تبلیغات

تبلیغات

پایان زندگی غم انگیز اولین هنرپشه زن ایران + عکس

پایان زندگی غم انگیز اولین هنرپشه زن ایران + عکس
صدیقه (روح انگیز) سامی نژاد نخستین بازیگر زن ایرانی در سوم تیر ماه سال ١٢٩۵ در شهرستان بم زاده شد. ١٣ ساله بود که به همسری مردی به نام دماوندی در آمد و با او به هندوستان مهاجرت نمود. دماوندی در استودیو امپریال فیلم بمبئی شغلی گرفت.
 
چندی بعد که سپنتا در بمبئی اقدام به ساختن فیلم دختر لر کرد، صدیقه را برای ایفای نقش گلنار برگزید. صدیقه بیشتر از این رو برگزیده شد که هیچ زنی قبول نمی‌کرد جلوی دوربین برود تا تصویرش بر پرده بیافتد.
چرا که هنوز زنان درحجاب کامل بودند. اما صدیقه پذیرفت و با سپنتا قرار داد چهل روزه‌ای را امضا کرد. ولی به دلیل نهایی نبودن فیلمنامه، دیالوگ‌ها و امکانات فیلمبرداری ، کار ساختن فیلم به هفت ماه کشید و در ضمن سپنتا بخاطر لهجه‌ی غلیظ کرمانی سامی نژاد ناچار شد داستان فیلم را بگونه‌ای تغییر دهد تا موضوع آن مربوط به ایالات و قدرت حکومت مرکزی ایران باشد.
 
پایان زندگی غم انگیز اولین هنرپشه زن ایران + عکس
سامی نژاد بعد از دختر لر در فیلم شیرین و فرهاد که آن هم ساخته‌ی سپنتا بود، بازی کرد و پس از آن بعد از ١٨ سال به ایران باز گشت و مورد انتقاد و سرزنش شدید خانواده‌اش قرار گرفت. پس سرخورده از این تجربه، ناگزیر شد خود را از دید مردم پنهان بدارد و سال‌های بسیاری را در انزوا بگذراند.

وی در سال ١٣۴٩ هنگامی که در مقابل دوربین محمد تهامی نژاد برای فیلم مستند «سینمای ایران؛ از مشروطه تا سپنتا» نشست، بر مصائبی که در طی آن دوران بر او گذشته بود، به تلخی گریست. صدیقه در ایران تا سیکل اول به تحصیل ادامه داد و به چندی بعنوان پرستار در وزارت بهداری مشغول به کار شد.

 
پایان زندگی غم انگیز اولین هنرپشه زن ایران + عکس
 
او پس از جدایی از همسرش دماوندی، که در هندوستان اتفاق افتاد، مدتی به همسری نصرت الله محتشم در آمد که از او نیز جدا شد و در ازدواج سوم با یکی از بستگانش نیز شکست خورد و چون فرزندی هم نداشت نزدیک به سی سال تا پایان عمرش را تنها زندگی کرد.
 
صدیقه‌ی سامی نژاد روز دهم اردی بهشت سال ١٣٧۶ در سن ٨١ سالگی در شرایطی که بسیاری از مورخان سینمایی تصور می‌کردند سال‌هاست درگذشته است، چشم از جهان فرو بست و در بهشت زهرا به خاک سپرده شد. یادش گرامی باد!
 
 
 
 تصاویرفیلم كونگ فو با حضور احمدی نژاد!
عکس های پشت صحنه فیلم سینمایی اخراجی ها ۳
بارداری و زایمان سوپر مدل مشهور + (تصاویر)
تصویر جنجال در ترکیه بدنبال پخش یک سریال
آنچه در قسمت ۱۸ مختارنامه خواهید دید (تصاویر)
تصاویرالیزابت تیلور هنرپیشه سرشناس هالیوود در سفر به اصفهان ومشهد
عوامل پشت صحنه فیلم یکی از ما دو نفر(عکس )
تصاویرفیلمی که نامزد ۱۱ جایزه اسکار ۲۰۱۱ شد
عکسهای فیلم سینمایی پیچ فرعی
عکسهایی از فیلم نفوذی
10 فیلم برتر جشنواره‌های‌ سینمایی در سال 2010
عکسهایی از ستارگان هالیوود روی فرش قرمز 2011
مستند ضد ایرانی ایرانیوم برای ایران هراسی + عکس
فیلم و برنامه های آخر هفته در تلویزیون
مهری ودادیان بازیگر محبوب ایرانی در بیمارستان
برندگان جوایز گلدن گلوب 2011 ( تصویری)
سریال جدید مهران مدیری در نوروز 1390
لیلا اوتادی با شال قرمز دراخراجی‌ها 3
 

تبلیغات