تبلیغات

تبلیغات

متن کامل مناظره آقای موسوی و احمدی نژاد

مجموعه : مجله خبری
ه گزارش «فردا» در این مناظره تلویزیونی آقایان احمدی نژاد و موسوی برنامه های یکدیگر را نقد خواهند کرد.
در ابتدا دکتر احمدی نژاد بحث را شروع کرد و در ابتدا از تخریب ها علیه خود گلایه کرد. وی معتقد است شخصا علاقمند ورود به این بحث ها نبوده است و همه را می بخشد اما از توهین به منافع مردم نمی گذرد.

 

احمدی نژاد با بیان اینکه خدا را شاکرم که یک دوره در خدمت ملت ایران بودم و از ملت برای همراهی شان تشکر می کنم، امیداورم همواره سربلند باشند.

وی با بیان اینکه انتخابات در کشور ما، انتخاب یک فرد نیست بلکه انرژی گرفتن برای جهش استگفت: چنین هجمه سنگینی علیه دولت در طول انقلاب بی سابقه است.

وی در ادامه به هاشمی رفسنجانی اشاره کرد و وی را به توطئه علیه خود متهم کرد و گفت: در انتخابات قبل از رقیب من در داخل و خارج از کشور حمایت شد.

احمدی نژاد در این خصوص گفت: در اوائل کار دولت، آقای هاشمی به پادشاه یکی از کشورهای حاشیه خلیج فارس گفت که کار این دولت شش ماهه تمام است.

وی با بیان اینکه آقای موسوی را دوست دارم و به ایشان علاقه دارم گفت: سنگین ترین هجمه ها در 4 سال بخصوص در سه ماهه اخیر صورت گرفته است.

احمدی نژاد اظهارات تکذیب شده مبنی بر استفاده از بازیگر در فیلم میرحسین را تکرار کرد و گفت:آقای موسوی! دوستان شما به من گلستانی تحویل دادند که اکنون من آن را بیابان کردم؟

احمدی نژاد مناظره کروبی و رضایی را نیز علیه خود تحلیل کرد و گفت: خوب شد داوطلبم، اگر نبودم سه نامزد چه می خواستند بگویند؟

اما موسوی در جواب به احمدی نژاد گفت: آقایان هاشمی و خاتمی افراد بزرگی هستند که خودشان باید با آقای احمدی نژاد مناظره کنند.

موسوی در ادامه با بیان اینکه می خواستیم ایران الگو و قدرت باشد گفت: دو نوع مدیریت می توان داشت؛ مدیریتی بر اساس ماجراجویی و قهرمان نمایی و رفتارهای نمایشی و خرافه گرایی و خیال بافی و خودمحوری.

وی افزود: مدیریت نوع دوم بر اساس شفافیت، قانون گرایی، صداقت و کار کارشناسی و اعتدال است و اگر می خواهیم ایران قوی داشته باشیم، نوع دوم مناسب است.

موسوی در ادامه به دلایل حضور خود در انتخابات شرکت کرد و گفت: بنده با مدیریت فعلی کشور نسبت به آینده احساس خطر کردم.

در ادامه موسوی وارد نقد مصداقی عملکردهای دولت شد و با اشاره به دستگیری ملوانان انگلیسی، بیان این جمله احمدی نژاد که می خواستند مرا بربایند و … به نقد سیاست خارجی دولت نهم پرداخت.

موسوی گفت: شعار ها بر اساس خیال پردازی است؛ مثلا مدیریت جهان و فروپاشی فلان کشور و … اینها هیچ پشتوانه عملی ندارد.

موسوی تاکید کرد: در سیاست خارجی، آبروی کشور خودمان را بردیم، به عزت لطمه زدیم و تنش وسیع اجرا کردیم.

احمدی نژاد در جواب موسوی گفت: دوستانه می گویم اگر استنادات شما بر این اساس باشد، خیلی بد است و باید تجدیدنظر کنید.

احمدی نژاد درباره ماجرای ملوانان انگلیسی که مورد نقد موسوی قرار گرفت گفت: آقای بلر نامه کتبی داد و گفت سیاست هایمان را نسبت به ایران تغییر میدهیم. وی ادامه داد: زیباترین کار جمهوری اسلامی ایران آزادی ملوانان انگلیسی بود.

وی درباره رابطه با عربستان هم گفت: آقای ملک عبدالله قبلا از من پرسید که اگر دعوت بکنم میایی مکه که گفتم بلی و در آنجا استقبال خوبی از من شد و موج زیادی راه افتاد.

احمدی نژاد گفت: آقای موسوی تصاویر را ببینند و شاهد استقبال باشند.

وی در ادامه به نقد دوران مهندس مکوسوی پرداخت و گفت: در دوران علیه آقای موسوی رابطه ما با عربستان بد بود، رابطه از اساس قطع شد. درباره اسرائیل هم آقای موسوی اعلام کرد که رژیم صهیونیستی باید محو شود و نیروی نظامی می خواستند به فلسطین بدهند.

احمدی نژاد افزود: اگر در میدان رقیب بازی کنیم، باختیم؛ کاری که در دولت هاشمی و خاتمی انجام شد و حمایت کردید.

وی با بیان اینکه 7 قطعنامه شورای حکام به هنگام عقب نشینی ما تصویب شد افزود: امروز 7هزار سانتریفیوژ می چرخد، آقای موسوی در پاریس و بروکسل و سعد آباد چه گذشت؟

احمدی نژاد با بیان اینکه با دو سئوال من درباره هلوکاست غرب و اسرائیل و افرادی در داخل هم فریاد زدند گفت: خلاف نظر صریح امام (ره) است که با غرب سازش کنیم.

وی افزود: آمریکا زمان هاشمی و خاتمی و شما به دنبال براندازی بود، الان نیست.

وی از موسوی پرسید: در دوران خود چند بار سفر خارج رفته اید؟ آن گاه سرافکنده نبودید؟ البته ایران همیشه عزیز بوده است.

احمدی نژاد افزود: من علاقه مند آقای موسوی هستم، ولی شما نگرانید! در زمان آقای هاشمی که تورم شد 49.5 درصد، 49 میلیارد دلار استقراض نگرانی نداشت؟ می خواستند با حمایت از بیرون کشور انقلاب مخملی راه بیاندازند، شما نگران نشدید؟ در تحصن مجلس ششم با کنگره آمریکا تماس گرفتند. چرا نباید بگوییم هولوکاست؟ باید منتظر بنشینیم آنها بیایند به ما بگویند؟ از مقاله نویسی که گفت امام باید به موزه برود دفاع شد و شما نگران نشدید؟

وی افزود: سیاست خارجی ما از متن مردم و امام است. مسئله هسته ای ما الان مسئله دهم جهان است. الان چه می توانند بکنند؟

احمدی نژاد در پایان این وقت خود گفت: از توهین هایی که به یک ملت می شود نمی گذرم.

میرحسین موسوی در ادامه با ذکر خاطره اعزام نیروهای ایرانی به لبنان گفت همه چیز آماده بود اما حاج احمد آقا به نقل از امام(ره) فرمودند که راه قدس از کربلا می گذرد. این یعنی به لبنان چه کار دارید؟ به جنگ بپردازید.

وی با نقد برخی اظهار نظرها گفت: باید در مورد اسرائیل این گفته شود که مردم فلسطین جمع بشوند و رای دهند تا سرنوشت خود را تعیین کنند. ما وقتی به اجتهاد و افراط گرایی خود از این فراتر رویم، ایجاد مصیبت می شود.

موسوی گفت: اروپا بعد از کشتار غزه مقابل اسرائیل بود اما با حوادث ژنو پشت اسرائیل قرار گرفتند.

وی تاکید کرد: واقع بینانه و با تدبیر باید عمل کنیم و مشکلات ام سر روش های اجرایی است.

موسوی گفت: یقین دارم که نیروهای کارشناسی وزارت خارجه و دانشگاه مخالف این روشها هستند.

