تبلیغات

تبلیغات

كشورهاي زورگو پشت ميز مذاكره چيزي به كسي هديه نمي‌دهند

مجموعه : مجله خبری
كشورهاي زورگو پشت ميز مذاكره چيزي به كسي هديه نمي‌دهند

خبرگزاری فارس: علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی امشب در مراسم اختتامیه كنفرانس بین‌المللی حمایت از فلسطین، منافع ملتهای اسلامی را در وحدت با یكدیگر خواند و گفت: پشت میز مذاكره كشورهای زورگو چیزی به كسی هدیه نمی‌دهند.

به گزارش خبرنگار سیاسی فارس از محل اجلاس، متن كامل سخنان رئیس مجلس شورای اسلامی به شرح زیر است:
«رب ادخلنی مدخل صدق و اخرجنی مخرج صدق»
مهمانان گرانقدر؛
صاحب‌نظران؛
رؤسای محترم هیاتهای مجالس كشورهای اسلامی؛
اینك كه در ساعات پایانی كنفرانس فلسطین قرار داریم، نهایت سپاس و قدردانی خود و نمایندگان مجلس شورای اسلامی را نثار شما می‌كنم. از اینكه با حساسیت و جدیت نسبت به مسئله مهم فلسطین، در بحثها مشاركت نمودید تشكر می‌نمایم.
خداوند تبارك و تعالی می‌فرماید:
«الایحب الله الجهر بالسوء من القول الا من ظم»
باید به ملت فلسطین و هم بیداردلان حق داد كه در قبال ظلم و ستم وحشیانه رژیم صهیونیستی، نفرین ابدی را نثار آنان كنند چرا كه حادثه‌ای كه در سرزمین فلسطین رخ داد در تاریخ بشر كم سابقه است. عده‌ای را به زور از سرزمین خود اخراج كنند و میلیونها نفر آواره و میلیونها نفر در گروگان آنها در سرزمین‌های اشغالی و آنها را از حقوق اولیه حیات سلب كرده‌اند و همزمان با صدای كلفت، آنان را تروریست خطاب می‌نمایند، و با فریب‌كاری منادی صلح‌طلبی سر می‌دهند، این وضعیت برای مردم فلسطین مظلومیت مضاعف ایجاد كرده است. متأسفانه عده‌ای هم در منطقه همین سخنان را با لفافه دلسوزی و واقع‌نگری تكرار می‌كنند.
سؤال اصلی این است، در چنین شرایط ظالمانه، سخن از چه صلحی می‌كنید؟ صلح با كه؟ و نتیجه این صلح چه موضوعی را حل می‌كند؟
اگر موضوع فلسطین، آواره‌سازی مردم فلسطین از سرزمین خود با زور است تا كشوری خیالی ایجاد گردد، صلح پاسخ به چه موضوع است، پاسخ به ظلم به مردم فلسطین یا پاسخ به نیاز رژیم صهیونیستی؟ در واقع در همه تئوریهای صلح كه مطرح شده چه از زبان آمریكایی‌ها و اروپایی‌ها و یا بعضاً از لسان اعراب، واژه با ارزش صلح را سپر خواسته مستتری قرار داده‌اند كه آن خواسته پاسخگوی نیاز رژیم صهیونیستی بوده است
تا رفع ظلم از ملت فلسطین. اگر صورت مسئله چنین است از پیمان اسلو تا امروز كه چندین تئوری صلح مطرح گردید و آخرین آن طرح شتابزده بوش در آناپولیس بود، كدامیك از این تئوری‌ها مجال توفیق در صحنه عمل پیدا كرد؟ با اینكه ظاهراً آنها به واژه گوشنواز صلح مزین شده بود و در نحوه تحقق آنها برحسب شرایط زمانی و مكانی از سازوكارهای متفاوت استفاده شد، پس چرا هیچكدام توفیق نیافت؟
ریشه عدم توفیق در برخورد سهل‌انگارانه و بلكه مزورانه كشورهای بزرگ با حقوق یك ملت است كه برخی كشورهای منطقه هم با تقافل آن سخنان را تكرار یا بزرگ نمودند.
آنها به جای احترام به حقوق یك ملت، صورت مسأله را پاك كردند و به جای آن مسأله دیگر نوشتند و تلاش كردند با رفت‌وآمدهای زیاد و تشكیل زنجیره‌ای از كنفرانس‌ها مسأله تصنعی خود نوشته را حل كنند نه حقوق ملت فلسطین را.
اما سنت تاریخ این نیست كه اینگونه پاك كردن زوری صورت مسأله‌ها در تاریخ جهان، باعث محو شدن واقعی آنها شود، بلكه این بار مسأله با روحیه عصیان ظاهر می‌شود. كراراً می‌گویند چرا در فلسطین شاهد خشونت هستیم و باید به این خشونت‌ها خاتمه داد!
جدای از فریب‌كاری نهفته در این سخنان كه همیشه خشونت وحشیانه از جانب اسرائیل بوده است. اما سؤال این است اگر شما با این روشها جز دفاع از خود در مقابل خشونت اسرائیل و نادیده‌انگاری بین‌المللی برای ملت فلسطین راهی باقی گذاشته‌اید؟ كدامیك از وعده‌های صلح عملی گردید.
پیمان اسلو بر دو پایه استوار بود:
1- تأسیس حكومت خودگردان فلسطین
2- انجام مذاكرات برای حل مسائل دیگر مثل قدس، پناهندگان شهرك‌ها، آب و…
تصور این بود كه همه اراضی كرانه باختری بجز چند پادگان یعنی حدود 90 درصد خاك در اختیار فلسطینی‌ها قرار می‌گیرد، آیا چنین شد؟
اسلو شكست خورد چون اسرائیل به تعهدات خود به هیچ وجه عمل نكرد.
لذا از بررسی راه طی شده با تابلو صلح‌خواهی و سناریوهای مختلف مطروحه آنچه حاصل شد عقیم بودن این راهها و شعله‌ور كردن جنگ در منطقه بود، در واقع بررسی شرایط گذشته بطلان این روشها را نشان می‌دهد امروز نیاز به راهی نو بر مبنای عدالت و واقع‌نگری است. اما این راه،‌ مانورهای تبلیغی آمریكا و برخی كشورهای اروپایی نیست كه بعد از هر ماجراجویی طراحی شده و سازمان یافته اسرائیل و آمریكا عده‌ای كه تخصص در واسطه‌گری پیدا كرده‌اند میان‌داری كنند تا به اسرائیل جایزه كشتارها را بدهند، نظیر آنچه در فجایع غزه رخ داد و عده‌ای قصد داشتند به عنوان وساطت، غزه را به مزایده بگذارند كه ملت فلسطین و حماس پاسخ محكم به آنها دادند.
«تاریخ همواره تكرار می‌شود، ابتدا به صورت یك تراژدی و سپس به شكل یك نمایش كمدی»
اما سردمداران رژیم صهیونیستی و آمریكا باید از گذشته درس بیاموزند كه زمانه قتل و غارت و زورگویی سر آمده است و شرایط برای قتل‌عام‌هایی نظیر دیر یاسین و مسجدالخلیل و صدها مورد دیگر فراهم نیست. رفتار زورگویانه‌ آنان نظیر آنچه در جنگ 33 روزه و بعد در جنگ 22 روزه غزه ایجاد نمودند، جز سرافكندگی در میدان عملیات و بی‌آبروئی در صحنه جهانی برای آنان دستاوردی نخواهد داشت.
كشورهای اسلامی در حمایت از فلسطین جدای از ادای وظیفه اسلامی، به نوعی از منافع و امنیت ملی خود نیز صیانت كرده‌اند و نباید منت بر سر ملت فلسطین بگذارند، در پناه مقاومت حزب‌الله، حماس سایر گروههای جهادی بود كه رژیم صهیونیستی و آمریكا امروز در موقعیتی قرار ندارند كه بتوانند سخنان درشت بگویند و یا اقدامات ناشیانه گذشته را تكرار كنند، اما از حافظه تاریخی حذف نمی‌شود كه ماربرژینسكی در كتاب انحلال و تعاریف ژئوپلینك گفته است:
«كشورهای بزرگ منطقه باید كوچك‌تر شوند»
و حتی بعد از ماجراجویی افغانستان و عراق، تصمیماتی در مورد تقسیم برخی كشورهای عربی گرفته بودند. اگر كشورهای اسلامی با یكدیگر همكاری ننمایند و در مقابل اسرائیل یكصدا نباشند، و از مقاومت فلسطین حمایت نكنند نباید تردید داشت كه در شرایط قدرت اسرائیل وضعیت آنان نیز اینگونه نخواهد بود. مورد نقد آنرا در ماجراجویی اخیر علیه سودان مشاهده می‌كنید كه با كمال پررویی به خاطر ایجاد فضای فشار بر سودان و منفعل نمودن این كشور یك حكم سیاسی صادر نمودند. هر چند دوستان سودانی به نیكی می‌دانند كه این اقدام آمریكا و برخی كشورهای غربی نوعی فرار به جلوست و دقیقاً همان كاری را باید انجام دهند كه نیروهای مقاومت فلسطین در مقابل اسرائیل انجام دادند. یعنی ایستادگی غیرتمندانه. از طرفی ما نیز در این كنفرانس اعلام می‌كنیم ما در كنار برادران سودانی هستیم و از موضع مترقی آن كشور حمایت می‌كنیم. پرونده آمریكا در بحث حقوق بشر مبتذل‌تر از این حرفهاست كه مدعی كشور دیگری شود، با آن اقدامات مفتضح در ابوغریب و گوانتانامو و حمایت از نسل‌كشی اسرائیل و صدها مورد دیگر.
ما هنوز نشانه‌ای از تغییر رفتار آمریكا نسبت به مسلمانان علی‌العموم و مردم فلسطین بخصوص مشاهده نكرده‌ایم، ولی انصافاً از زبان پیچیده‌‌تری استفاده می‌كنند.
