تبلیغات

تبلیغات

حاج قاسم سلیمانی

به این آقا میگن جلاد + عکس

مجموعه : مجله خبری
به این آقا میگن جلاد + عکس
دیپلماسى ایرانى نوشت:

انتخاب عمر سلیمان، به عنوان معاون حسنى مبارک، رئیس جمهورى مصر جداى از این که مورد اعتراض جامعه مدنى مصر و تظاهرکنندگان قرار گرفته و آن را فقط تغییرى براى حفظ منویات شخص مبارک توصیف کرده‌اند، از سوى مجامع حقوق بشرى نیز بسیار مورد انتقاد قرار گرفته است. به اعتقاد سازمان‌هاى حقوق بشرى فردى که سوداى جانشینى رئیس جمهور در صورت مرگ ناگهانى او را دارد، جلادى تمام عیار است که دستش به هزاران جنایت و قتل آلوده است.

به این آقا میگن جلاد + عکس
به گزارش شبکه خبرى الجزیره، سازمان‌هاى حقوق بشر عمر سلیمان را که تا قبل از معاونت ریاست جمهورى، رئیس سازمان امنیت مصر بود، متهم به دست داشتن در "بازجویى‌هاى وحشیانه" افراد مظنون به انجام حوادث تروریستى با همکارى سازمان امنیت ایالات متحده امریکا (سی.آی.اى) مى‌کنند.

وى همچنین در پروژه مبارزه با تروریسم ایالات متحده، روابط نزدیکى را با واشنگتن و سازمان امنیت امریکا برقرار کرد. به گونه‌اى که ایالات متحده سازمان امنیت مصر را شاخه‌اى از سازمان امنیت خود در خاورمیانه مى‌دانست.

عمر سلیمان زمانى بیش از پیش مورد توجه امریکایى‌ها قرار گرفت که توانست نقشى محورى در مذاکرات صلح میان اسرائیل و فلسطین و جریان‌هاى مختلف فلسطینى مخالف یکدیگر ایفا کند. پس از آن مقامات امریکایى مدح و ثناهاى بسیارى را در حق عمر سلیمان کردند که نشان از رضایت بسیار زیاد واشنگتن از تحرکات سیاسى و بین‌المللى او بود. از نگاه سازمان امنیت امریکا نیز عمر سلیمان فردى مورد اعتماد و مورد وثوق است که براى خنثى کردن گروه‌هاى اسلام‌گراى جهادى تلاش‌هاى بسیارى کرده است.

عمر سلیمان خود سابقه حضور در آموزش‌ دوره‌هاى امنیتى در ایالات متحده را دارد. وى در طول دهه هشتاد قرن گذشته میلادى در کمیته ویژه جنگ مرکز جان‌اف کندى در شهر فورت پراگ در نورث کارولینا آموزش‌هاى ویژه‌اى دیده است. از این رو وقتى هم که به مصر بازگشت و ریاست سازمان امنیت این کشور را بر عهده گرفت بسیار مورد توجه امریکایى‌ها قرار گرفت.

وى از همان ابتداى آغاز به کارش بر منصب ریاست سازمان امنیت مصر، برنامه‌اش را بر این متمرکز کرد که روابط بسیار نزدیکى با سازمان‌هاى امنیتى امریکا برقرار کند به گونه‌اى که کمیته‌اى ویژه براى حضور نیروهاى سى‌آى‌اى در سازمان امنیت مصر تاسیس کرد. یکى از اهداف تاسیس این سازمان انتقال تروریست‌هاى دستگیر شده خارجى از خارج مصر و انتقال آنها به این کشور و انجام عملیات بازجویى علیه آنها بدون سپرى کردن مراحل قانونى بود.

جاین مایر، نویسنده کتاب «طرف مظلوم» در این باره مى‌نویسد: «سلیمان در این برنامه مرد سى‌آى‌اى در مصر بود.»

استفان گراى، نویسنده کتاب «هواپیماى شبح» نیز در این باره مى‌نویسد: «سلیمان بلافاصله پس از بر عهده گرفتن ریاست سازمان امنیت مصر در سال 1995، قرارداد همکارى این سازمان با سى‌آى‌اى را امضا کرد که بر اساس آن تمامى افراد مظنون به تروریست به صورت سرى به مصر منتقل مى‌شدند و مورد بازجویى قرار مى‌گرفتند.»

سازمان‌هاى حقوق بشر مى‌گویند، تمامى بازداشت شدگان مورد شدیدترین شکنجه‌ها و بدرفتارى‌ها تحت نظارت مستقیم شخص عمر سلیمان قرار مى‌گرفتند. این سازمان‌ها همچنین ایالات متحده را متهم به همکارى با سلیمان براى انتقال افراد مظنون به مصر و همکارى در شکنجه‌ها مى‌کنند.

پس از سال 2003 یعنى پس از حمله امریکا به عراق سى‌آى‌اى از سلیمان خواست که برخى رهبران القاعده عراق را در خاک مصر بپذیرد و آنها را بازجویى و نگهدارى کند. بر همین اساس ایالات متحده مثلا ابن الشیخ اللیبى را که رابط اصلى شبکه القاعده با صدام حسین بود را به مصر منتقل کرد.

یک سناتور امریکایى در سال 2006 در این باره مى‌گوید: «سازمان امنیت مصر ابن الشیخ اللیبى را در قفسى گذاشته و توسط عده‌اى جلاد ساعت‌ها مورد ضرب و شتم قرار مى‌داد تا اعتراف کند که رابط بین القاعده و صدام حسین بوده است. وى در نهایت اعتراف کرد که نظام بعثى عراق تلاش مى‌کرد القاعده را مجهز به سلاح‌هاى بیولوژى و شیمیایى کند. با استناد به این اعتراف‌ها بود که کاولین پاول، وزیر امور خارجه اسبق ایالات متحده امریکا طرح حمله به عراق را پیگیرى و اجرا کرد.»

اللیبى پس از آزادى این اعتراف‌ها را بى‌ارزش و فاقد اعتبار قانونى دانست و گفت که تحت شکنجه و بازجویى مجبور به گفتن آنها شده بود.

 
تهیه و تنظیم : پایگاه تکناز

تبلیغات