله بین دوران عقد و عروسی به دلایل زیر کاملا ضروری است:

 

1- دختری که چندین سال در یک خانواده زندگی کرده و با افراد خانواده به خصوص پدر و مادر انس شدیدی دارد و جدایی از آنان برایش سخت است، صلاح نیست که ناگهان او را از خانواده اش جدا کنند، زیرا از نظر عاطفی به او لطمه وارد می شود بلکه لازم است برای این جدایی بتدریج در او آمادگی ایجاد شود.

 

2- دختر و پسری که تاکنون مسؤلیت زندگیشان به عهده ی پدر و مادر بوده است، آمادگی آن را ندارند که یک مرتبه کلّ مسؤلیت زندگی را به عهده گیرند، بلکه فرصتی لازم دارند که خود را برای پذیرش بار مسؤلیت زندگی مشترک آماده کنند.

 

3- دختر و پسری که تا چندی پیش با هم بیگانه بوده اند برایشان سخت است که یک مرتبه و بدون مقدمه در کنار هم قرار گیرند و با هم زندگی مستقلی را شروع کنند، لازم است مدتی بگذرد تا با هم انس بگیرند و آماده ی زندگی با هم شوند.

 

4- ممکن است دختر و پسر به دلایلی مثل ادامه تحصیل، سربازی و غیره … آمادگی زندگی مستقل  را فعلاً  نداشته باشند اما آمادگی نامزدی را داشته باشند، پس بهتر است نامزد شوند تا آن موانع برطرف شود.

 

5- والدین دختر و پسر نیز برای عروسی فرزندانشان نیاز به آمادگی دارند، دوران نامزدی فرصت لازم را برای این آمادگی در اختیارشان می گذارد. 

 

یک روز نامزدی بهتر از یک سال ازدواج!

نامزدی صرف نظر از تمام مزیت هایی که گفتیم، فایده های دیگری هم دارد که می تواند دختر و پسر  را با آمادگی بیشتری وارد زندگی کند. این فایده ها عبارتند از:

1- افزایش شناخت نسبت به یکدیگر، برای تفاهم بیشتر

هرچند دختر و پسر در مرحله ی نخست یعنی” گزینش” باید شناخت کافی نسبت به هم پیدا کرده باشند امِا علاوه بر آن شناخت باید آشنایی ملموستر، محسوستر و بیشتری از یکدیگر پیدا کنند  و با روحیات و اخلاق و دیدگاههای هم بیشتر آشنا شوند. در حقیقت این آشنایی و شناخت در دوران نامزدی تکمیل کننده ی شناخت مرحله ی گزینش است. آنگاه در پرتو این آشنایی نزدیک و کامل، خود را برای تفاهم و سازگاری در زندگی مشترک آماده می کنند.

شناخت اولیه برای ” انتخاب کردن”  است و شناخت دوران نامزدی برای ” تفاهم و سازگاری”.

 

1 روز نامزدی به از 100 سال زندگی

 

 

2- افزایش محبت

 

یکی از شرط های اصلی سعادت در زندگی زناشویی ” محبت” است و زمینه ی آن باید قبل از عقد فراهم شده باشد. اما دوران نامزدی بهترین فرصت است برای افزایش و تحکیم محبت. بطوریکه رفتار و گفتار و تمام اعمال نامزدها در افزایش محبت و یا کاهش آن موثر است.

بنابراین دختر و پسر نباید از انجام هر عملی که باعث افزایش محبت می شود کوتاهی کنند و در عین حال از کارهای که موجب دلسردی و کاهش محبت می شود می بایست اجتناب کنند.

 

3- پایه ریزی برای  استقلال آینده

دختر و پسر معمولاً قبل از ازدواج وابسته به زندگی پدر و مادر هستند. که باید این” وابستگی” تبدیل به ” استقلال” گردد. دوران نامزدی فرصت مناسبی برای پی ریزی این استقلال است. در حقیقت نامزدها باید برای آینده طرح و برنامه بریزند، اهداف و دورنماها و افقهای زندگی آینده را ترسیم نمایند و راه های وصول به آن ها را بررسی کنند.

باید بدانیم خاطرات دوران نامزدی معمولاً تا آخر عمر در ذهن می ماند و در زندگی آینده تأثیر دارد. ( چه خاطرات شیرین و چه تلخ). بنابراین رفتار دختر و پسر در این دوران باید کاملاً حساب شده باشد

 

4- بها دادن به احساسات و عواطف همدیگر

نامزدها باید مواظب عواطف و احساسات یکدیگر باشند و به آن بها  دهند . بعضی از نامزدها به احساسات طرف مقابلشان اهمیت نمی دهند و به یکدیگر بی اعتنایی می کنند و خیال می کنند این کارشان باعث عزیز تر شدنشان می شود و حال آنکه کاملاً برعکس است ، بطوریکه این رفتار ممکن است لطمه های سنگینی به زندگیشان بزند.

یادتان باشد که خاطرات دوران نامزدی معمولاً تا آخر عمر در ذهن می ماند و در زندگی آینده تأثیر دارد. ( چه خاطرات شیرین و چه تلخ). بنابراین رفتار دختر و پسر در این دوران باید کاملاً حساب شده باشد و از اعمالی که به غرور و شخصیت یکدیگر ضربه وارد می کند اجتناب کرد که از جمله ی این رفتار ها بی اعتنایی، سرسنگینی و تکبر است.

 

5- هدیه دادن

” هدیه” در جلب دلها و افزایش محبت نقش عجیبی دارد. بر نامزدها لازم است که از این نکته ی زیبا و مهم غفلت نکنند.

لازم نیست که هدیه گرانقیمت باشد بلکه لازم است مورد علاقه طرف مقابل باشد و البته با سلیقه و البته فراموش نشود که هدیه دادن باید دو طرفه باشد.

 

6- نامه نگاریهای محبت آمیز

1 روز نامزدی به از 100 سال زندگی

نوشتن نامه های عاشقانه و پر محبت تاثیر زیادی در افزایش محبت و استحکام رابطه ی بین نامزدها دارد. مطمئن باشید حتی اگر دختر و پسر به هم نزدیک باشند بازهم نوشتن نامه تأثیر خود را خواهد داشت، می توانید نامه را بنویسید و هنگامه جدا شدن از هم نامه را به یکدیگر بدهید. از سوی دیگر خواندن این نامه ها در دورانهای آتی می تواند خاطره انگیز و لذت بخش باشد.

 

7- فراگیری علوم و فنون اداره ی زندگی ، همسرداری و مطالعه کتاب هایی در این باره

همسرداری و اداره ی زندگی مانند هر کار مهم دیگری نیاز به تعلیم و تعلم دارد. و این آموزش ها باید قبل از ازدواج شروع شود و تا آخر عمر استمرار یابد.

به این منظور لازم است پدران و مادران فرزندان شان را از دوران کودکی بتدریج با امور و مسؤلیتهای زندگی آشنا کنند و در آنان آمادگیهای لازم را برای آینده به وجود آورند؛ اما متأسفانه بعضی از والدین به عنوان محبت به فرزند، فرزندانشان را از کار کردن در خانه و آشنایی با اموری که در زندگی آینده به آن احتیاج دارند باز می دارند در حالیکه این عمل والدین نه تنها محبت نیست بلکه خسارت های بزرگی را متوجه فرزندان می کند، چراکه هنگامیکه دست والدین از سر آنان برداشته شد و با حقایق زندگی و سختیها و مسوولیتها مواجه شدند دچار هراس و افسردگی و نا امیدی می شوند و احساس خود کم بینی و حقارت می کنند. از سوی دیگر بسیاری از جوانان درباره ی مسائل گوناگون معلومات را فرا می گیرند اما درباره همسرداری و اداره ی زندگی هیچ نمی دانند و یا بسیار کم می دانند.

و صد البته که بی توجهی و سهل انگاری در این زمینه می تواند مشکل ساز باشد و در مقابل، فراگیری این امور می تواند پیشگیری کننده از بسیاری از مسائلی باشد که ممکن است به علت عدم آگاهی دختر و پسر در زندگی آینده ی آنها پیش آید. پس بر دختر و پسر لازم است قبل از ازدواج خود را به دانش ها و آمادگیهای لازم برای اداره ی زندگی آینده مجهز کنند، در کلاسهای که می تواند به آمادگی آنها بیفزاید شرکت کند و کتابهایی را که در این موضوع است مطالعه کنند که دوران نامزدی و فاصله ی بین عقد و عروسی فرصت بسیار مناسبی است برای دستیابی به این هدف و تکمیل این آمادگی ها.

گردآوری : پایگاه اینترنتی تکناز

تبلیغات