تبلیغات

تبلیغات

۱۰ کشور وابسته به برق هسته‌ای

مجموعه : علمی
۱۰ کشور وابسته به برق هسته‌ای

زلزلهٔ ژاپن موجب شده ۱۱ راکتور از ۵۲ راکتور هسته‌ای این کشور از کار بیفتند و اگر راه‌اندازی نشوند، برای تأمین انرژی مورد نیاز مردم خود دچار مشکل خواهند شد. زیرا سی درصد برق مورد نیاز ژاپن از این راکتور‌ها تامین می‌شود. در دنیا ۱۰ کشور دیگر نیز هستند که وابستگی آنها به برق تامین شده از نیروگاههای هسته‌ای بیش از ژاپن است.

به گزارش سرویس بین الملل «فردا» به نقل از وب سایت ساینس مانیتور، بر اساس آمار آژانس انرژی هسته‌ای ۱۰ کشور مجارستان، ارمنستان، اسلوونی، سوییس، کره جنوبی، سوئد، اوکراین، بلژیک، اسلوواکی و فرانسه بیشترین وابستگی به برق هسته‌ای را دارند.
در ادامه به هریک از این کشور‌ها پرداخته می‌شود:

 

  ۱-مجارستان/ ۳۷ درصد   
با چهار راکتور هسته‌ای، مجارستان ۳۷ درصد از برق مورد نیاز خود را از انرژی هسته‌ای تأمین می‌کند. مجارستان اولین بار در سال ۱۹۸۲ راکتور هسته‌ای خود را مورد بهره‌برداری قرار داد. یکی از دلایلی که مجارستان از انرژی هسته‌ای برای تآمین برق استفاده می‌کند قیمت آن است که با توجه به آمار ارائه شده توسط آژانس انرژی هسته‌ای کمتر از ۵ سنت به ازای هر کیلو وات است.

 

۲- ارمنستان / ۳۹. ۴ درصد
ارمنستان تنها یک راکتور دارد اما تقریبا چهل درصد از برق مورد نیازش را ا این راکتور تأمین می‌کند. این راکتور یکی از دو راکتوری است که سه دهه گذشته توسط شوروی سابق استفاده می‌شد و در زلزله‌ی سال ۱۹۸۸ دولت آن‌ها را از کار انداخت. پس از آن در بحبوحهٔ رکود اقتصادی سال ۱۹۹۵ دوباره یکی از آن‌ها مورد استفاده قرار گرفت.

 

۳– اسلوونی ۴۰ درصد
اسلوونی برای تأمین چهل درصد برق خود از راکتوری استفاده می‌کند که آن را با همسایهٔ خود کرواسی شریک است. این راکتور هسته‌ای اولین راکتور در اروپای شرقی بود که مورد بهره برداری قرار گرفت. تا مین انرژی همواره دغدغه‌ای برای این کشور بوده است زیرا که این کشور به دلیل نداشتن منابع انرزی وابسته به واردات انرزی است.

 


 

۴– سوییس / ۴۰ درصد
سویس با ۵ راکتور چهل درصد برق خود را تأمین می‌کند و انتظار می‌رود دو راکتور دیگر هم رد آینده به آن‌ها اضافه شود. در حال حاضر کشور سوئیس بخش عمده‌ای از سوخت هسته‌ای خود را از فرانسه وارد می‌کند.

 

۵- کره‌جنوبی ۴۰ درصد
کره جنوبی با ۲۱ راکتورهسته‌ای، چهل درصد برق خود را از آن‌ها تأمین می‌کند. انتظار می‌رود تا سال ۲۰۲۰ میزان برق مصرفی کره جنوبی از این راکتور‌ها به ۵۶ درصد برسد.

 

۶– سوئد /۴۲ درصد
سوئد ۴۲ درصد از برق مورد نیاز خود را از طریق انرژی هسته‌ای تولید می‌کند. این کشور درحالی که در سه دهه گذشته ساخت هر گونه راکتور در این کشور را منع کرده بود، از ژانویه سال گذشته آغاز به ساخت راکتورهای جدید کرده است. این کشورقرار است تا به با ساخت راکتورهای جدید آن‌ها را جایگزین، راکتورهای قدیمی کند.

 

۷– اوکراین / ۴۸ درصد
اوکراین با داشتن ۱۵ راکتور هسته‌ای نزدیک به نیمی از برق مورد نیاز خود را از این طریق تولید می‌کند. اگر چه انفجار نیروگاه چرنوبیل در سال ۱۹۸۶ بد‌ترین حادثهٔ هسته‌ای جهان بود، اما اوکراین تأمین برق خود انرژی هسته‌ای را ادامه داد. بیشترین مقدار سوخت مورد نیاز نیروگاه‌های اوکراین از روسیه وارد می‌شود ولی در آوریل گذشته اوکراین تحت یک برنامه مشترک با آمریکا مقداری سوخت هسته‌ای را وارد یکی از راکتور‌هایش کرد تا به منابع تأمین سوخت هسته‌ای خود تنوع ببخشد.

 

۸– بلژیک / ۵۴ درصد
بلژیک با هفت راکتور هسته‌ای، ۵۴ درصد از برق مورد نیازش را تأمین می‌کند. روزگاری دولت این کشور قصد داشت تا برنامه‌ هسته‌ای خود را به طور تدریجی تا سال ۲۰۱۵ متوقف کند. اما در سال ۲۰۰۹ دولت تصمیم گرفت برنامه هسته‌ای خود را برای یک دههٔ دیگر تا سال ۲۰۲۵ تمدید کند.

 

۹– اسلواکی / ۵۵ درصد
اسلواکی ۵۵ درصد برق مورد نیازش را از طریق انرژی هسته‌ای تأمین می‌کند. اسلواکی اولین نیروگاه هسته‌ای خود را در سال ۱۹۷۲ ساخت.

 

۱۰– فرانسه ۷۵ درصد
فرانسه بیشترین میزان وابستگی را به انرژی هسته‌ای برای تأمین برق مورد نیاز خود دارد. همچنین بیشترین میزان صادرات برق در اختیار این کشور است. فرانسه ۱۸ درصد برق تولیدی خود را به ایتالیا، هلند، بلژیک، انگلستان و آلمان صادر می‌کند و از این طریق سالانه ۴ می‌لارد دلار درآمد زایی می‌کند.

تهیه و تنظیم : پایگاه تکناز

تبلیغات