تبلیغات

تبلیغات

دو روی سكه سوسیس و كالباس

مجموعه : تغذیه مناسب
در چند سال اخیر همزمان با افزایش سرعت زندگی در جوامع شهری، تعداد زیادی از مردم به مصرف غذاهایی روی آورده اند كه تهیه آنها چندان وقت‌گیر و دشوار نیست.
سوسیس و كالباس، یكی از نمونه‌های موادغذایی است كه به راحتی آماده مصرف می شود و در عین حال بسیار خوشمزه است و به همین دلیل طرفداران زیادی در میان مردم دارد. اما افزایش استقبال مصرف كنندگان از انواع سوسیس و كالباس، در شرایطی مشاهده می‌شود كه بسیاری از متخصصان تغذیه، به مضرات مصرف این نوع موادغذایی اشاره می‌كنند.

برخی از متخصصان معتقدند، میزان بالای كلسترول موجود در سوسیس و كالباس، باعث ایجاد پلاك‌هایی در دیواره عروق می شود كه رسوب آنها می تواند زمینه بیماری‌های قلبی و عروقی را فراهم كند.

متخصصان به این نكته نیز اشاره می كنند كه مواد محركی كه با مصرف سوسیس و كالباس وارد بدن می‌شوند، می‌توانند در پدیدآوردن بیماری‌های دستگاه گوارش موثر باشند.

مصرف كنندگان سوسیس و كالباس باید به این نكته توجه داشته باشند كه معمولا هر چه درصد گوشت به كار رفته در این مواد غذایی بیشتر باشد، مرغوبیت آن هم بیشتر است.

خریداران برای اطمینان از تهیه سوسیس و كالباس سالم و بهداشتی، لازم است به چند نكته مهم توجه داشته باشند. اولین و مهم‌ترین نكته این است كه باید از خریداری سوسیس و كالباس بدون نام و نشان خودداری كنند و بیش از آنكه به قیمت محصولات توجه داشته باشند، به درجه اعتبار شركت تولیدكننده دقت كنند.

ضمنا كالباس خوب هنگام برش، كمترین ریزش را زیر دستگاه دارد. كارشناسان عقیده دارند، استفاده محدود از سوسیس و كالباس مشكل‌ساز نیست اما در صورتی كه در مصرف آن زیاده‌روی شود، دردسرساز خواهد بود.

گفتنی است سوسیس و كالباس‌های تازه تا 2 روز در یخچال قابل نگهداری است اما برای نگهداری بیش از 2 روز، بهتر است سوسیس و كالباس را در فریزر نگهداری كنید.

تبلیغات