تبلیغات

تبلیغات

دكتر گوگل و دكتر مايكروسافت

مجموعه : دنیای آنلاین
دكتر گوگل و دكتر مايكروسافت

در دنیای اینترنتی دو نامزد عمده برای رهبری وب یعنی گوگل و مایكروسافت روی برنامه‌هایی برای ارتقای بهداشت جامعه كار می‌كنند. آنها می‌كوشند با فراهم آوردن ابزارهای جستجوی اینترنتی بهتر، منابع آنلاین غنی در مورد بهداشت و سلامت و ایجاد سرویس‌هایی برای ضبط اطلاعات بهداشت و سلامت شخصی، به مردم این امكان را بدهند كه تصمیمات هوشمندانه‌تری در مورد عادات بهداشتی و مراقبت‌های پزشكی خود اتخاذ كنند.
    در شرایطی كه سیستم عامل ویندوز مایكروسافت در بیشتر از 90 درصد كامپیوترهای خانگی وجود دارد و گوگل هم مدت‌هاست مبدل به صفحه آغازین وب‌گردی كاربران اینترنتی شده است، این دو می‌توانند نقش زیادی در تحول دنیای پزشكی داشته باشند. بر طبق یك نظرسنجی كه اخیرا انجام شده، 52 درصد مردم آمریكا به صورت گاه به گاه یا مرتب از اطلاعات پزشكی سایت‌های اینترنتی استفاده می‌كنند، در صورتی كه درصد استفاده كاربران در سال 2001 از اطلاعات پزشكی آنلاین تنها 29 درصد بوده است، این آمار جالب می‌تواند نشان دهنده نقش اینترنت و منابع آنلاین، در ارتقای دانش سلامت مردم در دنیای امروز باشد.
    اطلاعات مربوط به وضعیت بهداشت و سلامت شهروندان، باید به گونه‌ای ذخیره شوند كه دسترسی به آنها برای پزشكان و موسسات پزشكی در هنگام لزوم به سادگی امكان‌پذیر باشد. در آمریكا 20 درصد بیماران پرونده‌های پزشكی كامپیوتری دارند و دولت برنامه‌هایی برای دیجیتالی كردن هر چه بیشتر پرونده‌های پزشكی دارد.
    پروژه Google Health با نام رمز Weaver، برنامه گوگل برای ذخیره كردن آنلاین اطلاعات بهداشت و سلامت است.
    به تازگی عكس‌هایی از نسخه‌های ابتدایی ‌‌ Google Health روی وب قرار گرفته است و این سرویس برای تست كردن در اختیار متخصصان و كارشناسان قرار گرفته است. بد نیست نگاهی به این تصاویر بیندازیم تا ببینیم برنامه گوگل برای ذخیره اطلاعات سلامت افراد چه دورنمایی دارد. بعد از ورود به سیستم، هر شخص باید پروفایل سلامت خودش را ایجاد كند و در آن اطلاعات مربوط به علایم و مشكلات بهداشتی، داروهای مصرفی، سابقه آلرژی‌های مختلف، جراحی‌ها، آزمایشات، واكسیناسیون، سن، جنس، قد و سابقه فامیلی بیماری‌ها را وارد كند.
    پروژه گوگل در صورت تكمیل می‌تواند در آینده انقلابی در پزشكی آنلاین ایجاد كند. دكتر رونی زایگر یك پزشك 36 ساله فارغ‌التحصیل دانشكده پزشكی استانفورد و پژوهشگر «انفورماتیك پزشكی» كه سال گذشته به گوگل پیوسته است، می‌گوید:«در گوگل می‌توانم از تجربه و دانش خود برای كمك به میلیون‌ها نفر در هر روز استفاده كنم.» وی هنوز عصرها و در تعطیلات آخر هفته بیمار ویزیت می‌كند.
    مایكروسافت هم روی برنامه‌هایی كار می‌كند كه اطلاعات پزشكی اشخاص را گردآوری می‌كنند و به نمایش می‌گذارند. در حقیقت نرم‌افزارهای مایكروسافت مدتهاست كه در مطب‌ها،‌ كلینیك‌ها و بیمارستان ها
     مورد استفاده قرار می‌گیرد و سه تا از محبوب‌ترین برنامه‌های مورد استفاده در این اماكن به وسیله مایكروسافت ساخته شده‌اند. در عین حال مایكروسافت روی برنامه‌هایی كار می‌كند كه به یاری آنها هر شخص بتواند اطلاعات پزشكی‌اش را روی كامپیوتر شخصی، گوشی موبایل و حتی یك ساعت مچی ذخیره كند.
    این روزها در دنیای اینترنت، رقابت زیادی در زمینه سرویس‌های اینترنتی سلامت وجود دارد و گوگل و مایكروسافت در این عرصه تنها نیستند.
    دو سرویس بسیار جالب و پربازدید در اینترنت، سایت‌های Revolution Health ‌و Web MD هستند كه انبوهی از اطلاعات مربوط به بهداشت و سلامت را در اختیار كاربران خود قرار می‌دهند.
    در سایتWeb MD، قسمت جالبی به نام symptom checker وجود دارد كه در این سرویس هر كاربر بعد از وارد كردن سن و جنس خودش، نمایی از بدن یك انسان را می‌بیند و بعد برحسب این‌كه مشكل پزشكی‌اش در كدام منطقه بدن است، روی ناحیه‌ای از بدن كلیك می‌كند و علائمش را انتخاب می‌كند، سایت تشخیص‌هایی را كه بیشتر محتمل هستند، ارائه می‌ دهدتوضیحاتی به زبان ساده در مورد هر تشخیص می‌دهد.
    به علاوه می‌شود چند علامت را با هم وارد كرد كه تشخیص منطبق با یك مجموعه از علایم را دید. مثلا می‌شود سردرد و كاهش بینایی را با هم وارد كرد تا بیماری‌های احتمالی را دید. جالب اینجاست كه وقتی یك علامت مثلا سردرد را وارد می‌كنید سایت از شما مثل یك پزشك در مورد كیفیت و كمیت آن می‌پرسد، مثلا می‌پرسد در سراسر روز به یك اندازه بوده و یا این كه آنقدر شدید بوده كه مزاحم خواب شما بشود یا نه.
    رقبای دیگر هم در زمینه پزشكی اینترنتی یك به یك در حال وارد شدن هستند، مثلا چندی پیش Aol، سرویسی به نام body راه انداخت. سرویس «بدن Aol» در واقع ابزاری برای جستجوی تمركز یافته‌تر و تخصصی‌تر در زمینه بهداشت و سلامت است كه در عین حال اطلاعات جالبی در زمینه سلامت در اختیار كاربران قرار می‌دهد.
    
    چندی است كه بعضی از شركت‌های غربی درصدد ایجاد و تكمیل تراشه‌های كاشتنی در بدن انسان،‌موسوم به RFID در بدن انسان هستند. این تراشه‌ها می‌توانند كل اطلاعات مربوط به سلامت هر شخص را از بدو تولد ذخیره كنند و در هنگام نیاز در اختیار پزشكان قرار بدهند. تحولات مربوط به پزشكی و فناوری اطلاعات به خصوص در یك سال اخیر بسیارگسترده است. شاید برای كاربران ایرانی به لحاظ عدم گسترش شبكه اینترنت، كیفیت بد آن، نبود سرویس‌های بومی مشابه به زبان فارسی، عدم تسلط به زبان انگلیسی این امر اصلا محسوس نباشد، ولی مجموعه این دگرگونی‌ها و پیشرفت‌ها سر و صدا و بازتاب زیادی در میان كاربران و پزشكان غربی داشته است.
    وبلاگ‌نویس‌های پزشك غربی مدتهاست كه به پزشكی در عصر اطلاعات، نام2.0 medicine داده‌اند و در پست‌هایی به صورت مرتب آخرین اخبار مربوط به آن را مرور می‌كنند.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات