تبلیغات

تبلیغات

کودک روباتیکی كه با توانایی یادگیری متولد شد

مجموعه : دانش و فناوری
کودک روباتیکی كه با توانایی یادگیری متولد شد

متخصصان روباتیک ژاپنی کودک روباتیکی را ابداع کرده و به نمایش گذاشته اند که حرکات بدن وی مشابه حرکات بدن کودکان بوده و قدرت یادگیری و برقراری ارتباط با انسانها را دارد. متخصصان دانشگاه اوزاکا اعلام کردند این روبات که به اختصار CB2 نامیده می شود به تدریج می تواند توانایی های اجتماعی خود را افزایش داده، با انسانها از طریق مشاهده و درک حرکات صورت ارتباط برقرار کرده و ارتباط مادر و فرزندی را شبیه سازی کند.

کودک روباتیکی كه با توانایی یادگیری متولد شدسر بدون مو، صورتی کودکانه، حرکات متوالی تنفس مانند و چشمان سیاه از خصوصیات CB2 است. این کودک به منظور نمایش حرکات طبیعی خود در هنگام نمایش عمومی پاهای خود را از صندلی آویزان کرده و به شکلی کودکانه حرکت می داده است. در پس پوسته لطیف و سیلیکونی این روبات که یکی از پیچیده ترین روباتهای ژاپنی محسوب می شود، پردازشگرهای متعددی در حال ثبت و ارزیابی اطلاعات هستند. این روبات 130 سانتیمتری به گونه ای طراحی شده است که مانند کودک انسان توانایی آموختن داشته باشد.

دانشمندان سعی دارند به این انسان مکانیکی بیاموزند تا مانند یک کودک احساسات مادر خود را از طریق حرکات و اشارات صورت وی ارزیابی کرده و آنها را در گروه های اصلی مانند شادی یا غمگینی دسته بندی کند. همچنین این روبات با استفاده از 197 سنسور فشار در زیر پوسته سیلیکونی خود می تواند لمس بدن خود را نیز حس کرده و نسبت به ضربه هایی که به بدن وی وارد می شود عکس العمل نشان دهد.

ثبت نشانه های احساسی افراد به واسطه دوربینهایی که در چشمهای CB2 تعبیه شده صورت گرفته است و پس از محاسبه و تلفیق آنها با احساس های فیزیکی، این احساسها را در گروه هایی خاص دسته بندی می کند. در عین حال به منظور حرکت نرم و طبیعی 51 ماهیچه در بدن روبات نصب شده است و روبو کودک به تدریج و طی دو سال آموخته است که چگونه بدون نیاز به حمایت انسان به نرمی حرکت کند.

کودک روباتیکی كه با توانایی یادگیری متولد شدگروهی از مهندسان روباتیک، متخصصان مغز، روانشناسی و دیگر متخصصان به همراه مهندسان دانشگاه اوزاکا انجام این پروژه که هزینه آن توسط دولت ژاپن تامین شده است را به عهده داشته اند. بر اساس گزارش فرانس پرس، مینورو اوسادا پروفسور دانشگاه اوزاکا که هدایت این پروژه را به عهده داشته است اعلام کرد تا دو سال آینده توانایی های کلامی نیز به CB2 افزوده خواهد شد. همچنین وی قصد دارد تا سال 2050 تیمی از فوتبالیست های روباتیک را برای حضور در رقابتهای انسانی جهانی فوتبال ارائه کند.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات