تبلیغات

تبلیغات

عشق فقط کافی نیست !! ( ازدواج و زندگی )

عشق فقط کافی نیست !! ( ازدواج و زندگی )
 
 
سلام، دختری هستم ۱۹ساله و دانشجوی کاردانی، حدود ۳ماهی می شود که یکی از اقوام به من پیشنهاد ازدواج داده است، او ۲۳ساله و دانشجوی کارشناسی است. ولی من فکر نمی کنم که بتوانم با عقاید خانواده او کنار بیایم، با این حال به او علاقه مند شده ام. لطفا بفرمایید چه باید بکنم؟
 
دوست عزیز، اصولا در ازدواج و انتخاب همسر به 3 شاخص کلی و اساسی توجه می شود. این سه عامل تناسب، سلامت اخلاقی و روانی و علاقه مند بودن است. درست است که هر سه این شاخص ها در انتخاب شریک زندگی مهم و لازم است اما میزان معناداری و در اولویت قرار دادن آن ها متفاوت است.
 
چرا علاقه مندید؟
در سوال شما چند مسئله قابل بررسی است. علاقه مندی شما یکی از نکات مثبت این انتخاب است اما متاسفانه بخشی که به آن اشاره نکردید و بسیار هم مهم است این است که این علاقه بر اساس چه عواملی است. آیا صرفا یک جذابیت عاطفی است یا بر اثر شناخت و عاطفه به وجود آمده است. چون در مواردی این احساس تحت تاثیر جذابیت‌های بیرونی و بدون داشتن پشتوانه عمیق شناختی شکل می گیرد که در صورت تداوم ارتباط و روبه رو شدن با برخی اختلافات ممکن است کمرنگ شود. پس بهتر است فرصت بیشتری برای بررسی دلایل علاقه‌مندیتان بگذارید.
 
اشاره ای که به اختلاف اعتقادی با خانواده خواستگارتان داشته‌اید، قابل فهم نیست، با خود ایشان چطور؟ باز هم در زمینه اختلافات اعتقادی و همچنین دیگر حوزه های مرتبط به تناسب داشتن، که امر مهمی در انتخاب شماست، اختلاف دارید؟ مسئله اصلی در انتخاب، بررسی زمینه های تفاهم بین شما و خواستگارتان است. اگر این تفاوت نه فقط با خانواده بلکه با او نیز وجود دارد، بسته به میزان اهمیت این مسئله برای شما و او، می تواند زمینه تنش و ناراحتی را فراهم سازد. همچنین بسیار مهم است که تناسبات خود را در دیگر حوزه ها خوب بررسی کرده باشید.
 
واکنش طرف مقابل چیست؟
اما اگر فرض بگیریم علاقه شما به این فرد بر اساس شناخت کافی شکل گرفته است و پشتوانه محکمی دارد و نیز اطمینان یابیم که بین شما و طرف مقابلتان تناسبات لازم وجود دارد، در زمینه اختلاف اعتقادی شما و خانواده خواستگارتان اطمینان یافتن از چند نکته کمک کننده است. اول این که طرف مقابل شما در برخورد با این مسئله چه واکنشی دارد و قرار است با کدام طرف همراهی داشته باشد چرا که اصولا در اختلاف با خانواده همسر، واکنش فرزند آن خانواده تاثیرگذار است.
 
ارزیابی میزان مداخلات خانواده
نکته بعدی این است که ببینیم دخالت خانواده در این مسئله چگونه است و آیا بر روابطشان با شما تاثیرات سوئی می گذارد یا نه؟ که هرچه این مسئله بیشتر باشد شرایط پیچیده تر است. میزان مداخله خانواده طرف مقابل و یا میزان وابستگی و تاثیرپذیری همسر آینده شما از این مداخلات هم مهم است و نیاز به بررسی دارد.
 
به امید تغییر کسی نباشید
نکته آخر و از همه مهم تر میزان انعطاف پذیری و سازگاری شما در رویارویی با این مسئله و یا برخوردهای احتمالی است. این را باید بدانیم که کلا در ازدواج نباید به دنبال تغییر دادن کسی باشیم، بلکه هم شما باید شرایط خانواده مقابل را بپذیرید و درک کنید و هم آن ها شما را همان طور که هستید قبول کنند. اگر قرار نیست ماجرا بدین گونه باشد حتما هر دو طرف با مسائل و چالش‌هایی روبه رو خواهید شد.
 
منبع : خراسان نیوز

تبلیغات