تبلیغات

تبلیغات

آیا تست بارداری قابل اعتماد است؟

آیا تست بارداری قابل اعتماد است؟

 

آمار نشان می‌دهد بیش از 2 میلیون تست بارداری در داروخانه‌ها به فروش می‌رسد

این تست‌ها با اندازه‌گیری میزان نوعی هورمون‌ بارداری تا 99 درصد می‌توانند نشان دهند خانمی باردار است یا خیر. با توجه به كیفیتی كه این تست دارد، می‌توان آن را از روز اول عقب‌كرد پریود یا 3 روز قبل از آن استفاده كرد و جواب گرفت اما آیا می‌دانید این تست‌ها دقیقا چطور عمل می‌كنند و مناسب چه افرادی هستند؟

 

 

تست‌ها چطور كار می‌كنند؟

این تست‌ها می‌توانند وجود یك هورمون خاص بارداری به نام b-HCG را در ادرار تشخیص دهند. این هورمون در ابتدا توسط تخمك و سپس جفت ترشح می‌شود و وجود آن در ادرار نشانه بارداری است. به عبارت دیگر، این هورمون توسط سلول‌هایی كه در آینده جفت را تشكیل می‌دهند به محض اینكه رویان در جداره رحم جا گرفت، ترشح می‌شود. ا

 

ین هورمون در زنان غیرباردار وجود ندارد و 8 روز بعد از لقاح وجود آن قابل‌تشخیص است. میزان هورمون HCG هر 2 تا 3 روز دو برابر می‌شود و در هفته 12 بارداری به حداكثر خود یعنی به 7 می‌رسد. بعد از آن شروع به كاهش می‌كند و به دلیل همین پایین آمدن است كه حالت تهوع در 3 ماهه نخست بارداری كم‌كم متوقف می‌شود. با این حال حتی بعد از این مدت هم به كمك یك آزمایش خون یا ‌آزمایش ادرار می‌توان وجود آن را در خون تشخیص داد. وقتی تست بارداری را در ادرار قرار می‌دهید رنگ تست تغییر می‌كند و بر اساس دستورالعملی كه روی بسته درج شده، می‌توانید بفهمید تغییر رنگ نوار به چه معنی است.

 

در صورتی كه به درستی از تست استفاده كنید و تستی كه تهیه كرده‌اید مربوط به كمپانی معتبری باشد، تا 99 درصد جواب آن صحیح است. در صورتی كه جواب تستی مثبت بود به یقین شما باردار هستید اما اگر جواب منفی بود ممكن است باردار نباشید یا اینكه پیش از موقع از تست استفاده كرده باشید پس بهتر است مدتی بعد دوباره آزمایش را تكرار كنید.

 

 

چه زمانی از تست بارداری استفاده كنیم؟

بهترین كار این است كه منتظر نمایان شدن علائم بارداری بنشینید! با قطع دوره‌های ماهانه و آغاز حالت تهوع، می‌توانید از این تست‌ها استفاده كنید اما خیلی عجله نكنید چون اگر پیش از موقع استفاده كنید، احتمال جواب منفی زیاد است. برخی از افراد بعد از رابطه زناشویی بدون پیشگیری از تست‌های بارداری استفاده می‌كنند تا مطمئن شوند باردار نیستند.

 

در حالی كه این كار بی‌فایده است. بعد از اینكه لقاح صورت می‌گیرد، 6 تا 7 روز طول می‌كشد تا تخمك‌ بارورشده به رحم برسد و لانه‌گذاری كند و هورمون بارداری ترشح شود. حتی بعد از 6 تا 7 روز هم میزان این هورمون آنقدر نیست كه بارداری را نشان دهد. بعد از 10 روز كه از لقاح گذشت و هورمون به اندازه كافی ترشح شد، می‌توانید از تست‌های بارداری برای تشخیص اینكه باردار هستید یا خیر استفاده كنید.

توجه: بعد از سقط جنین یا كورتاژ تا هفته‌ها میزان این هورمون بالا می‌ماند و تست‌های بارداری ممكن است جواب مثبت را نشان دهند. پس مراقب باشید این جواب مثبت می‌تواند هم نشانه بارداری مجدد شما باشد هم به اشتباه به دلیل بالا بودن هورمون در اثر سقط قبلی.

 

 

چطور از تست بارداری استفاده كنیم؟

تست‌های بارداری حاوی پادتن‌هایی هستند كه در مواجهه با هورمون بارداری عكس‌العمل‌ نشان می‌دهند. یك خط آبی یا دو خط قرمز یا… می‌تواند نشانه باردار بودن یا نبودن شما باشد. از آنجا كه این علائم باتوجه به مارك تست متفاوت است، بهترین كار مطالعه دستورالعمل قیدشده روی جعبه تست است. در حال حاضر حتی تست‌هایی وارد بازار شده‌اند كه می‌توانند تاریخ بارداری شما را هم مشخص كنند. روی اكثر تست‌های بارداری در مورد زمانی كه در طول روز باید مورد استفاده قرار گیرند، مطلبی درج نشده در طول شبانه?روز گاهی میزان هورمون در ادرار بسیار زیاد است و در صورتی كه باردار باشید احتمال دیدن جواب مثبت بیشتر است. خوردن مایعات زیاد قبل از انجام تست سبب رقیق شدن ادرار می‌شود و در این حالت ممكن است جواب تست درست نباشد.

 

 

آیا قابل اطمینان هستند؟

همان‌طور كه پیش از این نیز به آن اشاره كردیم، جواب مثبت این تست‌ها تا 99 درصد قابل‌اطمینان است. اما اگر جواب منفی دیدید و حس می‌كنید احتمال دارد باردار یاشید می‌توانید یك آزمایش خون هم بدهید. میزان هورمون بارداری در خون بیش از ادرار است.

 

 

قیمت تست چقدر است؟

قیمت تست‌های بارداری ایرانی بین 500 تا 1000 تومان و تست‌های خارجی تا 4 هزار تومان است.

منبع:Parents

نحوه فعالیت و حرکت اسپرم چگونه است؟
چه نکاتی را برای شروع برقراری رابطه جنسی باید رعایت کرد؟
رابطه جنسی چه زمانی آغاز و چه زمانی پایان می پذیرد؟
نکات مهم و حیاتی پیرامون رابطه جنسی آقایون و خانمها
خصوصیات فیزیولوژیک و کمیت و کیفیت مواد داخل منی چیست؟
غلظت مایع منی چه نقشی دارد و چگونه تغییر می کند؟
تعداد و حجم سلول های اسپرم چقدر است؟
مایع خروجی از آلت قبل از انزال، چه نام دارد؟
چه نکاتی را برای شروع برقراری رابطه جنسی باید رعایت کرد؟
رابطه جنسی چه زمانی آغاز و چه زمانی پایان می پذیرد؟
رفتار صحیح در رابطه جنسی چیست؟
مراحل واکنش جنسی طبیعی انسان به چه شکلی است؟
زیان افراط در جماع و علائم شهوت کاذب
تاثیر اختلاف سن در نعوظ آلت مرد
آیا انزال در زن و مرد یکسان است؟
آیا بعد از یائسگی عمل جنسی می توان انجام داد؟
سردمزاجی در زنان چگونه است؟
چه رابطه ای بین تغذیه و قوای جنسی وجود دارد؟
آیا خودداری مضر است؟
چه مایعی قبل از انزال از آلت تناسلی ترشح می شود؟
غریزه جنسی در کودکی
خوراکهائی که در تقویت قوه باء دارای اهمیت است
انحرافات جنسی و درمان آن
رابطه جنسی را تا چه حدی باید انجام داد؟
بهداشت جسمانی …
ضعف قوه با ء عصبی
علل بیعلاقگی جنسی کدامند؟
علل ضعف جنسی …
ناسازگاریهای جنسی
نکات مهم برای اولین رابطه جنسی در ازدواج
رابطه علاقه زوجین با فرم خوابیدن آنها در کنار یکدیگر
مشکلات یک زناشویی سرد و راه حل آن!
خوراکی موثر بر قوای جنسی
علل عدم تجربه ارگاسم در خانمها
فاکتورهای تاثیرگذار بر رابطه جنسی زوجین
نکات مهم برای اولین رابطه جنسی در ازدواج
تاثیر تنش و آرامش بر لذت جنسی در خانمها
خصوصیات زن شایسته
14 راه خراب کردن رابطه جنسی با همسرتان
نشانه ارضاء شدن در زنها
خصوصیات یک آقای باشخصیت
چرا خانم ها از هم متنفر هستند؟
روابط زوج‌ها چگونه شکل می‌گیرد؟
راه به دست آوردن دل خانم ها!
چگونه حامله شوم ؟

 

تبلیغات