تبلیغات

تبلیغات

خرید سلاح 67 میلیارد دلاری عربستان از آمریکا

مجموعه : مجله خبری
خرید سلاح 67 میلیارد دلاری عربستان از آمریکا

 

 

بولتن نیوز: در ارتباط با ملاقات هفته گذشته رابرت گیتس با ملک عبدالله دولت عربستان سعودی قصد دارد که قدرت دریایی خود را با تجهیز ناوگان دریایی به کشتی های جنگی اندازه متوسط و همچنین موشک های سطح به سطح افزایش دهد.

 

این برنامه كه کلیدی ترین خرید تسلیحاتی از امریکا است به "برنامه دوم توسعه دریایی" معروف است كه ارزش آن 23 میلیارد دلار برآورد شده و در مدت ده سال به اجرا درمی آید. این معامله را می توان دومین خرید بزرگ عربستان پس از جنگ دوم خلیج فارس و اشغال کویت توسط عراق دانشت..

نیروی دریایی امریکا امروز فاش نمود که وزارت دفاع و هوانوردی عربستان سعودی خواهان خریداری ناوهای جنگی دریایی که قابلیت دفاع موشکی و زمینی را داشته باشد و همچنین خریداری هلی کوپترهای جنگی و ناوچه های گشت زنی و ساختن زیرساخت های دریایی و مراکز فرماندهی دریایی و آموزش و تجهیز بخشهای اموزشی  است.

 

نیروی دریای امریکا می گوید که پیشنهاد دقیق مالی این درخواست ها را در ماه آینده میلادی به طرف سعودی اعلام خواهد کرد .

 

اگرچه سعودی ها تاکنون نوع ناوهای جنگی را مشخص نکرده اند اما براساس سوابق بنظر می رسد که آنها به ناوهای "لیتورال" علاقمند هستند که نوع جنگی "کوروت" آنرا از امریکا خریداری نمایند.

 

اما سعودی ها قصد دارند که این ناوهای جنگی را با سیستم دفاع هوایی "ایگس" تولید کمپانی "لاکهید مارتین" مجهز نمایند.

 

اکنون امریکا بر دو نوع "ناو جنگی لیتورال" برای مقابله با سیستم تهاجمی در منطقه که دارای سرعت کافی و دقت باشند و با تجهیزات دریایی منطقه بتوانند مقابله نمایند تمرکز کرده است.

 

این ناوهای جنگی قابلیت حمل دو فروند هلی کوپتر "سی هاوگ اس-اچ-60" و همچنین توپ های 57 میلیمتری ضد هوایی "ام-کا-110" را دارد که با سرعت 47 گره دریایی می توانند حرکت کنندخرید سلاح 67 میلیارد دلاری عربستان از آمریکا .

 

کمپانی "لاکهید مارتین" نوع مستقل این ناوهای جنگی را دارد. اگر چه ناوهای کلاس آزاد معروف هستند توسط کمپانی "جنرال داینامیک" امریکا ساخته می شوند.

 

انتظار می رود که عربستان سعودی 12 فروند از این نوع کشتی ها را که با سیستم موشکی "ایگس" مجهز می باشند را خریداری نماید و برای آنها کشتی ها با این قابلیت طراحی و ساخته خواهد شد.

 

تنها ناو جنگی که با سیستم موشکی "ایگس" تجهیز شده ناو 5200 تنی "نانسن" نروز و همچنین ناو 6200 تنی "بازن" برزیل می باشد اگرچه این ناوها برای دریاهای عمیق ساخته شده است اما سعودی ها می خواهند که این ناوها بنحوی طراحی شوند که در دریای کم عمق خلیج فارس هم بتوانند از این ناوها استفاده کنند.

 

همچنین در این معامله تسلیحاتی که انتظار می رود رقم آن به 67 میلیارد دلار افزایش یابد و تجهیزات در مدت 15 تا 20 سال ارسال شود شامل فروش 84 فروند هواپیمای جنگنده شکاری "بوئینگ اف-15 اس" و همچنین به روز کردن 70 فروند هواپیماهای موجود اف-15اس موجود نیروی هوایی عربستان سعودی می باشد.

 

همچنین فروش تانک های "ابراماس" مدل ام یک ای-2 ساخت کمپانی جنرال داینامیک و بیش از 120 فروند هلی کوپتر می باشد.

 

در بزرگترین معامله تسلیحاتی تاریخ امریکا انتظار می رود از مدل هلی کوپترهایی استفاده گردد که کشتیهای گشتی دریایی عربستان سعودی را بتوانند حمایت کنند مورد خریداری قرار خواهند گرفت.

 

نیروی دریایی عربستان سعودی با 13500 نفر خدمه دارای دو ناوگان است که یکی از آنها از دیگری بزرگتر است و در ساحل شرقی عربستان در بندر "جبیل" در خلیج فارس قرار دارد و ناوگان دیگر سعودی در دریای سرخ به مرکزیت فرماندهی شهر ریاض مستقر شده است.

 

نیروی دریایی سلطنتی سعودی دارای سه ناو جنگی بزرگ که با سیستم موشکی "اگزوسه" مدل "ام -ام-40" و همچنین چهار فروند ناو چه جنگی "لافیهات" مدل اف-3000 مجهز است که بوسیله کمپانی فرانسوی "دی-سی-ان" در بندر لورینت ساخته شده اند .

لازم بذکر است عربستان سعودی در مقطعی قصد خریداری 6 تا 8 فروند زیردریایی به ارزش 4 تا 6 میلیارد دلار را داشته که از خریداری زیردریایی منصرف شده است.

گفتنی است بعد از حوادث به وجود آمده در خاورمیانه و قیام‌های مردمی در مصر و سایر كشورها، ایالات متحده و اسرائیل قصد دارند تا از عربستان به عنوان حافظ منافع اسرائیل در منطقه به جای مصر استفاده كرده و آل سعود، نقش حسنی مبارك، دیكتاتور مصر را بازی كند.

 

تهیه و تنظیم : پایگاه تکناز

تبلیغات