تبلیغات

تبلیغات

نگذارید رب توی قوطی بماند ! ( نکات بهداشتی )

مجموعه : پزشکی و سلامت
نگذارید رب توی قوطی بماند ! ( نکات بهداشتی )

 

یکی از سوال های رایج اکثر خانم ها این است که آیا می توان رب گوجه فرنگی را بعد از باز کردن در کنسرو داخل قوطی نگهداری کرد یا حتما باید آن را به ظرف شیشه ای منتقل کنیم؟ جواب این سوال کاملا ساده و روشن است.

 

 

اگر قصد دارید محتویات تمام کنسروها و کمپوت ها و نه تنها رب گوجه فرنگی را بعد از باز کردن درب آن برای مدتی طولانی استفاده کنید، لازم است آن را به ظرف دیگری منتقل کنید. برخی افراد فکر می کنند دلیل این انتقال، پیشگیری از کپک زدن آن ماده غذایی است؛ در حالی که در درجه اول این موضوع اهمیت پیدا می کند که بعد از باز کردن درب قوطی، احتمال بروز واکنش بین یکی از اجزای ترکیب ماده غذایی (به ویژه ماده ای اسیدی) با دیواره فلزی جداره داخلی قوطی بسیار بالا می رود و اگر دقت کرده باشید، دیده اید که مثلا اگر آناناس در قوطی بماند بعد از مدتی رنگ آب آن متمایل به خاکستری می شود. به همین علت بهتر است بعد از باز کردن قوطی، آن را به ظرف دیگری(ترجیحا شیشه ای) منتقل کنید.

 

 

مساله دیگر این است که وقتی درب یک کنسرو یا کمپوت را باز می کنید، بستن محکم آن، دیگر امکان پذیر نیست؛ در حالی که منتقل کردن به ظرف دیگر این امکان را فراهم می کند و محکم بستن در ظرف جلوی ورود آلودگی به مواد غذایی را می گیرد. از جمله دلایل اصلی کپک زدن رب که هم در قوطی و هم در ظروف شیشه ای رخ می دهد ورود همین آلودگی ها به داخل ماده غذایی است. از این رو، رعایت مسایل بهداشتی به عنوان مثال استفاده از یک قاشق خشک و تمیز هنگام برداشتن رب از داخل ظرف می تواند از آلوده شدن ماده غذایی و در نتیجه کپک زدن آن پیشگیری کند. البته محلی که رب را در یخچال قرار می دهیم و دمای متفاوت طبقات چندان تاثیری بر کپک زدن آن ندارد اما معمولا بهترین مکان برای نگهداری رب طبقات بالایی یخچال است.

منبع : روزنامه سلامت

 

 

روش های محافظت از پاها و پوست از امراض
نوشابه انرژی زا در هنگام ورزش خودداری کنید
چه مواد غذایی را نباید در دوران بارداری استفاده نکرد؟
علائم سرطان ها چیست ؟
آسیب های تلفن همراه را جدی بگیرید ..حتی برای 4 دقیقه !!
علائم نگران کننده بیماری‌های چشم چیست؟
غذاهایی که برای دیابت مفید نیست
همه چیز در مورد کمر درد
روزشهای غلبه با پیری
کاهش قند خون با استفاده از بامیه
افزایش پوکی استخوان بخاطر آلودگی شهرها
قبل از خوابیدن تلویزیون نبینید
راه های افزایش طول عمر
نابینایی در زنان بیشتر از مردان هست – علت چیست ؟

 

تبلیغات