تبلیغات

تبلیغات

کودکان 5 قلوی یزدی مستند شدند +عکس

مجموعه : مجله خبری
کودکان 5 قلوی یزدی مستند شدند +عکس

تصویربرداری مستند «پنج‌قلو‌ها» به کارگردانی مسعود آستانداری با موضوع نگاه به زندگی یك زوج جوان كه در اولین سال ازدواجشان صاحب پنج‌قلو شده‌اند، پس از یك سال و نیم به پایان رسید.

كارگردان این مستند در گفت‌و‌گو با (ایسنا) درباره موضوع این مستند گفت: پنج قلوهایی كه در این مستند تصویر می‌شوند،‌ سه پسر و دو دختر هستند كه یکشنبه هیجدهم بهمن 1388 در شهرستان تفت یزد به دنیا آمده‌اند و روزهای ابتدای زندگی‌شان را در دستگاه «ان‌آی‌یو‌سی» سپری کرده‌اند.

وی افزود: مستند «پنج‌قلو‌ها» از شش ماهگی تا دو سالگی این كودكان را به تصویر کشیده است.

آستانداری درباره هدفش از ساخت این فیلم مستند اظهار كرد: معمولا هر سال چند خانواده در نقاط مختلف کشور صاحب فرزندان چند قلو می‌شوند. طبق آمار ثبت احوال در سال 1388 ،15 هزار و 461 مورد دوقلو‌زایی‌، 543 مورد سه قلوزایی، 25 مورد چهارقلوزایی و چهارمورد پنج قلوزایی در كشور بوده كه اغلب خانواده این كودكان، از اقشار متوسط یا کم درآمد جامعه بودند.

كارگردان «پنج‌قلو‌ها» ادامه داد: دغدغه اصلی من به تصویر کشیدن زندگی یکی از این خانواده‌ها بود ‌و امیدوارم با پخش این فیلم، آنهایی که باید برای اینگونه خانواده‌ها چاره‌ای بیندیشند، به فكر واداشته شوند.

وی در عین حال خاطرنشان كرد: سعی کردم در ساخت این مستند، احساساتی نشده و یک طرفه به قاضی نروم. چراكه من به شخصه شاهد کمک‌هایی که از طرف سازمان‌ها و ادارات دولتی به این خانواده‌ها شده است، بودم اما این خانواده‌ها پس از یكی دوسال كه از حمایت‌هایی برخوردار بودند، تا سال‌ها با مشکلات مالی مواجهند. از سوی دیگر، تربیت و نگهداری چند بچه هم سن در یک‌خانه طاقت فرسا است.

مسعود آستانداری در پایان این گفت‌وگو تصریح كرد: هر مستند، رسالتی دارد و من هم امیدوارم پس از تدوین نهایی قبل از اینکه فیلمم را به جشنواره‌ها و مجامع فرهنگی هنری ارسال کنم آن را در بین خیرین و مسئولان ذیربط نمایش دهم تا هدفی كه داشتم به انجام برسد.

به گزارش ایسنا، آستانداری پیش از این، فیلم‌های کوتاه و مستندی را تصویربرداری و کارگردانی کرده است که از جمله آنها می‌توان به مستند «همچو حافظ» اشاره کرد که در جشنواره‌های داخلی حضور داشته و به گفته كارگردان آن،‌ اكنون برای حضور در جشنواره‌های خارجی در اختیار واحد بین‌الملل حوزه هنری قرار گرفته است.

عوامل مستند «پنج‌قلو‌ها» عبارتند از: عوامل «پنج قلوها» عبارتند از: محقق، تصویربردار و کارگردان: مسعود آستانداری، مشاور: مهرداد اسکویی، تدوین اولیه: مسعود آستانداری، طراحی و میکس صدا: طاهر پیشوایی، صدابردار: هدا مقصودی، آهنگساز: علی امیدی، مدیرتولید: وحید ملک ثابت، دستیار کارگردان و عکاس: امین نادی، تهیه‌کننده: مسعود آستانداری، محصول: حوزه هنری استان یزد.


کودکان 5 قلوی یزدی مستند شدند +عکس

کودکان 5 قلوی یزدی مستند شدند +عکس

کودکان 5 قلوی یزدی مستند شدند +عکس

کودکان 5 قلوی یزدی مستند شدند +عکس

کودکان 5 قلوی یزدی مستند شدند +عکس

کودکان 5 قلوی یزدی مستند شدند +عکستبلیغات