تبلیغات

تبلیغات

ثروت واقعی ملکه انگلیس چقدر است‬؟

مجموعه : مجله خبری
ثروت واقعی ملکه انگلیس چقدر است‬؟
ثروت واقعی ملکه انگلیس چقدر است‬؟
 

به گزارش  تکناز به نقل از جام نیوز، سایت کانادایی "ایران تو" روز سه شنبه 27 دسامبر (6 دی) در خبری نوشت: «الیزابت الکساندر ماری که بیشتر به ملکه الیزابت دوم مشهور است، هم اکنون رییس و سردمدار پادشاهی متحد بریتانیای کبیر است که در نظام مشروطه انگلیس سرپرستی و ریاست 15 کشور دیگر مشترک‌المنافع از جمله کانادا، استرالیا و نیوزیلند را بر عهده دارد. ملکه الیزابت دوم که دختر بزرگ شاه جرج ششم و ملکه الیزابت بود، در سال 1926 به دنیا آمد و در 25 سالگی به پادشاهی انگلیس رسید و اکنون بیش از پنج دهه است که حکمرانی بر این کشور را بر عهده دارد.

ازدواج الیزابت با داماد بدون مال و اموال


الیزابت دوم در روز 21 آوریل 1926 در محله میفر در لندن به دنیا آمد. وی در 10 سالگی نخستین بار پرنس فیلیپ همسر فعلی خود را که شاهزاده فیلیپوسِ یونان و دانمارک بود، ملاقات کرد و آن‌ها در 20 نوامبر 1947 با یکدیگر در کلیسای وست مینیستر ازدواج کردند. آن‌ها به نوعی پسر عمو و دختر عموی دوم کریستین ششم پادشاه دانمارک و پسر عمو و دختر عموی سوم ملکه ویکتوریا محسوب می‌شوند. فیلیپ پیش از ازدواج با الیزابت هویت یونانی و دانمارکی خود را رد کرد و مذهب خود را نیز از ارتودوکس به آنگلوساکسون تغییر داد و عنوان ستوان فیلیپ ماونتباتن را که نام فامیل مادری‌اش بود، برای خود برگزید.

ثروت شخصی ملکه


ثروت شخصی ملکه الیزابت سال‌ها است که به یک موضوع مهم در محافل مختلف تبدیل شده و این در حالی است که برخی ثروت وی را 450 میلیون دلار آمریکا تخمین می‌زنند. (نشریه فوربس، منتشر شده در سال 2010). ارزش سهام مالی خانواده سلطنتی نیز 383 میلیون پوند برآورد شده است.

هزینه‌هایی که خاندان سلطنتی به مالیات دهندگان انگلیسی تحمیل می‌کند


مهم‌ترین انتقادی که دائماً از خانواده سلطنتی انگلیس می‌شود این است که این خانواده هزینه های بسیاری را بر مالیات دهندگان انگلیسی تحمیل می‌کند و این در حالی است که ذات و ماهیت خانواده سلطنتی انگلیس یک ماهیت غیر مثبت و غیر مفید است. بر اساس گزارش‌های مربوط به حسابرسی که اخیرا منتشر شده است، هزینه ای که ملکه الیزابت دوم و خانواده سلطنتی سال گذشته میلادی بر هر یک از مالیات دهندگان انگلیسی تحمیل کردند، برابر با 1.14 دلار بود. این در حالی است که دفتر ملکه اعلام کرده است این هزینه های تحمیل شده در سال 2009 معادل 68.6 میلیون دلار بود و در سال گذشته 2.48 میلیون دلار افزایش نشان می‌دهد.

10.26 هزینه مسافرت‌های اعضای خانواده سلطنتی


این در شرایطی است که برای پرداخت هزینه های مسافرت
و همچنین پرداخت هزینه های مربوط به مصرف انرژی و حقوق کارکنان محل سکونت خانواده سلطنتی مانند کاخ باکینگهام از بیت‌المال استفاده می‌شود. جدول‌های منتشر شده در این زمینه نشان می‌دهد که هزینه مسافرت‌های اعضای خانواده سلطنتی از 10.26 میلیون دلار به 10.76 میلیون دلار افزایش پیدا کرده است.

هزینه تمیز کردن خانه‌ها، نگهداری باغ‌ها و خورد و خوراک خاندان سلطنتی


گراهام اسمیت مدیر کمپین مبارزه برای ایجاد نظام جمهوری در انگلیس که یک گروه ضد سلطنتی در این کشور است، در این باره می‌گوید: این هزینه‌ها هرگز عادلانه نیست. کاملاً واضح است که خانواده سلطنتی هیچ احترام و اهمیتی برای اموال کشور قائل نیستند. هیچ دلیلی وجود ندارد که چند میلیون پوند برای دادن حقوق به کارکنان خانواده سلطنتی صرف شود و ملکه حقوقی دریافت نکند. بررسی‌های انجام شده در مورد حساب‌ها نشان می‌دهد که تمیز کردن خانه های خاندان سلطنتی 496 هزار دلار هزینه های مربوط به غذا 827209 دلار هزینه نگهداری باغ‌ها 661302 دلار در سال گذشته هزینه در بر داشته است.

ملکه سالیانه 13.9 میلیون دلار از پول مالیات دهندگان انگلیس را برای پرداخت هزینه های اساسی از جمله حقوق کارکنان دریافت می‌کند. این در حالی است که حسابرسی‌ها نشان می‌دهد وی در سال‌های اخیر 9.9 میلیون دلار از این پول را از صندوق ذخیره ارزی دریافت کرده است و این در حالی است که این صندوق ذخیره ارزی سال‌هاست به دلیل صرفه جویی از محل پول‌های پرداخت شده به او تشکیل شده است.

پرنس چارلز از سال 2005 تاکنون 12 قانون تصویب شده دولت را وتو کرده است

کمپین جمهوری خواهان که مقر اصلی آن در بریتانیا است، خواستار تشکیل یک مرکز دولتی پاسخگو و مسئول و همچنین پایان دادن به هر گونه نقش قانون برای خانواده سلطنتی شده است و همچنین خواستار آن شده است که هر نوع تصمیم گیری در مورد پرداخت هزینه قانونی به خانواده سلطنتی از طریق برگزاری همه پرسی و با موافقت مردم انجام شود. بر اساس تحقیقاتی که اخیراً توسط نشریه گاردین انجام شده است، پرنس چارلز از سال 2005 تاکنون 12 قانون تصویب شده توسط دولت را وتو کرده است.


در شرایطی که اوضاع اقتصادی همچنان در حال بدتر شدن است، احتمالاً هزینه حفظ و نگهداری خانواده سلطنتی هر سال بیشتر از سال قبل مورد بررسی قرار خواهد گرفت

رژیم سلطنتی به یک مسئله سنتی طولانی مدت برای مردم انگلیس در طول قرن‌ها تبدیل شده است. اگرچه برخی نظرها حاکی از این است که این حکومت یک اصل حقوقی بدون ضرر است و بخشی از هویت تاریخی کشور است و گزینه مناسبی برای جذب گردشگر است، اما اشتیاق برای از بین بردن طلسم حضور رژیم سلطنتی در انگلیس در میان مردم این کشور و مردم دیگر کشورها که تحت قیمومیت ملکه انگلیس قرار دارند، روز بروز در حال افزایش است. در شرایطی که اوضاع اقتصادی همچنان در حال بدتر شدن است، احتمالاً هزینه حفظ و نگهداری خانواده سلطنتی هر سال بیشتر از سال قبل مورد بررسی و موشکافی دقیق قرار خواهد گرفت، به ویژه این که ملکه الیزابت دوم قصد دارد در سال جدید میلادی شصتمین سالگرد بر تخت نشستن خود را جشن بگیرد.
 

تبلیغات