تبلیغات

تبلیغات

حاج قاسم سلیمانی

مصاحبه با نویسنده قهوه تلخ

مصاحبه با نویسنده قهوه تلخ

 

 


 نویسنده مجموعه های تلویزیونی’پاورچین’ و ‘قهوه تلخ’، گفت: بازیگران حوزه طنز كه به كارگردانی فیلم های طنز روی آوردند، موفق نبودند، چراكه نگارش فیلمنامه چنین آثاری را آسان فرض می كنند.


‘خشایار الوند’  در گفت وگو با ایرنا، افزود: این روزها بسیاری از كارگردانان فیلم های طنز، خود فیلمنامه فیلم هایشان را می نویسند و كمتر كسی به نگارش دقیق فیلمنامه توجه دارد.

نویسنده مجموعه تلویزیونی مرد هزار چهره ،ادامه داد: در نگارش فیلمنامه های سینمایی حتی نظر تهیه كنندگان نیز تاثیرگذار و بازیگران محور فیلم های سینمایی طنز هستند.

نویسنده مجموعه تلویزیونی طنز ‘پاورچین’ یادآورشد: فیلمنامه ای را داشتم كه به گواه دوستان یكی از بهترین متن های نوشته شده طنز سینمای كشور بود اما متاسفانه یكی از تهیه كنندگان سینما در هنگام ساخت آنرا به كلی تغییر داد و برآیند كار با فیلمنامه اولیه كاملا متفاوت بود.

به گفته الوند، تغییر در فیلمنامه آثار طنز از سوی سرمایه گذاران و كارگردانان نه تنها كمكی به موفقیت فیلم های طنز نمی كند، بلكه به اساس یك اثر سینمایی لطمه می زند.

هدف نهایی فیلم های طنز خنداندن مخاطب است اما در این میان برخی آثاری را خلق می كنند كه این قاعده را رعایت نمی كند و اسم فیلم خود را طنز فاخر می گذارند در حالی كه نباید نام چنین فیلم های بی خاصیتی را طنز گذاشت.

*فیلمنامه نویس طنز حرفه ای كم داریم

وی با یادآوری اینكه در عرصه طنز تعداد فیلمنامه نویسان حرفه ای زیاد نیست، افزود: در عرصه طنز تلویزیونی، در دوره ای جمع كوچكی به نوشتن طنز های نو پرداختند. گروهی متشكل از پیمان و مهراب قاسم خانی شكل گرفت و همین افراد فیلمنامه های قابل توجهی را در عرصه طنز به رشته تحریر درآوردند.

الوند تصریح كرد: فیلمی همچون سن پطرزبورگ كه با همه اشكالات، در ردیف یكی از فیلم های خوب طنز امسال سینمای ایران محسوب می شود، حاصل اعتماد كارگردان و تهیه كننده به فیلمنامه نویس است. هرگاه این اعتماد وجود داشته باشد حاصل كار قابل تامل بوده است.

*برخی به بهانه طنز فیلم خاص می سازند

این نویسنده آثار طنز ادامه داد: هدف نهایی فیلم های طنز خنداندن مخاطب است اما در این میان برخی آثاری را خلق می كنند كه این قاعده را رعایت نمی كند و اسم فیلم خود را طنز فاخر می گذارند در حالی كه نباید نام چنین فیلم های بی خاصیتی را طنز گذاشت.

الوند افزود: هركسی توانایی نگارش فیلمنامه های طنز را ندارد، باید بدانیم نگارش چنین فیلمنامه هایی كار بسیار دشواری است.

*به هر قیمتی نمی خندانیم

الوند همچنین یادآور شد: در آثاری كه تاكنون در قالب طنز نوشته ام تلاش شده تا مخاطب را به هر قیمتی نخندانم و برای نشاندن لبخند روی لب مخاطبان از لودگی و كارهایی همچون استفاده از الفاظ ركیك و شوخی های سبك استفاده نكردم.

وی تاكید كرد: خنداندن مردم باید بر اساس قواعد و اصولی خاص باشد زیرا مخاطب به خوبی درك می كند كه فیلمساز با طرح شوخی های سطحی به شعور وی توهین كرده است.

*بازیگران طنز فیلمنامه نویسان موفقی نبودند

این نویسنده آثار تلویزیونی و سینمایی طنز گفت: در سال های اخیر بسیاری به سمت نگارش فیلمنامه آثار طنز روی آوردند و موفق نبودند.

وی یادآور شد: متاسفانه بسیاری از كارگردانان، بازیگران و حتی تهیه كنندگان ما تصور می كردند نوشتن فیلمنامه طنز كار آسانی است از این رو قدم در این عرصه گذاشتند اما موفق نبودند.

الوند توضیح داد: فیلمسازانی همچون حسن فتحی كه پیش از این كار جدی كرده بودند در ساخت سریال های طنزی همچون اشك ها و لبخندها موفق نبودند.

وی ادامه داد: حتی بسیاری از بازیگران عرصه طنز همچون جواد رضویان و رضا شفیعی جم در كارگردانی و نویسندگی فیلم های طنز ناموفق بودند.

الوند گفت: عده ای تصور می كردند ما در خلق طنزهایی همچون پاورچین در سر صحنه فیلمبرداری دور هم جمع می شویم و بدون فكر خاصی چند شوخی را طراحی كرده و كار را فیلمبرداری می كنیم، در حالی كه آثار موفق طنز تلویزیونی همچون پاورچین حاصل فیلمنامه دقیق چنین آثاری بود.

وی افزود: حاصل نگارش فیلمنامه در سر صحنه فیلمبرداری و تكیه بر بازیگران حاصلی جز فیلم های طنز سطحی ندارد.

*فیلمنامه، چارچوب كار و فیلم تلویزیونی و سینمایی

نویسنده طنز ‘قهوه تلخ’ یادآور شد: فیلمنامه نویسی اساس ساخت یك فیلم طنز موفق است و مجموعه ای از فیلمنامه نویسان طنز می توانند با پیگیری یك خط داستانی مشخص و خلق داستانی محكم، پایه های تولید یك فیلم سینمایی طنز را ایجاد كنند.

وی یادآورشد: ما در خلق آثار بلند تلویزیونی و سینمایی با قرار دادن یك بازیگر پیرمرد و یك پیرزن و استفاده از الفاظ پیش و پا افتاده به زبان انگلیسی در دیالوگ های آنان سعی می كنیم، فیلم طنز بسازیم. در حالی كه از اصل غافل شدیم كه یك فیلم سینمایی طنز را باید فیلمنامه نویسان حرفه ای بنویسند و در تك تك شوخی های یك فیلم اندیشه ای نهفته باشد.

*خندان ایرانی ها كار دشواری است

الوند در عین حال مقایسه فیلم های طنز ایرانی با آثار كمدی سینمای دنیا اشتباه خواند و گفت: سینمای ایران شباهتی با سینمای دنیا ندارد و بسیاری از گونه های سینمایی ما همچون فیلم های جنگی -به دلیل نگرش و محتوای ارزشی-،با آثار مشابه در دنیا تفاوت دارند.

وی افزود: طنز راه رفتن روی خطوط قرمز جامعه و حركت كردن خلاف عادت ها است از این رو باید در ساخت فیلم های طنز دقت بسیاری به خرج داد.

نویسنده طنز تلویزیونی ‘پاورچین’ تاكید كرد: مردم كشور ما انسان های طنازی هستند و خندان آنان كار دشواری است. در انگلیس مردم به لطیفه های بی مزه می خندند اما مردم ما اینگونه نیستند و خنداندن آنان دشوارتر از قبل است.

الوند یادآورشد: در كشور ما نمی توان از شوخی های خاصی استفاده كرد و حتی در عرصه شوخی های سیاسی هم تنها افراد خاصی همچون مسعود ده نمكی با ساخت اخراجی ها می توانند وارد این عرصه شوند.

وی گفت:دستمایه های ما در نگارش فیلمنامه های طنز محدود است و كسانی كه با توجه به این محدودیت های مضمونی آثار قابل توجهی در عرصه طنز خلق می كنند قابل تقدیر هستند.

*قهوه تلخ مبتذل نیست

الوند در ادامه درباره مجموعه طنز ‘قهوه تلخ’ كه در شبكه نمایش خانگی پخش می شود ، گفت: ادعا می كنم این مجموعه مبتذل نیست و برای خلق لحظات طنز هرچیزی را دستمایه قرار نداده است.

وی افزود: افرادی كه در قهوه تلخ می بینیم، شخصیت نیستند و شاید تنها كسی كه در این سریال شخصیت پردازی شده است ‘سیامك انصاری’ است. بقیه افرادی كه در این مجموعه می بینیم بیشتر به تیپ نزدیك هستند و تلاش ما بر این بوده تا این تیپ سازی ها به هیچ یك از شخصیت هایی طنز تلویزیونی نزدیك نباشد.

نویسنده مجموعه قهوه تلخ تاكید كرد: از شوخی های تكراری در این مجموعه پرهیز كردیم تا این مجموعه طنز برای مخاطبان تازگی داشته باشد.

 

تهیه و تنظیم : پایگاه تکناز

تبلیغات