تبلیغات

تبلیغات

موفقیت جدید فضایی ایران و بازتاب آن در رسانه های خارجی

مجموعه : مجله خبری
سرویس بین الملل ـ پس از آن که جدیدترین ماهواره تمام ایرانی با نام «رصد» همزمان با سالروز میلاد پر برکت امام علی علیه السلام با حضور وزیر دفاع و توسط ماهواره بر ایرانی «سفیر» با موفقیت در مدار زمین قرار گرفت، این خبر واکنش های بسیاری را در رسانه های جهان به دنبال داشت.

به گزارش «تابناک»، روزنامه صهیونیستی «جورزالم پست» با بازتاب خبر قرار گرفتن ماهواره «رصد» در مدار زمین، به بیان نگرانی صهیونیست ها از احتمال کاربرد برنامه های فضایی ایران برای توسعه موشک های بالستیک میان قاره ای با قابلیت حمل کلاهک های هسته ای پرداخت. این روزنامه در ادامه افزود: اسراییل بیم آن دارد که این فناوری برای پرتاب کلاهک های اتمی مورد استفاده قرار گیرد.

بنابر این گزارش، «واشنگتن پست» نیز در گزارشی نوشت: رسانه های ایرانی در حالی از قرار گرفتن ماهواره ایرانی رصد در مدار زمین خبر دادند که این دستاورد می تواند بر بیم و نگرانی جامعه بین المللی از اهداف و برنامه هسته ای ایران دامن بزند.

به نوشته این روزنامه، برنامه فضایی ایران در یک دهه گذشته به دلیل امکان کاربرد این موشک ها برای عملیات نظامی و تجهیز احتمالی آن ها به کلاهک هسته ای همواره زنگ خطری برای غرب بوده است.

خبرگزاری «اسوشیتدپرس» با اشاره به قابلیت ها و ماموریت های این ماهواره، نوشت: ایران چهارشنبه پس از ماهواره امید، جدیدترین ماهواره خود با نام «رصد» را پس از یک پرتاب موفق در مدار زمین قرار داد. به گزارش رسانه های ایرانی ماموریت ماهواره جدید تصویربرداری از زمین و ارسال تصاویر است.

«خبرگزاری فرانسه» هم با انتشار بخش هایی از گزارش های منتشره از منابع خبری دولتی ایران در این باره بیان داشت: ایران توانست ماهواره جدیدی وارد فضا کند. این کشور در برابر نگرانی های غرب یک برنامه فضایی در دستور کار خود قرار داده است که در راستای تحقق آن در سال 2009 یک ماهواره و در سال 2010 حیواناتی کوچک وارد فضا کرد.

روزنامه صهیونیستی «هاآرتص» نیز با گزارش این موضوع اعلام کرد: ایران در حالی از پرتاب ماهواره «رصد» خبر داد که آمریکا و متحدانش بیم آن دارند که این کشور به دنبال ساخت بمب هسته ای باشد و نگران آن هستند که این دستاوردهای تازه برای پرتاب کلاهک های هسته ای مورد استفاده قرار گیرد.

«شینهوا»، خبرگزاری رسمی چین، نیز با انتشار این خبر نوشت: تمامی مراحل طراحی، ساخت، تست و آماده‌سازی «رصد» در داخل ایرانی و توسط متخصصان این کشور صورت گرفته است.

«نیویورک تایمز» با بیان این مطلب که ماهواره ایرانی «رصد» پس از مدتی تاخیر به مدار زمین پرتاب شد، در این باره گزارش داد: ایران جزییات محدودی در این باره منتشر ساخته است و کارشناسان غربی با اشاره به وزن آن اعلام کرده اند که بار مفید سبک آن و موشکی که آن را حمل می کند شبیه یک موشک میان قاره ای و کلاهک جنگی سنگین آن است.

خبرگزاری «ریانووستی» روسیه نیز نوشت: دانشمندان سازمان هوافضای جمهوری اسلامی ایران موفق شدند ماهواره جدید «رصد»، نخستین ماهواره تصویر برداری ایران را که تمامی مراحل طراحی، ساخت، تجمیع، تست و آماده سازی برای پرتاب آن در داخل کشور انجام شده است را در مدار زمین قرار دهند.

روزنامه آمریکایی «بوستون گلوب» هم به نقل از «چارلز پی ویك» كارشناس موشك‌های ایران در گروه پژوهشی «الكساندریا ویرجینیا» نوشت: این گام قابل توجهی برای ایرانیان است.

سایت «بی بی سی» با گزارش این خبر نوشت: ایران یك ماهواره تصویربرداری ساخت داخل را به فضا پرتاب كرده و در مدار زمین قرار داده است. ماهواره رصد هم مانند ماهواره ملی امید، به طور كامل در داخل كشور طراحی و ساخته شده است. ماهواره امید در سال 2009 به فضا پرتاب شد.

«سی ان ان» عربی نیز در گزارشی اعلام كرد كه ایران دومین ماهواره خود را با موفقیت در مدار زمین قرار داد.

روزنامه عرب زبان «مصری الشروق» نیز به بازتاب قرار گرفتن موفقیت آمیز ماهواره رصد ایران در مدار زمین پرداخت و آن را گامی رو به جلو از سوی ایران دانست.

 خبرگزاری «ایتارتاس» روسیه نیز با اشاره به تمام ایرانی بودن «رصد»، پرتاب این ماهواره را گام موفق دیگر ایران در عرصه هواوفضا دانست.

خبرگزاری انگلیسی «رویترز» نیز در گزارشی اعلام كرد: ایران دومین ماهواره ساخت داخل را با موفقیت در مدار زمین قرار داده است.

و سرانجام این که به نوشته «هافینگتن پست»، ایران بارها ادعا کرده است در برنامه فضایی بلندپروازانه اش به دستاوردهای تازه ای دست یافته است که این موضوع قدرت های غربی را از احتمال کاربرد نظامی آن ها نگران می سازد.

 
 

تبلیغات