تبلیغات

تبلیغات

چطـوري صــــــد سال عمـــر کنيم؟ 20 راه حل ساده

مجموعه : علمی

در امریکا در سال2004 در حدود 73,674 نفر صد سال به بالا بودند. این آخرین آمار درینمورد است. مقایسه کنـــیـد با سال 1950 میلادی که حدود 3,000 امریکایی بالای صد سال بودند و سال 1990 که این عده حدود 37,306 بودند. و پیش بینی میشه که در سال 2050 میلادی به 1.1 میلیون نفر برسند.

آقای پروفسور دکتر استیون آستاد
Steven Austad که از معروف ترین کارشناسان امریکایی طول عمر ( رشته علوم بیولوژیک دانشگاه آیداهو -در امریکا – University of Idaho ) است در کتاب Why We Age ( چرا ما پیر می شویم؟ ) که قیمت کتابش هم ۱۷ دلاره میگه که خیلیها به اشتباه فکر می کنند که طولانی بودن عمر مربوط به ژن های خانوادگی است در حالیکه فقط یک سومش اینه و دو سومش مربوط میشه به کیفیت و نحوه و استایل زندگی (لایف استایل ) lifestyle آدمها…

مســن ترین انسان معروف معاصر، یک خانم بسیار ثروتمند فرانسوی بنام جین لوییز کالمنت
Jeanne Louise Calment بود که هرگز در عمرش کار نکرد و در سال ۱۹۹۷ میلادی در سن 122 سال و پنج ماه و 14 روز درگذشت. راز عمر طولانی ایشون به بقیه ، بقول خودش، این بود: همیشه لبخند بزنید.

و حالا ، این راه حل های ســاده را بخاطر بسپارید:

۱- Be positive .. همیشه مثـبت فکر کنـــیـد و به زندگی لبخند بزنید.

۲- Learn to manage your stress … استرس و نگرانی های خود را کنترل کرده و کاهش دهید. از طریق موزیک، ورزش هایی مثل یوگا و مدیتیشن و یا ایجاد سرگرمی و پیاده روی و غیره…

۳- Learn to say no …. شما نمیتونید همیشه دیگران را و همه را راضی نگه دارید و به همه قول مثبت بدهید و یا از عهده انجام همه نوع کاری بر بیایید. سعی کنـــیـد اینرا درک کنـــیـد و نیرو و انرژی و امکاناتتون را صرف کارهای معین و محدودی بکنبد و نه گفتن را یاد بگیرید.

۴- Dance, sing. … هفته ای چند بار به سرگرمیهای جذاب و شادی بخشی همچون رقص و خواندن ترانه بپردازید. رقصیدن خودش نوعی ورزش بسیار مفید است.

۵- Be smart about what – and how much – you eat …. سعی کنـــیـد هر هفته مقدار زیادی میوه و سبزیجات و لبنیات تازه بخورید و کمتر گوشتهای قرمز یا غذاهای سرخ شده در روغن بخورید. از پرخوری بپرهیزید.

۶- Exercise … حداقل روزی بیست دقیقه ورزش و نرمش نرم و ساده ( آروبیک ) کنـــیـد.

۷- Exercise your brainمغز هم مثل بدن نیاز به ورزش دارد: با انجام بازیهایی مثل شطرنج ، پاسور، حل معماها و یا یادگیری هر چیزی ( که مغز را فعال نگه دارد)..

۸- Stay active…… هر روز جنب و جوش داشته باشید مثلا با راه رفتن و قدم زدن در بازار و پارک و غیره…

۹- Stay connectedسعی کنـــیـد یک شبکه ای از دوستان و اشنایان برای خودتون درست کنـــیـد و دایما با اونها در ارتباط حضوری و مجازی باشید. تنهایی باعث استرس و نامیدی میشه..

۱۰- Read a newspaper …. مطالعه کتاب یا نشریات باعث تداوم ارتباط شما با جهان و محیطتتون و نتیجتا باعث میشه که همیشه حرفهایی برای گفتن به دوستان داشته باشید و خجالتی بار نیایید که باعث انزوا یا استرس بشه .

۱۱- Quit smokingسیگار و دخانیات را ترک کنـــیـد.

۱۲- Drink in moderationدر مصرف مشروبات الکلی زیاده روی نکنـــیـد . تحقیقات علمی نشون داده که نوشیدن یک گیلاس شراب قرمز ( بهترینش شراب شیرازه که در دنیا هم معروفه) شانس ابتلا به خیلی بیماریهای قلبی را کاهش میده..

۱۳ – Get, or stay thinهمیشه لاغر بمانید. و از مصرف کالریهای زیاد بپرهیزید..

۱۴- Limit exposure to the sunسعی کنـــیـد زیاد زیر نور آفتاب نمانید. پوستتان را چروکیده و خطر ابتلا به انواع سرطانها را زیادتر می کنه.

۱۵- Find a good doctor and get regular checkupsهمیشه یک مشاور پزشکی یا دکتر خوب برای خودتون داشته باشید و یادتون نره که ، بهترین دارو ، همانا پیشگیری از بیماریها – قبل از ابتلا – است.

۱۶- Keep track of your medications – and take them … اگر مجبور به استفاده از دارو هستید همیشه برنامه منظمی برای اینکار داشته باشید و یا از کسی بخواهید تا به شما درینکار کمک کند.

۱۷- Dump the dead woodاین یک اصطلاح است : همیشه با آدمهای شاد و مثبت بچرخید . آدمهای منفی که زندگی را بر شما تیره می کنند را فراموش کنـــیـد..

۱۸- Get a pet. … داشتن یک یا چند حیوان اهلی/خانگی ( پت ) بر شادی و نشاط شما می افزاید.

۱۹- Learn how to use a computer …. استفاده از کامپیوتر و اینترنت هم باعث میشه که همیشه دنیایی از اطلاعات پزشکی و بهتر زندگی کردن را دم دستتون داشته باشید.

۲۰- Remember: It’s never too late …. هرگز برای آغاز یک زندگی شاد و سالم دیر نیست. هرچه زوتر بهتر…

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات