تبلیغات

تبلیغات

پوتین: توسل به زور علیه ایران غیرسازنده است

مجموعه : مجله خبری
پوتین: توسل به زور علیه ایران غیرسازنده است

ولادیمیر پوتین ضمن ابراز بی اطلاعی از هرگونه تصمیمی برای توسل به زور علیه ایران تاکید کرد که چنین اقدامی غیرسازنده است.
به گزارش ایسنا، ولادیمیر پوتین، نخست وزیر روسیه بعد از ارایه گزارش دولت به نمایندگان در سخنرانی نهایی در مجلس دوما اعلام کرد: در مورد اینکه تصمیم به استفاده از نیروی نظامی علیه ایران شده است باید بگویم که من چنین خبری ندارم. البته این مساله ما را نگران ساخته و به همین خاطر معتقدیم که اخیرا از نیروی نظامی در عرصه بین المللی بیش از حد لازم استفاده شده است.
پوتین افزود: به جای انجام مذاکرات طولانی و ناخوشایند، اغلب مشکلات را با توسل به زور و مبالغه در استفاده از آن حل می کنند که این مساله غیرسازنده است.
به اعتقاد نخست وزیر روسیه، با استفاده از چنین ابزاری در عرصه بین المللی نمی توان نه در رابطه با ایران و نه در رابطه با دیگر اعضای بین المللی عمل کرد.
سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه فدراسیون روسیه نیز در مصاحبه ای با روزنامه رسمی “راسیسکایا گازیتا” گفت: «امیدوارم که آمریکایی ها بر اساس سیاست جدید خود آماده باشند که با ایران، در شرایطی برابر با همه ما، برای مذاکراتی کامل پشت میز بنشینند.»
وزیر امور خارجه روسیه موضع باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا در پیام وی به ملت ایران، در رابطه با قصد وی برای عادی سازی روابط با ایران در تمامی عرصه ها را “علامتی مثبت” نامید.
وی تاکید کرد: «ما طی چند سال اخیر خواستار همین امر بودیم.»
لاوروف ابراز امیدواری کرد که طرف ایرانی نیز به نوبه خود «به پیشنهاداتی که مدت ها قبل مطرح شده بودند، واکنشی مثبت نشان دهد که آغاز مذاکرات پیرامون برنامه هسته ای ایران با تمامی شرکت کنندگان (در این روند) و نیز در رابطه با همکاری های تجاری و اقتصادی و نیز امنیت منطقه ای را در نظر دارند».
وزیر امور خارجه روسیه گفت: «ضرورت دارد که گفت وگوی موضوعی را درباره اینکه چگونه می توان به آژانس بین المللی انرژی اتمی کمک کرد تا تمامی مسایل را برطرف ساخته و اعتماد نسبت به ماهیت مطلقا صلح آمیز برنامه هسته ای ایران را احیا کند، آغاز کرد. در این صورت، ایران از تمامی حقوقی که اعضای غیرهسته ای معاهده منع گسترش تسلیحات هسته ای (ان.پی.تی) بهره مند هستند، استفاده خواهد کرد.»
 
روزنامه مردم سالاری

تبلیغات