تبلیغات

تبلیغات

جنجال بر سر تعظیم اوباما در برابر پادشاه عربستان

مجموعه : مجله خبری
جنجال بر سر تعظیم اوباما در برابر پادشاه عربستان

تعظیم اوباما در برابر ملک عبدالله هنگام دست دادن با وى در کنفرانس گروه 20 به بحث داغ مطبوعات غرب بدل شده است. به گزارش آفتاب، مطبوعات غربى طی تحلیل‌هایی سبب این تعظیم تمام عیار و غیر عادى رئیس جمهور امریکا در مقابل پادشاه یک کشور عربى- اسلامى را مورد بحث و کنکاش قرار دادند.
بر اساس این گزارش، این عمل باراک اوباما بخصوص در زمانى سوال برانگیز شده است که وى چنین کارى را نه در برابر ملکه بریتانیا انجام داد و نه در مقابل مقامات برجسته شرق آسیا که چنین سنتى را در میان خود دارند.

محافظه‌کاران و راست‌گرایان امریکا حمله وسیعى را در رسانه‌هاى خود علیه اوباما به سبب نحوه احترام گذارى وى به ملک عبدالله بن عبدالعزیز انجام داده‌اند. یکى از مخالفان اوباما در شبکه تلویزیون محلى داکوتاى شمالى در این باره خطاب به اوباما گفت: “اشکالى ندارد که احترام بگذاریم ولى نباید به نحوى رفتار کنیم که دون پایه‌تر نشان داده شویم. اگر بوش بود هرگز چنین کارى نمى‌کرد”.

یک تحلیلگر دیگر نیز اظهار داشته است: “عرب‌ها خم شدن در برابر خویش را به معناى تسلیم شدن و فروتنى مى‌دانند لذا آنان این حرکت اوباما را به چنین مفهومى تعبیر مى‌کنند”. تحلیلگر سومى هم ابراز عقیده مى‌کند که این کار اوباما افراط در جلب محبت عرب‌ها است. بوش هم براى جلب محبت آنان تلاش مى‌کرد اما کار وى از گرفتن و نگهداشتن دست پادشاه سعودى تجاوز نمى‌کرد.

در همین ارتباط گارى پاور کاندیداى پیشین ریاست جمهورى امریکا، اوباما را با این سخن مورد حمله قرار داد که “علاقه نشان دادن به مسلمین با این حرکت شک برانگیز است اوباما در این راستا گفتگوى اختصاصى با شبکه ماهواره‌اى العربیه داشته است، تعدادى از مسلمانان را در سمت‌هایى در کاخ سفید منصوب کرده است و حالا هم این چنین تعظیم مى‌کند”. از سوى دیگر یک کارشناس امور اتیکت و پروتکل در روزنامه سیدنى هرالد مورنینگ از اوباما دفاع کرد و نوشت این تعظیم نشانه احترام است و دال بر کهتر بودن اوباما نیست.

وی افزود:‌ “من به کشور سعودى مسافرت کرده‌ام و عباى آنان را پوشیده‌ام و آداب و رسوم آنان را نیز انجام داده‌ام و با این نگرش به اوباما به دلیل این اقدامش درود مى‌فرستم”. از سوی دیگر،‌ یک روزنامه‌نگار دیگر محافظه‌کاران را با این سخن مورد حمله قرار داد که “اینان از کوچکترین چیزى براى حمله به اوباما استفاده مى‌کنند در حالى که وى مردم بسیارى را در اروپا به سوى خود جلب کرده است زیرا برخوردى بى‌شائبه دارد و تلاش مى‌کند با همه ارتباط برقرار کند”.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات