تبلیغات

تبلیغات

تجهیز جنگنده‌های ارتش به سامانه نبرد در تمام شرایط آب و هوایی

تجهیز جنگنده‌های ارتش به سامانه نبرد در تمام شرایط آب و هوایی
پایگاه یكم شكاری مهرآباد را می‌توان قلب نیروی هوایی در كشور دانست و این به دلیل اهمیت این پایگاه و قرار گرفتن آن در پایتخت و نیز استعداد پرنده‌ها و امكانات موجود در آن است.

امیر خلبان حمیدرضا گودینی فرمانده پایگاه یكم شكاری نهاجا نیز از جمله خلبانان و افسران باتجربه این نیرو محسوب می‌شود كه سه سال پیش از وقوع انقلاب اسلامی وارد نیروی هوایی شد و امروز با توجه به تجربه و توانمندی‌های خود به عنوان یكی از موفق‌ترین فرماندهان نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران مشغول به خدمت است.

گفتگوی تفصیلی فرمانده پایگاه یكم شكاری با خبرنگار دفاعی خبرگزاری فارس كه در آن به مطالبی از جمله مقایسه وضعیت نیروی هوایی در پیش و پس از انقلاب، روند خودكفایی در این نیرو، ماموریت‌ها و دستاوردهای نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران پرداخته شده، به شرح زیر است:

* مستشاران امریكایی در حقیقت برای آموزش به ایران می‌آمدند

 
 
امیر حمیدرضا گودینی فرمانده پایگاه یكم شكاری مهرآباد
 
امیر گودینی با اشاره به وضعیت ارتش در سال‌های پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، با تاكید بر وابستگی كامل ارتش به غرب، گفت: ارتش و علی‌الخصوص نیروی هوایی در طول این سال‌ها از هر نظر چه در بعد آموزش‌های تئوری و چه عملی در وابستگی كامل به كشورهای غربی خصوصا امریكا بود و تمام دانشجویان ما برای آموزش به این كشور اعزام می‌شدند.

وی با بیان اینكه این وابستگی، امور فنی را نیز شامل می‌شد، تصریح كرد: دانشجویان ما كه برای آموزش به امریكا می‌رفتند، پس از بازگشت نیز توانایی بهره‌برداری از این آموزش‌ها را نداشتند چراكه مستشاران خارجی بر تمامی امور مسلط بوده و اجازه این كار را نمی‌دادند.

این فرمانده عالیرتبه نیروی هوایی ارتش در خصوص سطح توانمندی مستشاران خارجی در ایران نیز گفت: اینها در حقیقت خلبانان دست چندم بودند كه به عنوان استاد خلبان به كشورما می‌آمدند اما در واقع به دنبال تكمیل آموزش خود بودند و این توانمندی‌ها را به پرسنل ما منتقل نمی‌كردند.

* وضعیت ارتش در اوایل انقلاب عادی نبود

گودینی ایجاد تغییر و تحولات عظیم در نهادهای مختلف در هنگام انقلاب را طبیعی دانست و افزود: بعد از انقلاب هم این شرایط در كشور ما و در ارتش صورت گرفت كه به دنبال آن برخی فرماندهان از كشور فرار كردند و برخی نیروها نیز از بدنه ارتش جدا شدند و این وضعیت، ارتش را از حالت عادی خارج كرده بود.

وی ادامه داد: در نیروی هوایی نیز وضع به همین منوال بود و توطئه‌هایی نظیر قائله كردستان، خلق مسلمان تبریز و كودتای نوژه این نیرو را ضعیف‌تر می‌كرد.

فرمانده پایگاه یكم شكاری مهرآباد در ادامه افزود: به دنبال این مسایل و با حمله همه جانبه رژیم بعث عراق به كشورمان به این نتیجه رسیدیم كه باید روی پای خود ایستاد و شاید به همین جهت بود كه امام(ره) جنگ تحمیلی را یك نعمت برای كشور عنوان كردند.

گودینی یادآور شد: پس از اخراج مستشاران خارجی، كارشناسان نظامی غرب می‌گفتند ارتش ایران و خصوصا نیروی هوایی تا دو ماه دیگر زمین‌گیر خواهد شد، اما به بركت تلاش جوانان و پرسنل متعهد نیرو، این اتفاق رخ نداد و ما امروز پس از گذشت سی سال كاملا مستقل بوده و روی پای خود ایستاده‌ایم و جنگنده‌های ما نه تنها به راحتی به پروازهای خود ادامه می‌دهند، بلكه ما به توان ساخت و نگهداری آنها نیز دست پیدا كرده‌ایم.

* قطعات و تجهیزات را به ما نمی‌دهند؛ خودمان می‌سازیم

وی با بیان اینكه جنگ و تحریم باعث شد تا ما به فكر ساخت قطعات مورد نیاز بیفتیم، تصریح كرد: این ساخت قطعات چندان هم ساده نبود. بسیاری از كشورهای جهان و حتی امریكا كه پیشرفته‌ترین تكنولوژی‌ها را در اختیار دارد، به تنهایی قطعات و تجهیزات را نمی‌سازد چراكه این كار چندان منفعتی نیز ندارد.

فرمانده پایگاه یكم شكاری مهرآباد ادامه داد: برای مثال امریكایی‌ها یك سری از تجهیزات مانند صندلی هواپیما كه برای اجكت خلبان استفاده می‌شود را از انگلیس و یا سیستم‌های الكترونیكی را از ژاپن تهیه می‌كند اما ما در ایران به این حد رسیدیم كه تمام قطعات را خودمان بسازیم چراكه این تجهیزات به خاطر تحریم، به ما داده نمی‌شود.

گودینی به توانمندی بسیار بالای متخصصان نیروی هوایی در تامین نیازهای این نیرو و ساخت جنگنده اشاره كرد و گفت: در بعد ساخت هواپیما، ما شاهد ساخت جنگنده‌های آذرخش و صاعقه و نیز طراحی و ساخت تجهیزان موشكی و پدافندی بسیار مهمی بودیم.

وی با بیان اینكه كارهای بسیار مهمی نیز در زمینه ساخت موشك در بردهای مختلف، انواع رادار و سامانه‌های پدافند هوایی صورت گرفته است، افزود: این دستاوردها به رغم تمام تحریم‌های اقتصادی و نظامی بوده كه علیه كشور اسلامی ما در طول این سی سال صورت گرفته است.

* كوچكترین حركت دشمن در زمین، هوا و دریا زیر نظر ماست

این فرمانده عالیرتبه نیروی هوایی ارتش با تاكید بر اینكه این پیشرفت‌ها تنها به امر طراحی و ساخت تجهیزات و تسلیحات منحصر نشده، به اشراف اطلاعاتی ارتش بر وضعیت دشمن فرامنطقه‌ای اشاره كرد و افزود: مطمئن باشید كوچكترین حركت دشمن در زمین، هوا و دریا، كاملا رصد می‌شود و هیچ حركتی نیست كه از چشم ما پنهان بماند.

 
تجهیز جنگنده‌های ارتش به سامانه نبرد در تمام شرایط آب و هوایی
 
* "نیروهای شهادت‌طلب " بزرگترین حربه ما در مقابله با دشمن

گودینی خاطرنشان كرد: هرچند ممكن است ما از لحاظ تكنولوژی‌ نسبت به برخی كشورهای پیشرفته عقب‌تر باشیم، اما آنچه اهمیت دارد، قدرت ایمان نیروهای ماست چراكه در بكارگیری تجهیزات، نیروی انسانی حرف اول و آخر را می‌زند.

وی تصریح كرد: وقتی رزمنده ما اعتقادات مذهبی دارد، با همین امكانات و تجهیزات می‌تواند در مقابل دشمن بایستد و اگر امروز می‌بینم كه دشمن جرات اقدام علیه كشور ما را ندارد، به دلیل وجود همین نیروهای مومن، متخصص و شهادت‌طلبی است كه به عنوان بزرگترین حربه ما در مقابل آنها محسوب می‌شود.

* توان ایران برای اورهال هواپیما در خاورمیانه نظیر ندارد

فرمانده پایگاه یكم شكاری مهرآباد در بخش دیگری از گفتگوی خود با خبرگزاری فارس، توانمندی اورهال هواپیماها را یكی از مهمترین دستاوردهای نیروهای مسلح دانست و افزود: عمر انقلابی كه حضرت آقا فرمودند، یعنی اینكه ما نباید به تاریخ مصرفی كه كشورهای سازنده تجهیزات تعیین می‌كنند توجه كنیم بلكه با انجام تغییر و تحول در این تجهیزات می‌توان استفاده بیشتری از آنها برد و به همین خاطر است كه ما امروز تمامی هواپیماها چه جنگنده و چه هواپیماهای مسافربری و پهن پیكر را در داخل كشور خودمان اورهال می‌كنیم.

گودینی اورهال هواپیما را یكی از پیچیده‌ترین و سخت‌ترین علوم و تحصص‌ها دانست و افزود: برای اورهال باید تمامی قطعات هواپیما از هم باز شود و سختی كار به اندازه ساخت خود هواپیماست.

وی اورهال هواپیماهای پهن‌پیكر را یك امر بی‌نظیر در منطقه خاورمیانه دانست و افزود: در حقیقت در اكثر كشورها، اورهال هواپیماها در كشور سازنده آن انجام می‌شود ولی ما در ایران، این كار را در داخل كشور خودمان انجام می‌دهیم.

* تجهیز جنگنده‌های ارتش به سامانه نبرد در تمام شرایط آب و هوایی

این فرمانده عالیرتبه نیروی هوایی ارتش همچنین به دستاوردهای صنایع دفاع و نیروهای مسلح در زمینه طراحی، ساخت و نصب سیستم‌های ناوبری و موشكی جدید بر روی جنگنده‌ها اشاره كرد و گفت: برای مثال درخصوص موضوع توان رزمی هواپیماها در تمام شرایط آب و هوایی ما نیاز به دستگاهای ناوبری بروز و تجهیزات متناسب داریم كه این تجهیزات بر روی جنگنده‌ها نصب شده و ما امروز توان نبرد در تمام شرایط آب و هوایی را داریم.

* از تیراندازی‌ و سوخت‌گیری‌های شبانه تا آموزش خلبانان به زبان فارسی در نهاجا

گودینی افزود: در ماه‌های اخیر نیز شاهد تمرین تیراندازی موفق شبانه جنگنده‌های سوخو24 و اف4 در پایگاه همدان بودیم كه هرچند این اقدامات در گذشته نیز انجام می‌گرفت، اما در این حد نبوده است.

وی انجام سوختگیری‌های شبانه و موضوع آموزش خلبانان جوان در داخل كشور را نیز مورد اشاره قرار داد و تصریح كرد: اگر ما در گذشته مجبور بودیم دانشجویان خود را برای آموزش به كشورهای دیگر مانند امریكا بفرستیم، اما امروز در داخل كشور و با زبان فارسی این دانشجویان را آموزش می‌دهیم.

* تشكیل گردان‌های پهپاد در سایر یگانهای نیروی هوایی

فرمانده پایگاه یكم شكاری مهرآباد موضوع طراحی و ساخت هواپیماهای بدون سرنشین را به عنوان یكی از مهمترین حوزه‌های مورد توجه نیروی هوایی ارتش مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: پیشرفت‌های خوبی در این زمینه داشته‌ایم به گونه‌ای كه گردان‌های پهپاد در سایر یگانهای نیرو تشكیل شده و اخیرا نیز یكی از پهپادهای بمب‌افكن نیروی هوایی در یكی از رزمایش‌ها مورد تست قرار گرفت.

گودینی با اشاره به علم و تخصص پیشرفته مورد نیاز در حوزه پهپادها خاطرنشان كرد: امریكایی‌ها و دیگر كشورها نیز یك شبه به این تكنولوژی نرسیدند ولی ما با توجه به وضعیتی كه داریم، توانستیم در كمترین زمان ابعاد گسترده‌ای از این دانش را در اختیار بگیریم.

* به دنبال تغییر و تحول در سیستم موشكی جنگنده‌ها هستیم

وی همچنین با اشاره به توان بالای موشكی و نصب انواع موشك‌ بابردهای مختلف بر روی جنگنده‌ها گفت: ما هیچگاه به موشك‌های قدیم بسنده نكرده و به دنبال بهینه‌سازی و افزایش برد این موشك‌ها هستیم تا توان هرگونه مقابله با اقدامات احتمالی دشمن را افزایش دهیم.

این فرمانده عالیرتبه نیروی هوایی ارتش با بیان اینكه كشورهای زیادی در جهان در زمینه موشكی فعالیت می‌كنند، افزود: ما نیز اقدامات ویژه‌ای درخصوص افزایش برد موشك‌های هوا به هوا و هوا به زمین داشته‌ایم و در آینده اخبار خوبی در زمینه افزایش برد و ایجاد تغییر و تحول در سیستم‌ موشكی جنگنده‌ها خواهیم داشت.

* چند مورد هواپیمای ناشناس را مجبور به فرود و بازرسی كرده‌ایم

گودینی یكی از مهمترین ماموریت‌های نیروی هوایی را مقابله با هواپیماهای متخاصم دانست و افزود: این موضوع حالات مختلفی دارد. گاهی مانند ایام جنگ، هواپیماهای دشمن به مرزهای هوایی ما حمله می‌كنند كه در این حالت ما وظیفه مقابله شدید با آنها را داریم.

وی ادامه داد: اما گاهی هواپیمای ناشناس وارد فضای كشور می‌شود كه این موضوع شرایط خاص خود را دارد و عملكرد در این موارد بسیار ظریف و حساس است.

فرمانده پایگاه یكم شكاری مهرآباد با بیان اینكه در سال‌های اخیر چندین مورد ورود هواپیماهای ناشناس به فضای كشور را داشته‌ایم، خاطرنشان كرد: در برخی موارد هواپیماهای بدون كد وارد فضای كشورمان شدند كه نیروی هوایی بنابر دستورالعمل، اقدام به نشاندن آنها كرد.

گودینی این اقدامات را جزو شرح وظایف نیروی هوایی معرفی كرد و یادآور شد: برای نشاندن هواپیما نیاز به رهگیری توسط رادار است و بعد از آن، جنگنده‌ها در حداقل زمان ممكن به پرواز درآمده و توسط رادار به سمت هدف هدایت می‌شوند.

وی افزود: سپس جنگنده‌ها با علامت به هواپیمای ناشناس اخطار داده و در صورت عدم رعایت اخطار، با استفاده از زور یعنی شلیك به سمت آن، هواپیما را مجبور به فرود می‌كنند كه بحمدالله در تمامی مواردی كه پیش آمده است موفق بودیم و هواپیمای ناشناس نیز پس از بررسی و شناسایی، اجازه ادامه مسیر را می‌یابد.

* جنگنده های ارتش، دشمن را در فواصل دور دست هدف قرار می‌دهند

این فرمانده عالیرتبه نیروی هوایی ارتش در پاسخ به این سوال كه آیا برد پروازی 3هزار كیلومتری جنگنده‌ها امكان افزایش نیز دارد، جواب داد: این امر یعنی افزایش برد پروازی هواپیماها منوط به امكان سوختگیری است كه ما امروز هم امكان سوختگیری هوایی جنگنده‌ها و هم امكان سوختگیری شبانه آنها را داریم.

گودینی با اشاره به تعبیه مخازن سوخت در برخی جنگنده‌ها افزود: جنگنده‌های ما عملیات سوختگیری در ارتفاع پست و ارتفاع بالا را براحتی انجام می‌دهند تا در صورت نیاز و در زمان تهدید بتوانیم دشمن را در فواصل دور دست مورد هدف قرار داده و جنگنده‌ها به سلامت به پایگاه‌های خود بازگردند.

وی یادآور شد: در ایام دفاع مقدس نیز ما تجربه پروازهای طولانی مدت را داشتیم كه برای مثال یكی از جنگنده‌های ما به مدت 14 ساعت به پرواز درآمد كه فاصله بسیار زیادی را در بر می‌گرفت.

* پرواز موفقیت‌آمیز نمونه هواپیمای رادارگریز ارتش

فرمانده پایگاه یكم شكاری مهرآباد، دانشگاه شهید ستاری را به عنوان یكی از مراكز علمی و پژوهشی مهم در نیروی هوایی ارتش دانست و گفت: این دانشگاه علاوه بر توان علمی كاركنان خود تعاملاتی نیز با مراكز علمی خارج از سازمان و خارج از ایران دارد و در زمینه‌های متعددی به انجام تحقیقات می‌پردازد.

گودینی برای مثال به موضوع رادارگریزی هواپیماها اشاره كرد و افزود: ما به این تكنولوژی رسیده‌ایم و نمونه آن نیز به پرواز درآمده اما قطعا زمان می‌خواهد تا این تكنولوژی در وسعت بیشتری به كار گرفته شود.

* غربی‌ها علیرغم تبلیغات رسانه‌ای به حقیقت توان نظامی ایران آگاهند

وی در بخش پایانی این گفتگو به موضوع كارشكنی و جوسازی‌های روانی رسانه‌های غربی درجهت كمرنگ جلوه دادن دستاوردهای نظامی جمهوری اسلامی ایران پرداخت و تصریح كرد: وقتی دشمن راهپیمایی‌های میلیونی ملت ایران را ده‌ها هزار نفری معرفی می‌كند، تعجبی ندارد كه بخواهد دستاودرهای عظیم علمی و تحقیقاتی ما در نیروهای مسلح را نیز زیر سوال ببرد.

این فرمانده عالیرتبه نیروی هوایی ارتش گفت: برای مثال وقتی جنگنده‌های بومی صاعقه ساخته شد، آنها سعی كردند تا با طرح مسایلی ازجمله اینكه این هواپیما همان جنگنده اف 5 است كه تنها در ظاهر تغییراتی جزئی داشته است، این دستاورد بزرگ را زیر سوال ببرند.

گودینی ادامه داد: مگر ما چند فروند جنگنده اف5 در اختیار داریم؟ درحالی كه امروز اسكادران‌های صاعقه تشكیل شده‌اند.

وی خاطرنشان كرد: در زمینه اورهال وقتی ما هواپیماهای پهن پیكر 747 را در همین پایگاه یكم شكاری اورهال می‌كنیم، یك نفر متخصص خارجی پای كار نیست و تمام این اقدامات توسط كاركنان خدوم، مومن و متخصص خودمان صورت می‌گیرد و وقتی ما به چنین توانی رسیده‌ایم، ساخت قطعات و تجهیزات دیگر كار راحتی می‌شود.

فرمانده پایگاه یكم شكاری مهرآباد تصریح كرد: این صحبتها به همان كارشكنی‌های رسانه‌ای بر می‌گردد اما خود آنها حقیقت امر را می‌دانند.

گودینی همچین اظهار داشت: ما كشوری نوپا هستیم كه اندكی پس از انقلاب خود، جنگ 8 ساله تحمیلی را تجربه كرده و در آن با 30 كشور جهان جنگیدیم و در طول این سال‌ها نیز تحریم‌های سنگین اقتصادی و نظامی را تجربه كردیم اما علیرغم تمام این موارد، كارهای بزرگی صورت گرفته و ملت ایران باید بدانند كه فرزندانشان در نیروهای مسلح همیشه آماده‌اند و همانطور كه در گذشته نیز ثابت شده، اجازه نخواهیم داد هیچ كشور بیگانه‌ای گوشه چشمی به خاك مقدس جمهوری اسلامی ایران داشته باشد.

 
منبع : فارس نیوز
 
تهیه و تنظیم : پایگاه تکناز

تبلیغات