تبلیغات

تبلیغات

ايجاد محدوديت زماني براي استفاده كاربران از ويندوز xp

مجموعه : دنیای آنلاین
ايجاد محدوديت زماني براي استفاده كاربران از ويندوز xp

ممكن است همانند بسیاری از افراد، شما نیز با یك سیستم رایانه‌ای سر و كار داشته باشید كه چند كاربر از آن استفاده می‌‌كنند یعنی علاوه بر شما، افراد دیگری هم نام كاربری (user) جداگانه‌ای بر روی ویندوز xp دارند. در صورتی كه شما كاربر Admin باشید، ممكن است دوست داشته باشید محدودیت زمانی خاصی را برای استفاده هر كاربر از ویندوز در نظر بگیرید. به عنوان مثال كاربری را محدود به استفاده در روزها یا ساعات خاصی از هفته بكنید یا حتی یك محدودیت زمانی برای فرزند خود برای استفاده از ویندوز ایجاد كنید. این كار به سادگی از طریق ویندوز xp امكان‌پذیر است. بدین منظور از منوی Start وارد Run شده و عبارت cmd را وارد كرده و Enter بزنید. خواهید دید كه Command Prompt باز خواهد شد. حال باید از دستور net user كمك بگیرید. اما چگونه؟ شكل كلی دستور به صورت زیر است: semit :semit/emanresu resu ten
 در دستور فوق eman‌ resu نام كاربر موجود در ویندوز و times:times بازه زمانی مدنظر شما در روزهای هفته و ساعات آن است. برای روشن شدن مطلب، چند مثال برایتان مطرح می‌كنیم:
 00 :17-00 :08,net user Ksabz/ time: M-F  در دستور بالا ما برای كاربری با نام ksabz محدودیت زمانی را در نظر گرفتیم به طوری كه كاربر از روز دوشنبه الی جمعه بین ساعات 8 تا 17 مجاز به استفاده از رایانه خودش است.همان طور كه واضح است M مخفف عبارت Monday (دوشنبه) و F مخفف Friday (جمعه) است. نحوه جداسازی زمان‌ها هم گویا هستند.

مثال دیگر:
 net user reyhaneh / time: M, 4am – 5pm
در این مثال كاربر reyhaneh می‌تواند در روز دوشنبه از ساعت 4 صبح تا 5 بعدازظهر از سیستم استفاده كند. net user amir / time:all
در مثال بالا نیز كاربر amir مجاز به استفاده از رایانه در كلیه زمان‌ها شده است.
لازم به ذكر است شما با این دستور نمی‌توانید كاربری را پس از اتمام زمان فعالیتش از محیط ویندوز xp خارج كنید فقط می‌توانید برای ورود كاربران محدودیت قرار دهید.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات