تبلیغات

تبلیغات

تاسف شدید خاتمی از رواج رفتارهای غیراخلاقی

مجموعه : مجله خبری
تاسف شدید خاتمی از رواج رفتارهای غیراخلاقی

سید محمد خاتمی گفت: مهندس موسوی می‌گوید “اسلام ناب”، ما هم می‌گوییم اسلام ناب و اتفاقا وقتی می‌گوییم اسلام ناب، یعنی اسلام مقابل تحجر. اسلامی که طرفدار استبداد باشد و حرمت مردم را نگه ندارد و موافق پیشرفت جامعه نباشد، این اسلام، اسلام آمریکایی است.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین سیدمحمد خاتمی طی نشستی با نمایندگان ستادهای انتخاباتی خود در سراسر کشور گفت: این ملت بزرگوار با وجود همه محرومیت‌ها و موانع، قدرت بی‌همانند خود را نشان داده است و صحنه‌های خلاف انتظار را پدید آورده است و با همه کمبودها، نارسایی‌ها، موانع و توطئه‌ها واقعا در لحظات حساس تاریخ کیمیاگری و معجزه‌گری کرده است و در دوران خود ما انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و جنگ تحمیلی نشانه‌ای از آن است.

وی ادامه داد: این ملت در لحظات مختلف از جمله خرداد ‌٧٦ بر خلاف انتظار باز هم واقعه‌ای را آفرید که برای تاریخ و جهان غیر منتظره بود و معتقدم در سال ‌٨٤ هم اگر بی‌تدبیری ما نبود، ملت کار خود را می‌کرد. رییس‌جمهور سابق كشورمان با اشاره به تقسیم شدن حدود ‌١٨ میلیون رای بین کاندیداهای اصلاح‌طلب اظهار كرد: این آرا گرچه متعلق به یک تفکر و گرایش بود، ولی با تقسیم شدن آن کسانی انتخاب شدند که با این تفکر ناسازگار بودند.

وی تصریح کرد: ملت ما ملت بزرگی است، ما به عنوان نخبگان باید خواسته‌های ملت را درک و با تفکر و تدبیر سعی کنیم تا آن را هدایت کنیم، اگر نقصی هست در این قسمت است، نه در ملت ایران که همیشه کیمیاگری کرده است.

وی در بخشی از سخنانش تاکید کرد: آن‌چه که برای من مهم است، صرفا این نیست که در عرصه انتخابات یا عرصه‌های دیگر دور هم جمع می‌شویم؛ بلکه برای این است که آن‌چه سبب جمع ما شده است، آرمان و اندیشه مشترک است و تاکید می‌کنم که این آرمان و اندیشه ادامه خواهد یافت.

رییس موسسه بین‌المللی گفت‌وگوی فرهنگ‌ها و تمدن‌ها همچنین تصریح کرد: اصلاحات زنده است و زنده خواهد ماند؛ چراکه در متن جان و جهان مردم ما جاری است و نیز بر یک خواست متبلور محکم تاریخی متکی است که این ملت در مسیر آن حرکت کرده است. تا این ملت و جهت‌گیری هست و تا آن روزی که ملت به آرزوهای تاریخی خود به طور کامل نرسیده است – که البته هیچ وقت به ایده‌آل‌ها به طور کامل نمی‌توان رسید و بنابراین یک جامعه متکامل همیشه در حال حرکت است – اصلاحات هم به این معنا خواهد بود.

وی با تاکید بر این‌که ” اصلاحات خواستار دین‌داری است” توضیح داد: اصلاحات به دنبال و خواستار دینی است که باعث پیوند جان اکثریت این مردم می‌شود و نیز همان ارزش‌های اساسی دین که حتی کسانی که پایند به دین خاص اسلام نیستند، به آن‌ها پایبند هستند.

وی افزود: ملت ما نه تنها می‌خواهد دین در ذهن و جان او جاری باشد، بلکه در متن زندگی، اجتماع، حکومت و روابط اجتماعی نیز این دین جاری باشد و اصلاحات از این دین دفاع می‌کند و پایبند به آن است. بر اساس همین دین‌خواهی خود با دیدگاه روشنی که نسبت به دین دارد – و نه دیدگاه‌های متحجر و تحریف شده – و بر اساس رشد اجتماعی همواره خواستار یک زندگی توام با عزت و برخورداری و آزادی و پیشرفت بوده است. این خواسته‌های تاریخی از عمق جانش بر آمده است – استقلال، آزادی، پیشرفت و عدالت همه جانبه – برای این خواست‌ها فداکاری کرده، قربانی داده و مقاومت سرسختانه‌ای کرده و با وجود ناکامی‌هایی که در طول تاریخ خود داشته عقب‌نشینی نکرده است، ولی در خیلی از موارد ناکامی‌ها را به کامروایی تبدیل کرده و در جایی هم که موفق نشده، مایوس نشده و در جای دیگر دوباره این خواست و اراده بروز و ظهور پیدا کرده است؛ از جمله در جمهوری اسلامی.

خاتمی یادآور شد: البته دینی که بنده می‌گویم با استقلال، آزادی، پیشرفت و عدالت سازگار است. ممکن است دیدگاه‌های متحجرانه و واپسگرایانه‌ای باشد که برای انسان ارزشی قائل نباشد. این همان چیزی است که امام(ره) هم از آن رنج می‌برد و درددل می‌کرد و اتفاقا یکی از رسالت‌های مهم اصلاحات تبیین اندیشه درست دینی است که سازگار با آزادی و سربلندی و پیشرفت ملت و کشور و همه انسان‌ها و حرمت و کرامت ذاتی آن‌هاست.

وی تصریح کرد:کار مهم دیگر نگهداری این جمع، یعنی مجموعه نیروهای انبوهی است که در سراسر کشور و به خصوص نسل جوان که احساس مسوولیت و رسالت می‌کند و در خودش آمادگی انجام این رسالت را می‌بیند، و این جمع باید منسجم‌تر و فشرده‌تر بشود و بهتر و تواناتر بتواند خواسته‌هایش را مطرح کند و هم برای رسیدن به آن خواست‌ها برنامه‌ریزی کند. آن‌چه در درجه مهمی از اصالت و جدیت است، همین نگاه داری جمع، افزایش کمی و کیفی جمع و انسجام بیشتر آن است.

وی با اشاره به فراز و نشیب‌های فراوان ملت ایران در طول تاریخ گفت: با توجه به این فراز و نشیب‌ها به صورت روشن می‌توان بیان کرد که ملت ایران کدام هدف را در نظر گرفته و در کدام مسیر حرکت کرده و در راه آن چگونه پایداری کرده است. به دلیل همان خواست روشن است که مشکلات و توطئه‌ها او را دلسرد نکرده و حرکت را در این ندیده که در هر مرحله‌ای باید پیروز شود، بلکه نفس حرکت برای او مهم بوده و اگر ناکام شده مایوس نشده و حرکت را ادامه داده است، ولی لحظات و شرایط مختلفی پیش می‌آید که مردم باید تصمیم بگیرند.

رییس‌جمهور سابق كشورمان تاکید کرد: افتخار انقلاب اسلامی ما این است که مبنای نظم اجتماعی و حکومت رای مردم است و از جمله، تلاش اصلاحات باید این باشد که این اصل تداوم پیدا کند و صوری نشود، واقعی باشد و از این‌که مردم مبنای اصلی تصمیم‌گیری در نظام باشند و زیربنای اصلی سامان اجتماعی در عرصه‌های اجتماعی باشند و اگر خطراتی از درون آن را تهدید می‌کند، بشناسیم و سعی کنیم آن خطرات را بر طرف کنیم.

وی با اشاره به این‌که ” این وجه از اسلام مورد توجه و تاکید مردم و نظام ما قرار گرفت” گفت: این تفاوت مهم چنین اسلام با اسلام‌هایی با عناوین دیگر است که در دنیا منجر به نتایج ناگواری شده است. این اسلام، اسلام انقلاب ماست که امام(ره) آن را بیان کردند و میزان را رای مردم و آن‌ها را ارباب دانستند.

وی تصریح کرد: اتفاقا اصولگرایی این است که آیا ما به این اصل پایبند هستیم و از آن دفاع می‌کنیم یا به نام دفاع از اصول، این مهمترین اصل اجتماعی را زیر پا می‌گذاریم و یا روش‌هایی را به کار می‌گیریم که لکه‌دار می‌شود.

خاتمی با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری گفت: در این مرحله باز هم امکانی فراهم آمده است تا مردم به عرصه بیایند و اراده خود را ابراز کنند. هدف‌های درازمدت همیشه هست و نمی‌توان انتظار داشت که همه آن‌ها یک‌شبه تحقق پیدا کند. هر کس هم که به صحنه بیاید کسی انتظار ندارد که در کوتاه مدت و بدون امکانات و با وجود موانع به ایده‌آل های خودش برسد. ولی مهم حرکت در این جهت است؛ به هر حال باید اهداف مهم مرحله‌ای و قابل دست‌یابی را که می‌تواند زمینه‌ساز رسیدن به هدف‌های بلندتر باشد، بشناسیم و در جهت آن‌ها حرکت کنیم. این هدف در این‌جا و امروز یک تحول و تغییر در درون جامعه ماست. این تغییر به معنی نفی آرمان‌ها، اصول و چارچوب‌ها، ساختارشکنی و شالوده‌شکنی نیست. اتفاقا تغییری که در این مرحله باید صورت گیرد، بازگشت به اصول و معیارهایی است که در انقلاب، نظام و قانون اساسی بوده است و لطمه دیده و می بیند؛ ولو با حسن نیت.

وی با بیان این‌که ” ما این‌جا نمی‌توانیم انگیزه‌خوانی کنیم”‌ اظهار كرد: ولی آن‌چه تحقق می‌باید، ولو با انگیزه‌های پاک و با قصد خدمت، با معیارهایی که در جامعه و قانون ماست و جزو محکمات و مسلمات ماست و برای آن‌ها انقلاب شده و خون‌های پاک ریخته شده، سازگار نیست. اگر آن معیارهارعایت شده است، بسم الله، همه باید کمک کنیم و اگر طبق معیار نیست ما موظفیم که کاری کنیم آن معیارها دوباره زنده شود و آن انحراف‌هایی که ایجاد شده ترمیم شود.این دقیقا یک تغییر دینی، انقلابی و ملی در چارچوب پایبندی اهداف و آرمان‌ها انقلاب اسلامی و خواست ملت ایران درچارچوب قانون اساسی است.

وی هم‌چنین با اشاره به وضعیت حاکم بر اقتصاد کشور گفت:اگر ما وضعمان خوب است و از نظر اقتصادی وضع مطلوبی داریم و از امکانات استفاده درستی شده است که مملکت قوی شود و نیازهای جامعه و نیازهای بنیادین جامعه پیشرو، متحول و رو به آینده تامین شود، باید بگوییم راه درست است و اگر نیست راه غلط است و باید تغییر کند. توده مردم ما ممکن است که فقط تورم را درک کنند که همه درک می‌کنیم و عدم تناسب میان قدرت خرید و نیازهایی که هست، با آن‌چه در عالم خارج تحقق می یابد را می‌فهمند. خیلی هم نیاز نیست که با استدلال بگوییم که تورم هست و وضع نامناسب‌تر از دیروزاست، البته اسناد و مدارک هم هست. در شرایطی به این وضع اقتصادی دچار آمده‌ایم که درآمدهای سرشار داشتیم. امروز رقبای ما که ‌١٦ سال دیگر باید از همه آن‌ها جلوتر باشیم، صدها میلیارد ذخیره ارزی دارند.

رییس جمهور سابق کشورمان ادامه داد: همین اواخر این را شنیدم که دولت کویت تصویب کرده که یک ذره از سرمایه‌های ذخیره شده خود را در جهت هزینه‌های عمومی و بودجه به کار نگیرد و اگر هم می‌خواهد بگیرد از سودی که از ذخیره‌های ارزی به دست می‌آورد باید هزینه کند. در حالی که در فروردین سال گذشته اعلام شد که ذخیره ارزی ‌٥ /‌١٤ میلیارد دلار است که ما با همین مبلغ دولت را تحویل دادیم! یعنی چیزی بر حساب ذخیره ارزی افزوده نشده است؟ حالا اگر بنا به گزارشی که بعدا اعلام شد، ‌١٠ میلیارد دلار دیگر اضافه شده باشد، با در آمد بالای ‌٢٠٠ میلیارد در ‌٤ سال گذشته که حدود ‌٤٨ میلیارد آن را اجازه داشتند در بودجه مصرف کنند حال بر فرض ‌١٠ یا ‌٢٠ میلیارد دلار هم از طریق غیر بودجه ای هزینه شده باشد، حدود ‌١٢٠-130 میلیارد دلار می‌بایست ذخیره ارزی داشته باشیم یا در جهات مناسب سرمایه گذاری شده باشد.

وی تاکید کرد: البته سخن من به هیچ عنوان این نیست که سوءاستفاده شده است، صحبت از سوء تدبیر است. ما در این وضعیت در تورم بالا هستیم، در حالی که با بحران جهانی و سقوط قیمت‌ها در دنیا اگر پول خوبی داشتیم، می‌توانستیم سرمایه‌گذاری‌های کلان‌تر و اساسی‌تر کنیم که اگر یک عسلویه با خون دل درست شد، چندین عسلویه داشته باشیم. اگر این روند درست است، ادامه پیدا کند و اگر نادرست است، به عنوان کسی که دلسوز انقلاب، مردم و اسلام است و کسی که می‌گوید این اصول و موازینی که به قیمت بسیار گرانی به دست آمده، باید برقرار باشند، می‌گوییم باید تغییر ایجاد شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش نیز خطاب به اعضای ستاد انتخاباتی خود گفت: من از همه شما آقایان و خانم‌ها به خاطر لطف و همتی که کردید و با همه وجود به عرصه‌ای که آن را عرصه سرنوشت تشخیص دادید، آمدید، از صمیم قلب سپاسگزارم. البته شما نیازی به این تشکر ندارید و من هم بیش از تشکر باید افتخار کنم که در این کشور کسانی هستند که به خاطر آرمان و جهت‌گیری درست‌شان و خدمت به مردم حاضرند فداکاری کنند و خدا را سپاسگزارم که من نیز جزئی از این مجموعه هستم و باید افتخار کنم که در سراسر کشور عزیزانی به من، نه به عنوان یک شخص، بلکه با این نصور که این فرد از تفکر و گرایشی نمایندگی می‌کند که به آن پایبند هستند، لطف می‌کنند.

خاتمی ادامه داد: ضمنا باید به طور ویژه از برادر عزیزم دکتر عارف تشکر کنم؛ انسان بزرگواری که با وجاهت، علمی، اجرایی و سیاسی که دارد همواره کوشیده است تا در هر عرصه‌ای که نیاز هست و احساس کند می‌تواند موثر باشد، حاضر باشد. ایشان خود یکی از چهر‌های مطرح برای ریاست جمهوری بود. آقای دکتر عارف واقعا شایستگی آن را هم داشت، ولی وقتی صلاح را در این دیدند که به گونه دیگری عمل شود، به عنوان یک فرد پا در رکاب و محکم قبول کردند که مسوولیتی را بپذیرند که انتخابات در جهتی دیگر و نه برای شخص خودشان هدایت شود. آقای عارف از چهره‌های کم شناخته شده‌ای است که واقعا خیلی پر ارزش است و من از این همت، تواضع و تلاش تقدیر می‌کنم و قطعا همه شما تقدیر می‌کنید.

رییس موسسه بین‌المللی گفت‌وگوی فرهنگ‌ها و تمدن‌ها در بخش دیگری از سخنانش به بیان و بررسی موقعیت کنونی ایران در عرصه بین‌المللی پرداخت و با طرح این سوال که ” ملت بزرگ ایران آیا جایگاه خودش را در عرصه بین‌المللی دارد؟ ” گفت: مردم عادی ممکن است که برخوردها در فرودگاه‌ها و فروشگاه‌ها را ببینند که همین هم دور از شان ملت ایران است. من در بوشهر هم گفتم، ما نمی‌توانیم تحمل کنیم که در هیچ نقطه دنیا به یک ایرانی از گل نازکتر گفته شده و توهین شود. اما مشکلات عمیق‌تر از این است. تاثیرگذاری که شما در دنیا داشتید، با تاثیرگذاری که در دنیا قبلا داشتید و نقشی که جمهوری اسلامی ایران می‌توانست ایفا کند و الان می‌تواند ایفا کند، مقایسه كنید، دیروز ما را در مجامع بین‌المللی بیشتر تحویل می‌گرفتند یا امروز؟

وی ادامه داد: بنده خیلی کوچک هستم و ملت ما بزرگ هستند؛ ولی وقتی کسی بیشتر و بهتر از این ملت نمایندگی بکند و این تلقی باشد که او مورد توجه ملت است، تاثیرگذاری او در دنیا زیاد است. بنده الان هیچ عنوان و سمتی ندارم، ولی به اعتبار این ملت و نمایندگی که روزی از آن‌ها داشته‌ام کوشیده‌ام تا حرفی که می‌زنم در طراز و شان ملت ایران باشد، امروز مورد توجه و تاثیرگذار هستم.

خاتمی سپس به حضور خود در نشست ائتلاف تمدن‌ها که در استانبول برگزار شد و راسموسن نخست‌وزیر سابق دانمارک و دبیرکل ناتو نیز در آن حضور داشت اشاره کرد و گفت: آقای نخست وزیر دانمارک در برابر کاریکاتورهای توهین‌آمیزی كه در کشورشان منتشر شد و واقعا خشم جهان اسلام و همه آزادگان را برانگیخت، موضع ضعیفی اتخاذ کرد و انتشار آن‌ها را مصداق آزادی دانست. البته ایشان در این نشست دفاعی که از اسلام کرد و احترامی که به پیامبر(ص) گذاشت و حرف اساسی خود را پس گرفت که گفته بود نمی‌توان آزادی‌ها را محدود کرد و گفت که با صراحت می‌گویم، آزادی توام با مسوولیت است و آزادی به معنی اهانت به دیگران نیست، آن هم به اسلام و شخص پیامبر(ص) و از پیامبر اسلام تجلیل کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از دفتر سیدمحمد خاتمی، وی افزود: البته نمی‌گویم که من عامل اصلی این عقب‌نشینی و اظهارات ایشان بوده‌ام که در مطبوعات و جریانات انعکاس وسیعی داشت. اما همه می‌گفتند که وجود بنده در آن‌جا و توجه و حرمت به بنده در این موضع‌گیری اثر داشته است. این موضع ملت ایران است که با حضور خود می‌تواند تغییراتی را ایجاد کند. اگر جایگاه ملت ایران و جمهوری اسلامی همانی است که باید باشد، بسیار خوب! همه دنبال آن می‌رویم. ولی اگر نیست، باید تغییر پیدا کند.

وی سپس با طرح این سوال که ” چگونه باید تغییر ایجاد شود؟” اظهار كرد: کسانی که عقل و تدبیر دارند باید اولویت را تشخیص دهند، شرایط زمان و مکان را درک کنند و در عین پافشاری روی اصول و ارزش‌های اصلی، امنیت، حرمت، پیشرفت و برخورداری کشور را تامین کنند. ما هر برنامه‌ای داشته باشیم که برای تامین نیازهای معنوی و مادی‌مان هزینه کمتری بدهیم و فایده بیشتر، آن برنامه خوب است. اگر برنامه‌ای هزینه داشته باشد ولی فایده نداشته باشد و یا فایده توهمی داشته باشد، آن برنامه درست نیست.

رییس‌جمهور سابق كشورمان همچنین با طرح این سوال‌ها که ” آیا ما بر اساس نقشه راه تدوین شده حرکت می‌کنیم؟ در سال ‌١٤٠٤ برترین کشور منطقه خواهیم بود؟ ” گفت: کارشناسان به روشنی در این‌باره صحبت کرده‌اند و با حساب و کتاب همه چیز مشخص است که در زمینه‌های مختلف باید چگونه باشیم. من می‌گویم در آن وضع نیستیم و اگر این‌طور است باید اوضاع تغییر کند؛ بنابراین تغییر پیدا کردن یعنی بازگشت به اصول، تامین مصالح و منافع ملی در چارچوب ضوابطی که موجود است. اصلا اصلاحات حرکتی بر پایه دین و در چارچوب قانون اساسی است.

وی با اشاره به برخی انتقادات مطرح شده از سوی اعضای ستاد انتخاباتی خود درباره گفتمان مهندس میرحسین موسوی گفت: در این‌جا صحبت‌هایی شد که چندان به مصلحت نبود و جفای به عزیزی چون مهندس موسوی بود. ایشان می‌گوید “اسلام ناب”، ما هم می‌گوییم اسلام ناب و اتفاقا وقتی می‌گوییم اسلام ناب، یعنی اسلام مقابل تحجر و اسلامی که طرفدار استبداد باشد و حرمت مردم را نگه ندارد و موافق پیشرفت جامعه نباشد، این اسلام، اسلام آمریکایی است. اسلام ناب اسلامی است که در عین این‌که ظریف ترین و لطیف‌ترین ارزش‌های اخلاقی را در جامعه تزریق و تقویت می‌کند، باعث پیشرفت و آزادی و آبادانی کشور می‌شود.

وی افزود: ایشان روی “عدالت” تکیه می‌کنند، مگر ما تکیه نمی‌کنیم؟ البته ممکن است تعریف‌ها کاملا بر هم منطبق نباشد، برخی عدالت را در بعضی ابعاد می‌بینند، اصلاحات آن را همه‌جانبه می‌داند و با دادن حق هر ذی‌حقی به او تحقق پیدا می‌کند.

رییس موسسه بین‌المللی گفت‌وگوی فرهنگ‌ها و تمدن‌ها تاکید کرد: هر شهروندی در جمهوری اسلامی ایران، با هر گرایش و مذهبی اگر حقی دارد که طبق قانون اساسی دارد، اگر این حق ضایع شد خلاف عدالت است. در اینجا به این خاطر که اکثریت جمعیت شیعه هستند، فقط از حقوق شیعیان دفاع نمی‌شود. جمهوری اسلامی ایران افتخار می کند که با پیروی از امیرالمومنین(ع) از حقوق تمام کسانی که تحت چارچوب این نظام هستند دفاع می‌کند، ولو دین نداشته باشد. یک سیلی نابجا به زرتشتی یا مسیحی و یا کسی که دین دیگری دارد، همانقدر باید ما را نارحت کند که یک سیلی نابجا به یک مسلمان زده شود.