لذا توصیه نخست به كشورهای اسلامی این است كه وحدت خود را بازیابند و تصور نكنند غرب اعتنایی به منافع آنان خواهد داشت. دوستی آنها تا زمانی است كه كشورهای اسلامی در دستان آنان قرار داشته باشند. و از این رهگذر فایده‌ای برای آنان پدید آورد، وگرنه اینان همان كشورهایی هستند كه در طی دو جنگ اول و دوم جهانی در قرن بیستم بیش از مجموع جنگهای عراق بیش از 800 هزار نفر عراقی را كشته و مجروح نمودند. لذا بررسی تاریخ گذشته نشان می‌دهد منافع ملتهای اسلامی در همگرایی و وحدت و مناسبات عمیق‌تر با یكدیگر است.
توصیه دیگر به برادران فلسطنیی این است متأسفانه روابط بین‌المللی علی‌رغم ظاهر صلح‌طلبانه، ماهیتی زورگویانه دارد. صراط پیروزی شما بر محور مجاهدت و مقاومت رقم خورده است. در كنار روشنگری مستمر، راه جهاد فی‌سبیل‌الله، راه فلاح و رستگاری است. شما در این راه، یاران فداكاری خواهید داشت كه بسیار ارزشمند‌تر از رایزنیهای سبك و بی‌وزن برخی كشورهاست كه گاه برمبنای دلسوزی آن را طرح می‌كنند.
وحدت همه نیروهای فلسطینی حول مقاومت عزت و سرافرازی آنان را فراهم می‌كنند. همانگونه كه در سالهای اخیر مشاهده نمودید،‌آیا لبنان در پناه مقاومت عزیز نشد؟ آیا غزه در پناه مقاومت سرافراز نشد؟
برادران فلسطینی این سرمایه ارزشمند در پناه مقامت و روحیه جهادی حاصل شده و شما به خوبی می‌دانید پشت میز مذاكره كشورهای زورگو چیزی به كسی هدیه نمی‌دهند، همانگونه كه در موضوع هسته‌ای ایران، جمهوری اسلامی با مقاومت قدرت فناوری خود را تثبیت نمود. البته دیپلماسی مذاكره ارزشمند است وقتی كه با اسلوب حق مدارانه توأم باشد. كه امروز چنین نیست. هرچند آمریكا و غرب در مقابل مقاومت همان حرفهای تكراری گذشته را می‌زنند، اما بدانیم گاهی زبان آنها مجاب نمی‌شود. ولی روح آنان مجاب می‌گردد. و نباید توجهی به لفاظی‌های رژیم صهیونیستی كرد كه علی‌رغم شكست در مقابل مقاومت، این روزها همچنان بر طبل جنگ می‌كوبند، آنان اسرائیلی‌ها همچون خروسی نوپا هستند كه در مبارزه با حریف از پا درآمده، اما همچنان بانك پیروزی سر می‌دهد.
كنفرانس تهران با مشاركت مجالس كشورهای منادی وحدت دولتها و ملت اسلامی و موضوع فلسطین را محور همدلی كشورهای اسلامی می‌پندارد كه در پناه این وحدت، تمامی گروه‌های فلسطینی می‌توانند با استراتژی مقاومت از پشتیبانی همه مسلمین برخوردار گردند.
كنفرانس تهران در خلال دو روز بحث جدی كمك به مردم شریف غزه در جهت بازسازی را همچنان اولویت امروز كشورهای اسلامی می‌داند كه نباید با این موضوع انسانی، كشورهای غربی بازی كودكانه نمایند. و كمك‌رسانی به ملت فلسطین و غزه را گروگان امیال رژیم صهیونیستی كنند، كه این بازی ناجوانمردانه با پول كثیف است.
كنفرانس تهران بازگشایی گذرگاهها برای مددرسانی به ملت فلسطین را ضروری می‌داند كه در هیچ حالی شرط‌بردار نیست. و جزء حقوق اولیه آنان است و از كشورهای منطقه می‌خواهیم در این زمینه سهل‌انگاری و تقافل ننمایند، و مراقبت داشته باشند كه غرب حیثیت و آبروی آنان را وجه المصالحه امیال خویش قرار ندهد.
كنفرانس تهران، ماجراجویی اخیر آمریكا و برخی كشورهای بزرگ در مورد كشور برادر سودان را محكوم و آنرا دسیسه‌ای برای منفعل ساختن این كشور می‌داند و حمایت همه جانبه می‌نماید از كشور دوست و برادر سودان.
كنفرانس تهران، تا احقاق حقوق ملت فلسطین خود را مؤظف به اقدام می‌داند و به همین دلیل كمیته دائمی پیگیری را دایر می‌نماید.
لازم می‌دانم بار دیگر از حضور گرم و صمیمی شما حضار گرانقدر سپاسگزاری می‌كنم و امیدوارم در آینده كنفرانس فلسطین در قدس شریف به میزبانی دولت فلسطین و مقاومت برگزار گردد.
به امید دیدار مجدد شما؛
واسلام علیكم

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات