تبلیغات

تبلیغات

نگاهی به شجرنامه و ثروت خاندان دیکتاتور قذافی + عکس

مجموعه : مجله خبری
نگاهی به شجرنامه و ثروت خاندان دیکتاتور قذافی + عکس
دارایی های معمر قذافی دیکتاتور لیبی که نزدیک به 42 سال است نفت و ثروت مردم لیبی را به انحصار خود و خانواده اش در آورده اکنون بیش از 130 میلیارد دلار است.

به گزارش صفحه عربی «تابناک»، روزنامه "الاخبار" لبنان در این باره نوشت: بعید نیست که بین تمام سران عرب، قذافی رتبه اول ثروت و اموال را به دست آورد چون او و خانواده اش تمام پروژه های کشور لیبی را در دست داشتند و هیچ پروژه اقتصادی نبود که قسمت اعظم آن به جیب این خانواده شوم نرود.

در همین باره در نامه های محرمانه دیپلمات های آمریکایی که در سایت ویکی لیکس افشا شدند آمده است: قذافی و خانواده اش سرمایه گذاری های وسیعی در مجال شرکت های نفتی و هتل سازی در لیبی و خارج از لیبی داشته اند.

بنابر این گزارش قذافی یکی از بزرگترین سهام داران بزرگترین و معروف ترین بانک ایتالیا می باشد ضمن اینکه او صاحب یکی از با ارزش ترین هتل های ایتالیاست که در سال 2009 با سرمایه خودش بنا کرده است.

از سویی این گزارش نشان می دهد که هر کدام از اعضای خانواده اش قسمتی از اداره و مصادره اموال و ثروت های مردم لیبی را بر عهده داشتند به گونه ای که فرزندان قذافی برای به دست آوردن پروژه های مختلف اقتصادی کشورشان با همدیگر مبارزه و رقابت می کرده اند. برای مثال مدتی قبل بین پسرانش محمد، المعتصم و الساعدی برای به دست آوردن امتیاز شرکت کوکاکولا اختلاف شدیدی پیش آمده بود.

در پایان این گزارش آمده: دارایی های این سرهنگ مجنون چهار برابر بودجه مملکتش می باشد و با ثروتش می تواند مشکل سوء تغذیه و گرسنگی تمام آفریقا را حل کند اما از شخصی که جواب مخالفانش را که به صورت مسالمت آمیز به خیابان ها آمده بودند، با سلاح سنگین و بمباران هوایی بدهد چه توقعی می رود…!

شجرنامه خانواده قذافی

معمر قذافی ۶۸ ساله است و طى چهل و دو سال گذشته، قدرت را در این کشور در دست داشته است. سرهنگ قذافى در ۲۷ سالگى توانست به همراه گروهى از افسران لیبى، ادریس اول پادشاه لیبى را طى کودتاى بدون خونریزى از قدرت برکنار کند. وی در صحرایى در نزدیکى استان سرت به دنیا آمده است. قذافى به خاطر نحوه لباس پوشیدن خود و داشتن محافظان زن معروف است.

فلسفه سیاسى او در کتابى تحت عنوان «کتاب سبز» منتشر شده و به گفته او جایگزینى براى سوسیالیسم و کاپیتالیسم با افزوده هایى از دین اسلام است. او در سال ۱۹۷۷، سیستم حکومتى تحت عنوان جماهیریه یا حکومت توده ها را به لیبیایى ها معرفى کرد. براساس این نظریه، کشور از طریق کنگره ها و کمیته هاى مردمى اداره مى شود. البته طی این سال ها، سرهنگ قذافى در لیبى قدرت را به طور کامل در دست داشته و به طور انفرادى بر این کشور حکومت کرده است.

نگاهی به شجرنامه و ثروت خاندان دیکتاتور قذافی + عکس

همسر اول سرهنگ قذافى، معلم مدرسه بود. آن دو قبل از ازدواج همدیگر را ندیده بودند. آنها یک پسر به اسم محمد دارند و شش ماه پس از ازدواج جدا شدند.

همسر دوم صفیه فرکاش همسر دوم آقاى قذافى و مادر هفت فرزندش است. آنها همچنین یک دختر و پسر به نام هاى میلاد و حنا را به فرزندخواندگى قبول کرده اند. حنا در چهار سالگى در بمباران طرابلس در سال ۱۹۸۶ توسط آمریکایى ها کشته شد.

محمد قذافى فرزند رهبر لیبى از همسر اول اوست. او رئیس کمیته المپیک لیبى است که مقر آن در طرابلس است. او همچنین مدیرعامل شرکت پست و مخابرات این کشور است که مسئولیت اداره تلفن هاى همراه و ارتباطات ماهواره اى را به عهده دارد.

سیف الاسلام قذافى ۳۸ سال دارد و انگلیسى را روان صحبت مى کند. او از مدرسه اقتصاد لندن، مدرک دکترا گرفته و عمدتا در جبهه افرادى دیده مى شود که خواهان آزادسازى اقتصاد لیبى هستند. او مسئول بنیاد خیریه بین المللى قذافى و بنیاد توسعه است که در آزاد کردن گروگان ها از دست پیکارجویان اسلامگرا به خصوص در فیلیپین نقش داشته است. در سال ۲۰۰۶ او پس از انتقاد از حکومت پدرش، لیبى را ترک کرد اما دوباره به کشور بازگشت.

از او به عنوان چهره مدرن لیبى یاد مى شود اما در سال ۲۰۰۸ اعلام کرد که علاقه اى به به ارث بردن قدرت از پدرش ندارد. او در اوج ناآرامى هاى اخیر لیبى، در تلویزیون دولتى ظاهر شد و نسبت به بروز جنگ داخلى در این کشور هشدار داد و هم اکنون نیز در کشتار مردم سهم به سزایی دارد.

ساعدى قذافى ۳۶ ساله است و با دختر یک فرمانده ارتش لیبى ازدواج کرده است. او قبلا فوتبال بازى مى کرد و براى مدت کوتاهی، در یکی از تیم های لیگ برتر ایتالیا توپ زد. او اکنون رئیس فدراسیون فوتبال لیبى است و در زمانى که فوتبال بازى مى کرد، کاپیتان تیم ملى بود. از زمان بازنشستگى از فوتبال، او در صنعت فیلم سازى نیز فعال بوده و ظاهرا صد میلیون دلار در فیلمى که بازسازى یک تریلر آلمانى بود سرمایه گذارى کرد.

معتصم بالله قذافى که سن و سال او معلوم نیست. سرهنگ دوم ارتش لیبى است و گفته شده که سال ها پیش، پس از طراحى کودتایى علیه پدرش به مصر گریخت اما بخشوده شد و اجازه بازگشت به کشور را گرفت. او هم اکنون مشاور امنیت ملى پدرش است و فرماندهى یک واحد ارتش را به عهده دارد.

هانیبال قذافى که براى شرکت ملى حمل و نقل دریایى لیبى کار مى کرد که مسئولیت انتقال نفت لیبى را به عهده داشت. گفته شده او در چند حادثه خشونت بار دست داشته و در سال ۲۰۰۵ متهم شد که دوست دختر حامله خود را در پاریس مورد ضرب و شتم قرار داده. او در سال ۲۰۰۸ در ژنو سوئیس پس از آن که دو مستخدمش، او را متهم کردند که به آنها حمله کرده، بازداشت شد.

او بعدا با تامین وثیقه آزاد شد اما این حادثه موجب شد تا دولت لیبى محصولات سوئیس را تحریم کرده و شرکت هاى سوئیسى را از این کشور اخراج کند. لیبی همچنین دیپلمات هاى خود را از برن فراخواند. هانیبال، سوئیس را مافیاى جهانى نامیده و گفته این کشور باید تجزیه شود.

سیف العرب قذافى که اطلاعات زیادى در مورد این فرزند جوان رهبر لیبى در دست نیست. به نوشته روزنامه دیلى تلگراف، در سال ۲۰۰۸ ماشین فرارى او به دلیل سر و صداى زیاد اگزوز ماشین، در آلمان توقیف شد. او در آن زمان در مونیخ درس مى خواند. وی چند روز پیش پس از آنکه پدرش وی را مأمور به سرکوب مردم بنغازی کرده بود با تخطئه پدرش، به انقلابیون پیوست.

خمیس قذافى یک افسر پلیس است و تعلیمات نظامى خود را در روسیه گذرانده. او فرماندهى نیروى ویژه ای را به عهده دارد. گفته شده که فرماندهى سرکوب معترضان در بنغازى با او بوده است.

عایشه قذافى تنها دختر رهبر لیبی ۳۴ سال دارد و از مشاوران حقوقى گروه وکلاى مدافع صدام، رهبر سابق عراق بود. او در سال ۲۰۰۶ با یکى از اقوام پدرى ازدواج کرد. او مدیر بنیاد خیریه "واعتصموا" و سفیر حسن نیت برنامه پیشرفت و توسعه ملل متحد در لیبى است.

میلاد قذافى فرزند خوانده قذافى است و گفته شده که در جریان بمباران مجتمع مسکونى قذافى توسط آمریکا در سال ۱۹۸۶ جان رهبر لیبی را نجات داده است.

 
تهیه و تنظیم : پایگاه تکناز

بهترین مجله خبری

بیشتر بخوانید
a

تبلیغات