تبلیغات

تبلیغات

نوروز ایرانیان در تقویم کانادا به ثبت رسید

مجموعه : مجله خبری

در یک موفقیت بزرگ برای جامعه ایرانیان مقیم کانادا، اولین روز بهار با نام نوروز در این کشور به ثبت رسید. در یک موفقیت بزرگ برای جامعه ایرانی، بدنبال رایزنی های فعالان اجتماعی جامعه ایرانیان مقیم، بویژه آقای دکتر مریدی، نماینده ایرانی پارلمان انتاریو، با رهبر جدید حزب لیبرال، آقای مایکل ایگناتی یف و جلب نظر نمایندگان سایر احزاب، طرح نامگذاری اولین روز بهار به عنوان “نوروز” در پارلمان کانادا به تصویب رسید. متن مصوبه پارلمان که به شماره C-342 منتشر شده به شرح زیر است:

گرامیداشت نوروز
از آنجا که “نوروز” به معنی “روز نو” در زبان فارسی و همچنین آغاز بهار و سال نوی پارسی در تقویم نجومی ثبت شده است و از آنجا که چنین روزی، از دیرباز از سوی بسیاری از اقوام و کشورهای مرتبط با امپراتوری پارس و تمدن بین النهرین جشن گرفته می شود و همچنین با توجه به گرامیداشت این روز توسط بسیاری از کانادایی ها، بدینوسیله اعلام می دارد، برمبنای موافقت اعضای پارلمان و مجلس سنا، اولین روز بهار در کانادا، به عنوان “نوروز” (Nowruz Day) نامگذاری می شود.

این گزارش حاکیست، آقای برایان ویلفرت، نماینده مردم ریچموندهیل در پارلمان فدرال نیز تلاش های فراوانی را در به نتیجه رسیدن این فرایند، بعمل آورده است. علاوه بر ایرانیان جوامع مختلف افغانی، تاجیک، آذری، کرد و ترک نیز، نوروز را در کانادا جشن می گیرند. اضافه می شود، نوروز، سال گذشته در پارلمان محلی ایالت انتاریو، به ثبت رسیده بود.

منبع : ایرانتو

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات