تبلیغات

تبلیغات

امامزاده ای میان باغ های تهران

مجموعه : دینی
امامزاده ای میان باغ های تهران

امامزاده ای میان باغ های تهران

 

 

بقعه امام زادگان عینعلی و زینعلی در جنوب شرقی منطقه پونک که یکی از زیارتگاه های قدیمی و شناخته شده تهران است و به دلیل قرار گرفتن در میان باغ های قدیمی پونک، امکان رفت و آمد وسایل نقلیه عمومی تا مقابل بقعه وجود ندارد، ولی زائران می توانند با پیاده شدن در ایستگاه ابتدای خیابان پونه که به ایستگاه امام زادگان عینعلی و زینعلی شهرت دارد و پیمودن مسیری کوتاه به زیارتگاه برسند.

 

در مورد نسب این دو برادر نظریات مختلفی وجود دارد. طبق متن زیارت نامه موجود، امام زادگان دفن شده در بقعه، فرزندان امام چهارم، امام زین العابدین (علیه السلام) هستند. در متن این زیارتنامه آمده است: «السلام علیکما یا قدوتی سادات النبوی یا زبدتی ذریات العلوی یا سیدی عین علی و یا زین علی یا ابنی علی ابن الحسین یا بنی رسول الله الثقلین.»

 

عده ای معتقدند که این دو برادر هنگام شهادت هفت ساله و سیزده ساله بوده اند که در زمان امام رضا (علیه السلام) به اتفاق هارون الرشید به ایران آمدند و پس از ورود آنها به ایران، مأموران دستگاه حکومتی که قصد قتل عام سادات و فرزندان آنها را داشتند، در مسیر مشهد راه را بر آنها بستند و در نتیجه متفرق شدند.

 

این دو برادر نیز به قریه پونک آمدند و در همین محل توسط میرابی به نام علی عمران به شهادت رسیدند. بنابر گفته بلاغی، لقب مدفونین در بقعه عون بن علی و زیدبن علی است که در زبان عوام به عینعلی و زینعلی تبدیل شده است.

 

 


 

بنای تاریخی

امامزاده عینعلی و زینعلی یکی از مکان های تاریخی تهران هم به شمار می رود که بنای آن به دوران فتحعلی شاه قاجار نسبت داده می شود. این بنا از بیرون هشت ضلعی و از داخل مربع شکل و به طول و عرض چهار متر بوده است. اما در زمان ناصرالدین شاه، یک ایوان در سمت شرق بقعه و مسجد کوچکی در، غرب آن اضافه شده و بقعه به شکل امروزی درآمده است.

 

امامزاده فضای سرسبزی دارد که خیلی وقت ها خانواده زائران برای خستگی در کردن به باغ های اطراف آن پناه می برند.

 

برای رسیدن به این بقعه باید سری به میدان پونک، بزرگراه اشرفی اصفهانی، بلوار پونه یک، خیابان پونه سه بزنید. در واقع اگر از جنوب به شمال حرکت کنید، امامزاده در سمت راست بزرگراه اشرفی اصفهانی قرار دارد.

 

منبع:تبیان

تهیه و تنظیم : پایگاه تکناز

تبلیغات