رییس بنیاد باران با بیان این‌که ” دفاع از حقوق شهروندی عدالت است و این‌ها افتخار اسلام و انقلاب اسلامی است”، گفت: مگر از مهمترین اهداف ما”طرفداری از مستضعفان و محرومان جامعه” نیست؟ مگر ما زندگی خوب را برای تمام کشور نمی‌خواهیم؟ مگر یکی از شعارهای ما که کمی در آن موفق شدیم، زدودن جلوه‌های خشن فقر در جامعه نبود؟ نه فقط زدودن جلوه‌های خشن که زدودن فقر از اهداف ماست. بنابراین دفاع از محرومان و مستضعفان ازهدفهای همه ماست. البته باید هوشیار بود که مرز خیلی ظریفی وجود دارد و کسانی که از مستضعفان دفاع می‌کنند بدانند که ما طرفدار “استضعاف”نیستیم.

وی تصریح کرد: ما همدرد مستضعفین برای بیرون آمدن آن‌ها از استضعاف هستیم. اگر خدای نکرده این‌گونه تعبیر شود که هرجا استضعاف بود، اخلاق و ادب و ایثار و فداکاری هست و هرجا پول و سرمایه باشد، سوداگری و … هست؛ بنابراین باید همه جا استضعاف باشد تا اخلاق خوب جاری باشد. این مساله بر خلاف نص صریح قرآن است.

وی با بیان این‌که ” استضعاف مثل استکبار بد است”‌ اظهار كرد: به مستضعف باید توجه شود. حکومت باید به مستضعف برای رفع استضعاف توجه کند. این نقطه دقیقی است که ما به خاطر حمایت از مستضعفین، طرفدار استضعاف نیستیم تا این طور تلقی شود که هرجا پول و تولید و ثروت هست، بد است. نه! این‌ها باید باشد تا در سایه‌شان مستضعف را از استضعاف بیرون بیاوریم.

خاتمی خاطرنشان كرد: عدالتی که ما می‌گوییم توزیع فقر نیست، توزیع امکانات است و امکانات هم باید ایجاد شود. امکانات مادی نیاز به سرمایه‌گذاری دارد و این‌که کسی فداکاری کند و سرمایه‌گذاری کند.

وی با انتقاد از برخی افراد که خیال می‌کنند هرجا پول و بخش خصوصی هست، بد است و باید با بی‌اعتنایی با او رفتار کرد، گفت: نتیجه همین تفکر این می‌شود که دلال‌هایی می‌آیند که یک‌شبه مولتی میلیاردر می‌شوند و سرمایه‌گذار به این دلیل که زمینه برای سرمایه گذاری ندارد، ورشکست می‌شود و پولش را وارد تولید نمی‌کند. امروز کار دلالی اگر نگوییم صد در صد سود، ‌٥٠-60 درصد سود دارد. برای یک سرمایه‌گذاری باید ‌١٠-15 سال منتظر بود تا مقداری سود بدهد و احیانا سودی هم عاید نشود و گاهی یک سرمایه‌گذار فداکاری می‌کند و می‌آید در عرصه تولید سرمایه گذاری می‌کند.

وی تاكید كرد: بنابراین در این مملکت باید تولید باشد و عادلانه هم توزیع شود و به گونه‌ای باشد که فقر و محرومیت در جامعه از بین برود و رونق سرمایه باشد و در جامعه رواج یابد؛ بنابراین یکی از موارد دفاع از مستضعفین این است که ما زمینه را فراهم کنیم که تصدی‌گری از دولت برود و محول به بخش خصوصی شود و آن بخش هم سرمایه‌گذاری کند و اگر سودی دارد، به دست آورد و بقیه هم عاید جامعه شود. ما هم طرفدار مستضعفین هستیم.

رییس‌جمهور سابق كشورمان سپس خطاب به منتقدان گفتمان مهندس موسوی گفت: پس می‌بینید در شعارهای اصولی اختلافی نیست. اصلاحات ما هم شفاف است؛ مگر اصلاحات ما غیر از عدالت، اسلام ناب، طرفداری از مستضعفین، رفع فقر و محرومیت در جامعه کم کردن فاصله‌های بزرگ طبقاتی- نه با زور، بلکه با سازوکارهای مناسب آزادی‌های اساسی، حرمت مردم و رعایت حقوق شهروندی است. مگر جناب مهندس موسوی بر روی این مسائل تکیه نمی‌کند؟

وی تصریح کرد: من گله نمی‌کنم، ولی برخی دوستان چطور حالا انتظار دارند که همه ایده‌آل‌های اصلاح طلبی یک شبه تحقق یابد؟ مگر ما در ‌٨ سال چقدر توانستیم ایده هایمان را تحقق ببخشیم؟ مگر همه سراغ من نمی‌آمدند و می‌گفتند که ما هیچ چیز نمی خواهیم و فقط می خواهیم که مملکت از این وضع بیرون بیاید و فقط تغییر ایجاد کنید؟

وی افزود: البته فقط تغییر کافی نیست؛ تغییر باید بگونه‌ای باشد که حرکت ما را در مسیری که قبول داریم تسهیل کند، ولی ایده‌آلی و توهمی فکر نکنیم، هرکسی که به صحنه بیاید، ما به صددرصد اهداف‌مان نمی‌رسیم. من همین الان بگویم که اگر مردم فکر می‌کنند هر حکومتی، ولو پیامبر اکرم(ص) در راس آن باشد، می‌آید و یک‌شبه مشکلات را حل می کند، اشتباه می‌کنند.

خاتمی اظهار كرد: من هشدار می‌دهم که چه این دولت تداوم یابد و چه دولت جدید بیاید، سال آینده تورم و مشکلات جامعه از چیزی که الان هست بیشتر است.

وی با بیان این‌که ” اگر در این مسیر “تغییر” ایجاد شود، کم کم می‌توان مساله را مهار کرد و ظرف چند سال در وضع جامعه یهبود ایجاد كرد” گفت: مردم انتظار نداشته باشند که هرکس روی کار آمد، فردای آن روز مشکلات را حل کند. مشکلات ریشه‌ای است و در این سال‌ها متصلب تر و دشوار تر شده است و حل آن هم کار آسانی نیست.

وی اظهار كرد: جناب آقای موسوی از عزیزان ماست و از افراد شناخته شده‌ای است که همه می‌دانیم، جناب آقای کروبی هم از بزرگان و دوستانی است که واقعا همیشه در همه عرصه ها حضور مسوولانه، آگاهانه و شجاعانه داشته‌اند. این‌ها سرمایه‌های ما هستند.

رییس‌جمهور سابق كشورمان یادآور شد: چقدر ما سینه چاک می‌کردیم که مهندس موسوی وارد صحنه شود، حالا آمده، آقای کروبی هم آمده و هر دو هم بزرگوارند، اما در درجه اول خطاب من به این عزیزان که با هر دو آن‌ها ملاقات دارم و خواهم داشت این است که ما فکر کنیم که هر کاری انجام می شود، ان‌شالله نتیجه‌اش باید به نفع مردم؛کشور و اصلاحات و جلوگیری از تشتت آراء باشد.

وی تاکید کرد: می‌توان راهکارهایی را پیدا کرد که تفرق نباشد. من هم هر کاری که در توانم باشد و هر ابتکاری که از دستم برآید به خرج می‌دهم و مطمئن باشید که اگر ما تدبیر کنیم موفقیت نصیب شما خواهد بود، همچنان‌که در ‌٨٤ می‌توانست نصیب شما شود.

وی با اشاره به آرای اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست جمهوری نهم گفت: مجموع رای‌های ما حدود ‌٦٠ درصد است. اما این رای کجا رفت؟ چه شد که کسانی که رای اصلی شان حدود یک پنجم رایی بود که به صندوق‌ها ریخته شد، پیروز شدند؟ البته روش، روش منطقی و قانونی بود و نتیجه هم محترم است.

خاتمی سپس به انصراف خود از کاندیداتوری و برخی نقل‌قول‌هایی که علت اصلی انصراف او را پیغام‌هایی از سوی برخی شخصیت‌ها می‌دانند، اشاره كرد و گفت: بنده واقعا از بعضی از این حرف‌هایی که زده می‌شود تعجب می‌کنم که گفته می‌شود به بنده پیغام‌هایی داده شده است که کنار بروم آیا لازم است بنده قسم بخورم که این‌گونه نبوده است؟ واقعا این‌گونه نبوده است.

وی افزود: یا گفته می‌شود که گفته‌اند تا یک نفر دیگر وارد شود و در مقابل ما قرار بگیرد. این حرف‌ها اصلا دور از شان ماهاست. اصلا مگر می‌شود تصور کرد که بنده و مهندس موسوی با یک بازی که سرنخ آن دست دیگران باشد به صحنه آمده باشیم؟ اصلا یکی از علل کنار رفتن من این بود که آقای مهندس موسوی یک شخصیت اخلاقی نجیب شریف است، من هم مشهور به اخلاقی بودن هستم و اینجا احساس می‌کردم که رقابت بر سر قدرت است. می‌گفتند که تا شب انتخابات صبر کنید، ولی به مردم چه بگوییم؟ بگوییم که وارد صحنه بشوید و در آخر معلوم نیست بیاییم! این بازی کردن با افکار مردم نیست؟

رییس بنیاد باران ادامه داد: نکته دیگر این‌که، بنده به غلط یا درست، به حق یا نابحق، بیشتر برای اصلاحات جنبه نمادین دارم. من رای واقعی اصلاحات برای شخص خودم را برای اصلاحات می‌خواستم. هر عاملی که باعث شود، آن رای شکسته شود، شکست اصلاحات است. اصلاحاتی که با ‌٥١ درصد موفق شود، پیروزی را در خود ندارد زیرا به هر حال از روی افراد محاسبه می‌شود.

وی با تاکید بر این‌که ” ما حق نداریم این تلقی را ایجاد کنیم که اصلاحات رای بالا ندارد‌” اظهار كرد: البته همه دوستانی که در صحنه هستند شایستگی دارند، بنده هم حق ندارم آن چیزی را که واقعی است، باعث شوم تا خلاف واقع تلقی شود و استدلال‌های آقای موسوی کاملا برای من قانع کننده است و البته بعدها وقت هست که بحث کرد.

وی تصریح کرد: امروز فقط باید به پیروزی فکر کرد و این با حضور مردم و به خصوص جوانان ممکن است. این لحظه بسیار حساسی است و نیز دوستانی که الان در صحنه هستند باید تدبیر کنند. تاریخ ما را نخواهد بخشید اگر بار دیگر دچار اشتباهی شویم که بعد بگوییم کاش جور دیگری می‌شد.

خاتمی با بیان این‌که ” بنده نسبت به آینده هم بسیار خوشبین هستم” اظهار كرد :ما نباید پراکنده شویم، ما در موقعیت نا برابری وارد صحنه شده‌ایم. کدام تریبون دست شماست؟ تریبون‌هایی که باید ملی باشند و از بیت‌المال تغذیه می‌کنند، دائما در حال تخریب شما هستند. واقعا از این تهمت‌ها، افتراها و دروغ‌ها پشت آدم می‌لرزد.

وی با ابراز تاسف شدید از رایج شدن رفتارهای غیراخلاقی، گفت: در جامعه‌ای که افتخار می‌کند انقلابش اسلامی است، دین و پیامبرش برای تتمیم مکارم اخلاق آمده و بزرگترین گناهانش تهمت و افترا و غیبت و دروغ است، اینقدر به سادگی دروغ گفتن؟ آن هم از تریبون‌هایی که باید واقعا نماینده آن آرمان‌ها و اصول و نیز خواست کل ملت ایران باشد و خودشان را باید زبان انقلاب بدانند.

وی ادامه داد: شما در این فضا وارد عرصه شده‌اید. خودمان کاری نکنیم که با یکدیگر مشکل پیدا کنیم. در کنار یکدیگر با اشتیاق جامعه را به شرکت در انتخابات دعوت کنیم. البته اگر ما “قربه الی الله” می‌خواهیم کار کنیم، باید برای رای آوردن باشد و گذشت و تواضع در این‌جا معنا ندارد و اگر تلاش نکنیم مسوولیم.

رییس‌جمهور سابق كشورمان سپس گفت: دراین مدت گروه‌ها و کسانی آمدند که من شرمنده آنان هستم به خصوص جوانان و معلوم شد که موثرند، البته من از اول گفتم که روی افراد متمرکز نشوید، بلکه اندیشه را محور قرار دهید ولی به من محبت داشتند و حالا هم می‌دانم که احساسات پاک خیلی‌ها جریحه‌دار شده است.

وی تاکید کرد: ولی شما بزرگ هستید و نماینده یک جامعه سرفراز تاریخی هستید، شما نسلی هستید که باید بار سنگینی اعتلای کشور و ملت‌تان را به دوش بکشید و ظرفیت فراوان داشته باشید و اولویت را تشخیص دهید و با همان همت و شور در صحنه باشید.

وی با بیان این‌که ” نسل جوان ما در حالی که لطیف‌ترین شور و احساسات را دارد از عقلانیت درخور توجهی برخوردار است”‌ اظهار كرد: همه در کنار هم جلو برویم و من هم به عنوان فرد کوچک در عرصه داخلی و خارجی حضور دارم و آن‌چه را در توان دارم به کار می‌بندم و فکر می‌کنم وقتی ظرفیتی فراهم می‌شود،از آن باید استفاده کرد.

خاتمی تصریح کرد: فرصت‌ها کم به دست می‌آید.اصلا دیپلماسی درست، شناخت درست فرصت‌ها و استفاده خیلی فوری و دقیق از آن‌هاست. زیرا در عرصه سیاسی فرصت‌ها از بین نمی‌روند و تبدیل به تهدید می‌شوند. مطمئنا اگر تغییر رخ دهد فضا برای فعالیت شما در عرصه‌های مختلف بازتر خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: من یک فرد کوچک در کنار شما بزرگان و قطره کوچکی از دریای ایمان، اراده، عقلانیت و احساس ملت شریف و بزرگوار ایران هستم.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات