تبلیغات

تبلیغات

حفظ امنيت ايميل(قسمت هشتم)

مجموعه : دنیای آنلاین
حفظ امنيت ايميل(قسمت هشتم)

15) اكثر ما زمانی كه یك ایمیل برای‌مان ارسال شده است و فرستنده آن را نمی‌شناسیم، خیلی مراقب هستیم كه آن ایمیل حاوی یك ویروس یا اسپم و… نباشد، اما هنگامی كه یك ایمیل دریافت می‌كنیم كه فرستنده آن را می‌شناسیم تمام احتیاط و دقت از ما دور می‌شود و تصور می‌كنیم كه این ایمیل هیچ مشكلی برای ما ایجاد نخواهد كرد، چون فرستنده آن را می‌شناسیم و او هم نیتی برای صدمه زدن به رایانه ما ندارد.
    واقعیت این است كه حتی ایمیل ارسال شده از ID یك دوست نیز امكان دارد كه شامل ویروس یا برنامه‌های خرابكاری باشد كه خود دوست ما نیز از آن مطلع نباشد و آن را ارسال نكرده باشد بلكه هكرها این كار را انجام داده باشند.
     هكرها رایانه خود را تبدیل به یك مار كرده‌اند و به رایانه‌های دیگر در شبكه حمله می‌كنند.
    پس خیلی مهم است كه همیشه صندوقچه دریافت (Inbox) خود را با ضدویروس اسكن كنید و نرم‌افزار ضدویروس خود را همیشه به‌ روز نگاه دارید و تمامی ایمیل‌ها را چه فرستنده‌شان آشنا باشد و چه غریبه اسكن نمایید.
    16) لیست سیاه یا همان Blacklist، لیستی است كه از اسامی فرستندگان ایمیل‌های مخرب و حاوی اسپم و ویروس تشكیل شده است. انتخاب این اسامی به وسیله كاربران صورت می‌گیرد. هنگامی كه شما یك ایمیل را به لیست سیاه اضافه می‌كنید به سرویس‌دهنده ایمیل خود اطلاع می‌دهید كه با این ایمیل به‌ عنوان یك ایمیل حاوی اسپم برخورد كند. متاسفانه كاربرانی كه به تازگی كار با اینترنت را شروع كرده‌اند، اغلب به جای این‌كه از لیست سیاه استفاده كنند، می‌ترسند و ترجیح می‌دهند كه فقط آنها را پاك كنند، در صورتی‌كه آنها تعداد كمی از هزاران ایمیلی خواهند بود كه از فرستنده‌های تكراری باز هم ارسال خواهند شد.
    با عادت دادن خود به این‌كه این‌‌گونه ایمیل‌ها را به لیست سیاه اضافه كنید، هم از پر شدن صندوق دریافت خود جلوگیری می‌كنید و هم زمان را برای پاك كردن آنها از دست نمی‌دهید.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات