تبلیغات

تبلیغات

بزرگترین سرمایه‌گذاری در تاریخ كشور

مجموعه : مجله خبری
وزیر صنایع و معادن در همایش چشم انداز صنعت فولاد و معدن كشور، از آغاز طرح «فراز» در آینده نزدیك خبر داد كه براساس آن بزرگترین سرمایه‌گذاری طول تاریخ كشور انجام می‌شود.
   
به گزارش ایرنا، علی اكبر محرابیان روز یكشنبه در آیین افتتاحیه این همایش میزان سرمایه‌گذاری در طرح فراز را 26 هزار میلیارد تومان عنوان كرد و گفت: این طرح به عنوان بزرگترین سرمایه‌گذاری طول تاریخ كشور در حوزه‌های مختلف ازجمله آلومینیوم، فولاد، زغال سنگ، مس، كك سازی، تیتانیوم و… اجرا خواهد شد.

وی افزود: تاكنون بخش عمده‌ای از قراردادهای این طرح كه عمده سرمایه‌گذاری‌های آن در حوزه فولاد است منعقد شده و بخشی نیز به قراردادهای پیمانكاری تبدیل شده و حتی عملیات اجرایی برخی از این طرح ها نیز به مرحله اجرا در آمده است.

محرابیان در ادامه گفت: در طرح فراز تلاش است تا استراتژی صنعت فولاد را اجرایی كنیم كه مهمترین ركن آن اطمینان دادن به تولیدكننده از جهت تامین مواد اولیه است.

وزیر صنایع و معادن همچنین در این همایش از وجود توانمندی‌های فراوان جمعیتی و انرژی در كشور برای فعالیت‌های صنعتی و اقتصادی به عنوان مهمترین مزیت‌های ایران در مقایسه با سایر كشورهای همسایه نام برد و اظهار داشت: با توجه به این مزیت‌ها و بررسی پیشرفت‌های چشمگیر كشور در زمینه فولاد، دستیابی به ظرفیت تولید 55 میلیون تن فولاد خام كه در برنامه افق 1404 پیش بینی شده است، تا پایان برنامه پنجم توسعه میسر خواهد بود.

محرابیان افزود: ایران هم اكنون در تولید فولاد، به ویژه احیاء مستقیم و تولید آهن اسفنجی، صاحب سبك بوده و روش تولید این محصول در ایران، در كشورهای دیگر بصورت فروش دانش فنی راه یافته است.

وی جایگاه جهانی ایران در زمینه تولید فولاد را در حال حاضر رتبه 17 اعلام كرد و اظهار داشت: با تكمیل سایر طرح‌های در دست اجرا، رتبه كشور به كمتر از 10 می رسد.
محرابیان یادآور شد: برای دستیابی به اهداف تعیین شده در برنامه‌های افق 1404 و برنامه پنجم توسعه كشور، لازم است رشد متوازن بخش‌های مختلف زنجیره تولید فولاد مورد توجه جدی قرار گیرد و همه این بخش ها به صورت هماهنگ رو به جلو حركت كنند.

وی تصریح كرد: یكی دیگر از ضرورت هایی كه در این مسیر باید مورد توجه ویژه قرار گیرد آن است كه بخش‌های مختلف این زنجیره اقتصادی كه هم اكنون در سه بخش «معدن دار»، «تامین كننده» و «تولیدكننده» فعال هستند، به هم پیوسته و با هم مرتبط حركت كنند.
محرابیان گفت: به همین منظور لازم است همگام با رشد صنعتی كشور، استراتژی های صنعتی نیز مورد بازنگری قرار گیرد و تغییر كنند.

وزیر صنایع و معادن در ادامه سخنان خود، با اشاره به اجرای قانون هدفمندی یارانه ها یادآور شد: پیش از این، مهمترین دغدغه تولیدكنندگان فولاد، نحوه تامین انرژی و مواد اولیه بوده است كه این امر موجب استقبال كم سرمایه گذاران از مشاركت در طرح های فولادی بود اما با اجرای قانون هدفمندی یارانه ها و با كاهش این دغدغه‌ها، طی كمتر از دو ماه بخش صنعت فولاد با شكوفایی قابل توجهی مواجه شده است.

 
تهیه و تنظیم : پایگاه تکناز

بهترین مجله خبری

بیشتر بخوانید
a

تبلیغات