تبلیغات

تبلیغات

ناتوانی در حمایت آمریکا برای دوستان عرب خود

مجموعه : مجله خبری
ناتوانی در حمایت آمریکا برای دوستان عرب خود

به گزارش فارس، روزنامه فایننشال‌تایمز با انتشار مقاله‌ای به انتقاد از رویکرد اشتباه غرب در جهان عرب پرداخته و با اشاره به موج بیداری اخیر مسلمانان در برخی کشورهای عربی می‌نویسد: ناآرامی‌ها در مصر، تونس، یمن و البته اوضاع پریشان عراق همگی بیانگر یک مشکل مهم در چگونگی روبرو شدن غرب با کشورهای در حال از هم گسیخته است.

*بخش اعظم دنیای عرب، فاقد هرگونه رهبرانی کارآمد هستند

تا به امروز توجهات بیشتر بر اعتراضات بوده و کمتر کسی به این حقیقت توجه کرده است که تغییرات در رژیم‌هایی که کاری با دلایل و اسباب اصلی و زیرین اعتراضات ندارند موجب تشکیل و جایگزینی یک رژیم شکست خورده دیگر می‌‌شود.
این گزارش می‌افزاید: همان اشتباهات و نادرستی‌هایی که هم‌اکنون موجب بروز ناگهانی خشم مردم شده، بخش اعظم دنیای عرب را فاقد هرگونه حزب سیاسی و یا رهبرانی ساخته که بتوانند با یکدیگر همکاری کرده و اختلافات قومی و قبیله‌ای را کنار بگذارند.
این گزارش با بیان آنکه معترضان جهان عرب اگرچه می‌دانند علیه چه کسی برخواسته‌اند اما مطمئن نیستند که برای چه مبارزه می‌کنند، می‌افزاید: مخالفین حکومت مصر بی‌تجربه هستند. اخوان‌المسلمون قوی‌ترین حزب سیاسی مخالف دولت است اما در عین حال چندان قدرت عملی ندارد و بیشتر از لحاظ ایدئولوژیکی فعال است.

*کشورهای عربی اغلب اقتصادشان به گونه درستی شکل‌دهی نشده است

در نتیجه احتمال اینکه حذف حسنی مبارک و یا برگزاری انتخابات بتواند دولت جدیدی را ایجاد کند که انتظارات معترضین را پاسخگو باشد، پائین است.
فایننشال‌تایمز می‌افزاید: کشورهای عربی جمعیتی جوان و رو به رشد دارند که قادر به اشتغال‌زایی برای مردمشان نیستند. همچنین زیرساخت‌های این کشورها نیز قادر به تامین نیازهای مردم نیست. و اقتصادشان نیز به گونه درستی شکل‌دهی نشده است.
این رژیم‌ها که در حقیقت اتکای بیش از اندازه‌ای به سرویس‌های امنیت داخلی خود دارند، و با تمرکز بر مقوله امنیت حکومتشان موجب شده‌اند تا بودجه کشور به نادرست هزینه شود.

*غرب کار چندانی برای ایجاد حکومت‌های موثر در کشورهای عربی نکرده است

در عین حال، گروه‌های مخالف در این کشورها نیز چندان برای اقدام عملی آماده نیستند و اگر هم به قدرت برسند مشکلات زیادی را در حل فساد و سوءمدیریت کشور خواهند داشت.
این گزارش با انتقاد از رویکرد غرب به اعتراضات مردمی در برخی کشورهای عربی می‌نویسد: این که آمریکا و اروپا تنها در حرف بر لزوم ثبات این کشورها تاکید کنند و بخواهند با تغییر ناگهانی سیاست‌های قبلی خود مردم را قانع کنند که غرب واقعا به فکر آینده‌ آن‌هاست، راه چندان مناسبی نیست.
گزارش فایننشال‌تایمز در ادامه پیشنهاد می‌کند که کشورهای اروپایی و آمریکا می‌بایست کمک پایدارتری را به منظور تقویت حکومت‌های فعلی و آینده کشورهای عربی ارایه کنند.
بر این اساس، غرب برای موفقیت در سیاست‌های خود در جهان عرب می‌بایست برنامه‌هایی را به منظور کمک به توسعه اقتصادی این کشورها اجرا کند. و این امر نیز می‌بایست به گونه‌ای باشد که نیازها و انتظارات مردم را برطرف کند نه آنکه به اهدای کمک‌ برای پروژه‌ها اکتفا شود.
این گزارش در ادامه با ارایه راهکارهایی به دولت‌های غربی به منظور پایدار نگه داشتن حکومت‌های حوزه‌های مورد علاقه این دولت‌ها می‌نویسد: تاکنون توجه بیش از اندازه‌ای به دولت‌ مرکزی در کشورهای مختلف شده است. برای مثال تلاش‌های آمریکا در عراق و افغانستان نیز نشان داد که غرب کار چندانی برای ایجاد حکومت‌های موثر منطقه‌ای و محلی نکرده است.

*آمریکا در مورد دموکراسی، انتخابات و حقوق بشر فقط سخن‌پراکنی می‌کند

برای اروپا نیز انجام چنین اقداماتی برای موفقیت در شمال آفریقا حیاتی خواهد بود. آمریکا نیز با ایران روبروست و می‌بایست اطمینان کسب کند که مصر و اردن از سازش اعراب و اسرائیل پشتیبانی خواهند کرد.
گزارش فایننشال‌تایمز ادامه می‌دهد: اگر ایالات متحده به دنبال راهکارهای بیان شده است، می‌بایست تغییرات بنیادی را در شیوه عمل ارتش و نیروهای ضد تروریسم، وزارت خارجه، آژانس توسعه بین‌الملل آمریکا و کنگره اعمال کند تا تحلیل و اجرای سیاست‌ها و انجام جنگ و ارایه کمک‌ها به شیوه‌ای درست صورت پذیرد.
آمریکا هم‌اکنون در مورد دموکراسی، انتخابات، حقوق بشر و اجرای قوانین بیش از اندازه به لفاظی و سخن‌پراکنی پرداخته است. همچنین سابقه این کشور در عراق و یمن و عملکرد اخیر این کشور در قبال مصر هم نشان می‌دهد که آمریکا چندان آماده رویارویی با مشکلات اساسی مصر نیست و نمی‌تواند اقدامی برای سایر کشورهای عربی دوست انجام دهد تا با اتخاذ یکسری تغییرات و اصلاحات از بروز وقایع مشابه جلوگیری کنند.
 
 
تهیه و تنظیم : پایگاه تکناز

بهترین مجله خبری

بیشتر بخوانید
a

تبلیغات