تبلیغات

تبلیغات

عید نوروز در کشور قزاقستان

مجموعه : مجله خبری
ایرنا – یكی از جشن هایی كه در زندگی مردم قزاق و عادت و عرف آن دارای مقام خاص است و از روزگاران قدیم از آن تجلیل می شود جشن نوروز است. این روز هر سال در اول فروردین ماه جشن گرفته می شود. این روز هنگامی است كه شب و روز برابر شده، برفها آب و سبزه ها شروع به دمیدن می كنند.  
  
در این زمان دام ها و احشام زاد و ولد نموده ، دهقانان فراغت یافته و دهانش به لبنیات می رسد. همین امر سبب شده مردم قزاقستان نوروز را اعتدال بهاری بدانند.
قزاق ها بر این باورند كه در این روز ستاره های آسمانی به نقطه ابتدایی می رسند و همه جا و همه چیز تازه می شود و زمین را شادمانی فرا می گیرد.
آن ها معتقدند كه نوروز آغاز سال است و در میان آنان عبارات زیبایی درباره نوروز وجود دارد نوروز روزی است كه یك سال منتظرش بوده اند، نوروز روزی است كه خیر بر زمین فرود آمده و بالاخره نوروز روزی است كه سنگ نیلگون سمرقند آب می شود. در شبی كه قرار است سال تحویل شود صاحبخانه دو عدد شمع در بالای خانه اش روشن می كند، خانه تكانی كرده و چون مردم قزاق عقیده دارند كه تمیز بودن خانه در آغاز سال نو باعث می شود كه افراد آن خانه دچار بیماری و بدبختی نشوند به این مساله ایمان داشته و هر سال آن را رعایت می كنند.
مردم پوشاك خوب پوشیده، در آبادی گشت و گذار كرده، به مناسبت نوروز به همدیگر تبریك گفته، دیدارهای مشتاقانه كرده، حین مصافحه های گرم و صمیمانه برای یكدیگر آرزوهای نیكو كرده و خالصانه دعای خیر می كنند.
در شب نوروز دختران روستایی قزاق با آخرین گوشت باقیمانده از گوشت اسب كه’سوقیم’ نام دارد غذایی به نام ‘اویقی آشار’ می پزند و از جوان هایی كه دوستشان دارند پذیرایی می كنند. آن ها نیز در قبال آن به دختران آینه و شانه و عطر هدیه می كنند كه این هدایا را ‘سلت اتكیتر’ می نامند كه به معنای علاقه آور است.
جوانان قزاق در عید نوروز ساعت سه صبح یك اسب سركش را زین كرده و به همراه عروسكی كه به گردن آویز زنگوله ای دارد رها كرده تا از این طریق مردم را بیدار كنند. عروسك در حقیقت نمادی از سال نو است كه آمدن خود را سوار بر اسب به همه اعلام می كند.
نوروز برای قزاق ها بسیار مقدس بوده و اگر در این روز باران یا برف ببارد آن را به فال نیك گرفته و معتقدند سال خوبی پیش رو خواهند داشت. در عید نوروز مردم لباس نو و سفید به تن می كنند كه نشانه شادمانی است. دید و بازدید اقوام دراین ایام با زدن به شانه های یكدیگر از آیین و رسوم مردم قزاق در این ایام است، قزاق ها در نوروز غذایی به نام نوروز گوژه(آش) طبخ می كنند كه تهیه آن به معنای وداع با زمستان و غذاهای زمستانی است این غذا از هفت نوع ماده غذایی تهیه می شود.
مسابقات معروفی نیز در ایام نوروز در قزاقستان برگزار می شود كه از مهمترین آن ها می توان به ‘قول توزاق’ اشاره كرد كه بین گروههای مرد و زن برگزار می شود. اگر برنده زن ها باشند قزاق ها معتقدند آن سال خوب و پربركتی است اگر مردها پیروز شوند آن سال نامساعد خواهد بود.
 
از دیگر مسابقات می توان به ‘كوكپار’ (برداشتن بز از مكانی مشخص توسط سواران)، ‘آودار یسپاق’، ‘قیزقوو’ و ‘آلتی باقان’ اشاره كرد، در عصر نوروز نیز مسابقه ‘آیتیس’ كه نوعی مشاعره است، برگزار می شود.
 
تهیه و تنظیم : پایگاه تکناز

بهترین مجله خبری

بیشتر بخوانید
a

تبلیغات