تبلیغات

تبلیغات

سخنان سفیر آمریکا در ترکیه درباره ایران

مجموعه : مجله خبری
سفیر آمریکا در ترکیه گفت که ایالات متحده آمریکا و ترکیه درباره حساس‌ترین موضوع در روابط بین دو کشور، یعنی «ایران» اهداف استراتژیک مشترکی دارند.

به گزارش عصر ایران «فرانسیس. جی. ریکاردونه» سفیر آمریکا در ترکیه در مصاحبه‌ای با خبرگزاری آناتولی ترکیه با اشاره به این موضوع گفت که ترکیه و آمریکا اهداف مشترکی در منطقه دارند.

با این حال این دیپلمات آمریکایی افزود که طبیعی است که دو کشور در برخی موارد دیدگاه‌های متفاوتی درباره برخی موضوعات داشته باشند. وی در این باره گفت: «این (اختلاف نظر) طبیعی است چون ترکیه در این منطقه است و ما از این منطقه دور هستیم».

وی در تشریح بیشتر نزدیکی موضع آمریکا و ترکیه در قبال برنامه هسته‌ای ایران گفت: هر دو کشور خواهان دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای نیستند و هر دو کشور توافق دارند که ایران حق دستیابی به تکنولوژی صلح‌آمیز هسته‌ای در چارچوب تعهدات بین‌المللی‌اش را دارد.

ریکاردونه افزود که هم ترکیه و هم آمریکا خواهان وادار ساختن ایران به تعهدات بین‌المللی‌اش هستند و هر دو کشور می‌خواهند این کار از طریق دیپلماسی انجام شود و هر چند که دیپلماسی تنها راه وادار ساختن ایران به عمل به تعهدات بین‌المللی‌اش نیست، اما بهترین راه است.
 
اظهارات ریکاردونه در پی سفر یک هیات تجاری و بازرگانی آمریکا به ترکیه انجام می‌شود.

دولت ترکیه پیش از این اعلام کرده است، با وجود تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران، این کشور از شرکت‌های ترک برای انجام معامله با ایران حمایت می‌کند.
ترکیه از حق ایران برای دستیابی به تکنولوژی هسته‌ای حمایت می‌کند و تحریم‌ها را ابزار موثری برای ترغیب ایران به گفتگو و حل و فصل مساله هسته‌ای این کشور نمی‌داند.

بسیاری از شرکت‌های ترکیه‌ای پس از خروج برخی شرکت‌های غربی از بازار ایران تلاش دارند تا جای خالی این شرکت‌ها را پر کنند.آمریکا از نزدیکی روابط تجاری و اقتصادی ترکیه و ایران ابراز نگرانی کرده است.

 
 
کتک کاری در برنامه زنده تلویزیونی ! + عکس
40 میلیون ‌برای‌ حضور خواننده ‌پاپ‌ در سیما
نسب عبدالله دوم پادشاه اردن به کی میرسد؟ +تصاویر
عناوین روزنامه های چهارشنبه 31 فروردین 1390
تغییر واحد پول ملی ریال یا تومان یا دینار؟
زمان گشایش سایت ثبت و اصلاح اطلاعات اقتصادی خانوار
جزئیاتی جدید از پرونده آدم ‌ربایان تهران +عکس
تحولات منطقه‌ ایران را قدرتمندتر و عربستان را ضعیف‌ تر كرد
ورزشکار بی احساس فرزندش را به خاطر المپیک کشت !!
هک 92 سایت عربی و انگلیسی توسط هکران ایرانی
ازدواج بر روی سقف هواپیمای در حال پرواز! (+عكس)
پارتی شبانه آقازاده عراقی در شب عاشورا + تصاویر
 

تبلیغات