وی در ادامه با اشاره به اظهارات رحیم مشایی درباره اسرائیل گفت: به صورت افراطی درباره هولوکاست صحبت می کنیم اما معاون آقای احمدی نژاد می گوید دوست مردم اسرائیل هستیم. این یعنی تفریط، تفریط در مقابل افراطی که کردیم.

موسوی گفت: نمی خواهم در مورد خلیج فارس و امارات و قطر رفتن صحبت کنیم زیرا مردم ما اثرات این سیاست ها را می چشند.

وی افزود: ایرانی تحقیر خود را می بیند؛ دولت مسئولیت ندارد؟ دولت مربوط به رنج و مشکل مردم بی تفاوت است.

موسوی افزود: مردم یک کمی فکر دارند، چون بگوییم که دولت تنهاست سه تا را کنار هم بگذاریم بگوییم روبروی ماست.

موسوی افزود: چه شده شیر غران ایران در بند شده است؟ هنرمندان مقابل دولت قرار گرفتند. روحانیت از طرفی، می بینیم که مرجعیت چه رابطه ای دارد و چه توهین هایی به پیامبر(ص) در آموزش و پرورش در این دولت شد.

احمدی نژاد در ادامه خطاب به موسوی گفت: آقای موسوی! دلم می سوزد! اطلاعات شما از بی اطلاعی است. موضوع ستاره دار شدن دانشجویان زمان آقای معین، زمان دوست آقای موسوی که امروز حمایت می کنند از ایشان شروع شد. دستوری که زمان آقای معین بود را وزیر ما برداشت؛ متاسفم که چطور اینطور قاطع می گویید. در زمان شما تنها یک روزنامه منتقد بود، چه فضایی شما درست کردید؟ چه سخنرانی علیه شان کردید؟

احمدی نژاد در ادامه با اشاره به کاغذهای کنارش، آنها را مجموعه تیترهای علیه دولت و شخص اش خواند. زمان آقای هاشمی یک روزنامه منتقد بود که بالاخره بستند. وی گفت: 320 هزار تیتر علیه دولت زدند اما روزنامه ای را نبستیم.

وی ادامه داد زمان دوران آقای خاتمی کاریکاتور علما را کشیدند. در دانشگاه ما، یک پژوهشگر علیه سیاست های پژوهشی مقاله نوشت و علیه اش اقدام شد.

این که می گویم آقای هاشمی و خاتمی با شمایند کاملا درست است؟ سخنرانی دختر آقای هاشمی با حضور همسر شما و آقای خاتمی موید این مطلب است. دختر آقای هاشمی می گویند راه شما ادامه راه سازندگی و اصلاحات است و این یعنی ادامه اشرافیت دوران آقای هاشمی.

احمدی نژاد تاکید کرد: صحنه گردان اصلی آقای هاشمی است. ما می بینیم که چه کسانی می آیند به ستاد شما و می روند.

وی گفت: خود شما چقدر در دولت خود به دیدار مراجع رفتید؟ رابطه ما بهترین رابطه است.

احمدی نژاد گفت: چرا خود را نظام می دانید؟ در مورد هولوکاست حرفی زدم که رهبری تایید کردند و مردم هم تائید کردند.

وی با بیان اینکه چرا من را متهم به بی قانونی می کنید گفت: نمی خواهم بگویم در دولت شما در تابستان 95 میلیارد از بانک مرکزی خارج کردید بدون مصوبه مجلس.

احمدی نژاد در ادامه به موسوی گفت: آقای خاتمی را دکتر خطاب می کنید. می دانید کسی را دکتر خطاب می کنند که امتحان جامع داده باشد. می گذارید پرونده آموزشی یک خانم را اعلام کنم؟

موسوی گفت: بگو

و با اشاره مجری قرار شد احمدی نژاد بعد از صحبت های موسوی این پرونده را افشا کند.

موسوی در جواب احمدی نژاد به ماجرای کردان اشاره کرد و گفت یا ایشان خبر نداشت که مدرک ایشان جعلی است که ناشی از بی اطلاعی ایشان است یا خبر داشت و نگفت که من نمی گویم یعنی چی.

وی ادامه داد مگر می شود مشایی از جلوی وزارت کشور رد شود و بعد بگوید دیدم در وزارت کشور جمعند و برود در یک قرارداد میلیاردی حضور یابد که روزنامه های اصولگرا هم درباره آن افشاگری کردند.

موسوی در ادامه گفت: شما جلوی مجلس ایستادید سر همان وزیر کشور. از برنامه چهارم توسعه و اجرایش خودداری کردید. بحث های عجیبی در مورد آن کردید. آیا با قانون می توان اینگونه برخورد کرد؟ انحلال شوراهای عالی اداری و سرپیچی از مصوبه مجعم تشخیص مصلحت از نمونه های دیگر بی قانونی شماست.

وی تاکید کرد: از مجمع تشخیص که رای رهبر انقلاب پشت اش است، نهادی بالاتر نداریم. با توجیه های عجیب مقابل مصوبه برای احیای شوراها مخالفت کردند. وی گفت: یکی از دلایل تورم 25 درصدی، انحلال همین شوراهای عالی است

 موسوی گفت: دولت می خواهد تمام اختیارات بانکها را داشته باشد، نه دادستانی و غیره. صنعت خوابیده. وضعیت همین است

 موسوی در ادامه گفت: انحلال سازمان مدیریت و برنامه ریزی مخالف قانون است. از ابتدای انقلاب با برنامه ریزی مخالفت کردند. در اول انقلاب می گفتند که به خدا توکل کنید و درست می شود.

موسوی در ادامه گفت: سازمان مدیریت برنامه ریزی تنها سازمانی است که در قانون اساسی آمده و به معاونت تبدیل کردند که اختیاراتی ندارد.

وی ادامه داد: سازمان مدیریت برنامه ریزی تنها سازمانی است که در قانون اساسی آمده و به معاونت تبدیل کردند که اختیاراتی ندارد.

موسوی در ادامه افزود: عدم اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری، الحاق سازمان حج و زیارت در میراث فرهنگی، توقف طرح مالیات بر ارزش افزوده از بی قانونی های دولت است.

وی بی اعتنایی آشکار به مدرک آقای کردان، بی اعتنایی به چند شغلگی دوستان و توجه دوستان به جای کار به پرونده سازی را از مشکلات دولت دانست.

موسوی تاکید کرد: دلیل ورودم، قانون گریزی بود. دولت یک بار اشتباه کرد،دو بار، اما هر بار دولت سلیقه ای عمل کند، مردم توجه شان را از دست بدهند و مقابل مجلس همسو ایستادند.

احمدی نژاد در پاسخ به موسوی گفت: این دولت قانون را زیر پا گذاشت؟ استناد شما به یک مصوبه مجلس است، اگر واقعا معترض اید به دیوان عالی دو خط بنویسید، به هر حال قانون داریم.

احمدی نژاد در ادامه گفت: سه ماه است که سه نفر علیه یک نفر هستند آن وقت به من 40 دقیقه وقت می دهید/اشکال ندارد

در دولت قبل 6.5 درصد لایحه از دیوان عالی رد شد، در ما 3.5 درصد

با حقوق دانان صحبت کنید تا شما را توجیه کنید/ما داریم بر اساس قوانین عمل می کنیم

ماجرای آقای کردان به این صورت است که در زمان آقای هاشمی که حامی آقای موسوی است، یک موجی ایجاد شد که تمام مدیران می خواستند دکترا بگیرند…دانشگاه آزاد میداد علنا و پشت سر هم میداد و موج ایجاد شد، کردان هم یکی از اینها…

من در مجلس گفتم که این مدارک را قبول ندارم/عملکرد را ببینید/یکی کردان هست، ولی در دوران آقای هاشمی و شما از این دکترهای قلابی داریم

وی افزود: دولت شما با رانت دلاری 7 تومان میلیاردر شدند. آقای صفایی فراهانی در دولت شما پول دار شدند. پسران آقای هاشمی چه می کنند؟

احمدی نژاد افزود: آقای کرباسچی و همسرشان و آقای قبه با کارخانه ای در مزایده نبوده صاحب شدند، زمین را از بیخ کندند و صاحب زمین شدند

احمدی نژاد ادامه داد: پرونده استات اویل که پشت  اش پسر آقای هاشمی است، یک دادگاهی شد و یک زندانی و فراری دادن وی را به خارج.

وی گفت: پسر آقای ناطق نوری که حامی شما هستند چگونه زندگی می کنند؟

احمدی نژاد در ادامه پرونده تحصیلی همسر موسوی را عنوان کرد و گفت وی به طور غیرقانونی دارای دو مدرک تحصیلی است.

موسوی به عنوان آخرین فردی که قرار بود صحبت کند گفت: جاهایی که ریش سفیدها نشستند و مشروعیت پشت آن است و نظام است این مشکلات ماست؟ این راه حل است؟ این همین است که منجر به دیکتاتوری می شود، نگفتم شما دیکتاتور هستید بلکه روش تان به دیکتاتوری می رود.

وی خطاب به احمدی نژاد گفت: شما رای خود را به مجمع تشخیص مصلحت و مجلس ترجیح می دهید شما دارید افرادی را مورد حمله قرار می دهید که غایب هستند. از من چیزی ندارید، برای همین آنان را به من وصل کردید شما در جمع 50 میلیونی که آنها نمی توانند از خود دفاع کنند بی آبرو می کنید.

موسوی در ادامه افزود: پسران شان و غیره وقتی قوه قضائیه کسی را محکوم نمی کند بری است رئیس بانک پارسیان را اینگونه لجن مال کردید، مشاور خود را گذاشتید؟ ما به خدا اعتقاد داریم، نمی توانیم اینگونه افراد را نام ببرید شما ی گویید چرا از من آنان حمایت می کنند؟

 وی ادامه داد: من گفتم هر شهروند یک ستاد. ما یک هسته ی بسیار سالمی داریم که کسی نمی تواند از آن ها چیزی بگوئید.

موسوی درباره اظهارات احمدی نژاد درباره همسرش گفت: همسر من تنها زن روشنفکر ایران و قرآن پژوه هستند. افتخار می کنند که دکتری علوم سیاسی و کارشناسی هنر دارند معاون اجرایی شما عوض اینکه به مردم خدمت کنند، می روند پرونده ای بسازند تا امشب علیه ما بگویید وقتی کارد به استخوان می رسد.

وی خطاب به احمدی نژاد گفت: شما کشور را به خطر بردید این انحلال شورای پول و اعتبار بانکه ها را به حیاط خلوت تبدیل کرده است.

وی با طعنه به احمدی نژاد گفت: روش شما قجری است، دست در کیسه می کنید و هر جور که دلتان می خواهید شما خرج می کنید این به صلاح همه است که برنامه ریزی کنید و به صلاح شماست و به صلاح مردم است همه مشکلات ما بخاطر همین سیاست هاست اینکه ما یک دوست در منطقه نداریم.

موسوی تاکید کرد: این وضع کشورماست آقای احمدی نژاد ما را مجبور می کنند حرف هایی بزنیم.

وی گفت: 4 سال است که دارم می شنوم که تمام کشورها در حال فروپاشی است.

موسوی گفت: خسارت هایی که در این 4 سال دیدیم، قصد حضورم بود از مردم بودم و به مردم برمی گردم.

وی گفت: مردم می توانند قضاوت کنند و می توانند تصمیم نهایی را بگیرند. نتیجه با خداست.

 موسوی در پایان گفت: من از همه مردم تشکر می کنم، کمی به عمیق بودن و ارزش ها بودن تشویق می کنیم. مردم را با یک نامه دنبال خود کشیدن روش کار نیست. کار ایجاد کنیم، صنعت خودمان را تقویت کنیم، نه اینکه برنج باسماتی هند در شمال باشد و …

 

 

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

 

تبلیغات