تبلیغات

تبلیغات

قبل و بعد سونامی ژاپن را مقایسه کنید

مجموعه : مجله خبری
قبل و بعد سونامی ژاپن را مقایسه کنید

همیشه بعد از ایالات متحده آمریکا، ژاپن را برترین کشور از لحاظ عمرانی می دانستم و واقعیت هم چنین است. در دنیا برای ما مهندسان عمران چند استاندارد کار وجود دارد که ما موظفیم با توجه به آن ها کار کنیم تا به قولی حداقل استاندارد ها را رعایت کرده باشیم. قویترین این استاندارد ها که همه ی استاندارد ها را زیر سوال می برد استاندارد آمریکاست بعد از آن، استاندارد های بریتانیا (آخر این انگلیسی ها دوست دارند همه جا با همه فرق کنند) و مهندسان سازه ی ایرانی با استاندارد های اروپایی کار می کنند!

ژاپن بر اساس تحقیقاتی که دیروز کردم جزو کشور هایی هست که بر اساس استاندارد های ایالات متحده ساخت و ساز می کند و از طرفی خودش پیشتاز در زمینه ی سازه هاست. مثلا اولین سونامی گیر های دنیا را طراحی کرد و ساخت که ارتفاع برخی از آن ها تا 12 متر هم می رسد یا اولین کشوری بود که پی متحرک را آزمایش کرد و موفق هم شد.

از طرفی ژاپنی ها رابطه ی عاطفی شدیدی با زلزله دارند آن هم زلزله های شدید بنابراین وقتی از این کشور صحبت می کنیم از کشوری صحبت می کنیم که همیشه آماده زلزله است، با این همه زلزله اخیر نشان داد دانش بی نظیر مهندسی ما هنوز هم بی عیب نیست. البته جای خوشحالی و بسی غرور دارد که بگویم هیچ کدام از برج ها در ژاپن سقوط نکردند.

اگر دوست دارید تاثیر زلزله و سونامی را در ژاپن ببینید به اینجا بروید و غلطک وسطی عکس ها را جابه جا کنید.

 

تهیه و تنظیم : پایگاه تکناز

بهترین مجله خبری

بیشتر بخوانید
a

تبلیغات