تبلیغات

تبلیغات

دانستنیهایی جالب که در مورد دلفین ها نمی دانیم

مجموعه : دانستنی ها
دانستنیهایی جالب که در مورد دلفین ها نمی دانیم

دلفین ها حیوانات باهوش و شادی هستند. آنان بسیار بازی گوش اند و این بازی گوشی ناشی از هوش بسیار بالای آن هاست، این حیوانات سال های سال است که نظر محققان را به خود جلب کرده اند و تا به حال اطلاعات جالبی در مورد آن ها کشف شده است.

 

– کوچکترین و بزرگترین دلفین

کوچکترین دلفین دریاها پُرپُیز در دریای کُرتِز زندگی می کند که طولش ۱٫۵ متر و وزنش ۵۰ کیلوگرم می باشد. بزرگترین نوع دلفین در اُرکا وجود دارد که جنس نر آن تا ۸ متر رشد می کند و وزنش تا ۶ تن هم می رسد.

– ویژگی های خاص دلفین ها

دلفین ها گوش های بسیار قوی ای دارند به طوری که می توانند فرکانس های خیلی ضعیف را بگیرند که بسیاری از موجودات از جمله انسان قادر به شنیدنش نیستند. همچنین پوست مخصوصی دارند که آنها را گرم نگه می دارد.

– اتحاد دلفین ها

دلفین ها به صورت گروهی زندگی می کنند، برخی از این گروه ها شامل ۱۰۰۰ تا ۸۰۰۰ دلفین می باشد و در هر گروه دلفین های ماده در مرکز قرار می گیرند و توسط دلفین های نر محاصره می شوند.

– مکانیسم دفاعی دلفین ها

دلفین های آزاد موقع خواب، تنها از نیمی از مغز خودشان استفاده می کنند و نیم دیگر مغزشان در حالت استراحت می باشد. این نکته در مورد دلفین هایی که در باغ وحش متولد می شوند هنوز ثابت نشده است.

– پستانداری خاص

دلفین ها از دسته پستانداران می باشند و برای قدرت ماهیچه هایشان به اکسیژن جو نیاز دارند. جالب این که آنها فقط ۰٫۵ ثانیه از اکسیژن هوا تنفس می کنند و می توانند ۱۵ دقیقه نفس خود را حبس کنند. دلفین های باتل نوز (نوع خاصی از دلفین ها) ۲ تا ۳ دقیقه بینی خود را از آب بیرون می آورند تا بتوانند نفس خود را بیشتر حبس کنند.

– ارتباط دلفین ها

دلفین ها با ایجاد صداهایی به شکل تلگراف یا موسیقی با هم ارتباط برقرار می کنند. سنسورهای شنوایی آنها می توانند صدایی با بسامد ۲۵۰Hz تا ۲۰۰KHz را دریافت کنند. با این توانایی آنان قادرند تصویر دقیقی از جزئیات زیر دریا را به دقت نقشه یا عکس به هم ابلاغ کنند هرچند فاصله آنها خیلی زیاد باشد.

– مهارت جالب شکار آنها

ماهی، هشت پا و صدف از غذاهای مورد علاقه دلفین ها هستند. هرگاه هر کدام از آنان به منبع غذایی می رسد با ایجاد صداهایی، دیگر دلفین ها را باخبر می کند تا شکاری دسته جمعی داشته باشند، همین امر باعث شده همه سال تعداد زیادی دلفین توسط انسان های دو پا شکار شود!

– دلفین ماده

دلفین ها برای بقای نسل یا چیزی شبیه آن جفت گیری نمی کنند بلکه این کار سبب آرامش آنان می شود. زمان جفت گیری دلفین ها تنها ۱۵ تا ۲۰ ثانیه طول می کشد و مدت زمان بارداری دلفین ماده ۱۰ تا ۱۲ ماه (بسته به نوع دلفین) به طول می انجامد و سپس بچه دلفین ۹ ماه از شیر مادر تغذیه می کند تا کاملا رشد کند.

– توانایی های جالب

دلفین ها شناگران، غواصان و شیرجه زنان خیلی ماهری هستند. برخی می توانند ۴۰ کیلومتر را در یک ساعت طی کنند و ۳۰۰ متر به عمق دریا بروند و ۶ متر به بیرون از سطح آب بپرند و البته نوع خاصی از آنان (باتل نوز) می توانند ۳۰ دقیقه نفس خودشان را حبس کنند.

– بهترین دوست آدم ها در دریا

دلفین ها کمکهای زیادی به انسانها می کنند. آنها به ماهی گیران کمک می کنند تا ماهی بیشتری را صید کنند، به غواصان کمک می کنند تا کشتی های غرق شده را پیدا کنند، از غرق شدن شناگران در دریا جلوگیری می کنند و حتی به پزشکان کمک می کنند تا خیلی از مشکلات رفتاری کودکان را درمان کنند.

امروزه علمی جدید در پزشکی مورد مطالعه است که دلفین درمانی نام دارد.

تبلیغات