تبلیغات

تبلیغات

روایت جالب از آیت الله خامنه ای از تنها سفر حج + عکس

مجموعه : مجله خبری
روایت جالب از آیت الله خامنه ای از تنها سفر حج + عکس
کما این که اخبار مربوط به دعوت پادشاه عربستان سعودی از آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی برای سفر به حج در روزهای اخیر مطرح بود تا این که دفتر رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام رسما اعلام کرد هاشمی نخواهد رفت.

بسیاری هم مایل اند بدانند آیت الله خامنه ای مقام معظم رهبری چند بار به حج رفته اند. جالب است بدانید ایشان اول بار پس از پیروزی انقلاب و در آبان سال 1358 به حج رفته اند و پس از آن دیگر تکرار نشد.

روایت جالب از آیت الله خامنه ای از تنها سفر حج + عکس

روایت ایشان بر پایه دستخطی که سال 1370 برای کتاب «سفر قبله » – هدایت الله بهبودی (نویسنده شرح اسم – زندگی نامه) نوشته اند (به نقل از پایگاه حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری) چنین است:

«این كتاب مرا باز در شور و حال حسرت‌آلود زیارت خانه‌  خدا و حرم رسول‌الله(ص) فرو برد. شور و حال و اشتیاقی كه دیگر امیدی هم با آن نیست. تا به یاد دارم -از سال های دور جوانی- هرگز دل خود را از آتش این اشتیاق، رها نیافته‌ام. اما حتی در دوران سیاه اختناق كه هر روحانی بامعرفت و بی معرفتی، با رغبت و یا حتی از سر سیری، آسان می‌توانست در خط حج قرار بگیرد .. و من نمی‌توانستم! یا بهتر بگویم: هیچ حمله‌دار و رئیس كاروانی از ترس ساواك شاه، نمی‌توانست و جرأت نمی‌كرد نام مرا در فهرست حاجی‌های خود – چه رسد به عنوان روحانی كاروان- بگذارد. بله، حتی در آن دوران سخت هم دلم از امید زیارت كعبه و بوسه زدن بر جای پای پیامبر(ص) در مكه و مدینه، خالی نمانده بود .. و این امید، اگرچه با حج ده روزه‌  سال ۵۸ كه به فضل شهید محلاتی قسمتم شد، برآورده گشت، اما آتش آن شوق سوزنده‌تر و مشتعل‌تر شد .. در سالهای ریاست جمهوری چشم امید به پس از آن دوران دوخته بودم .. اما امروز ..؟ شور و اشتیاقی بی‌سكون و امیدی تقریبا فرو مرده .. تنها تسلا به خواندن اینگونه سفرنامه‌ها یا شنیدن آنها است كه خود بازافزاینده‌ شوق نیز هست.»

سال بعد، جنگ شروع می شود و سال بعد تر رییس جمهور می شوند و از سال 1368 نیز عهده دار رهبری و در هیچ یک از این سال ها سفر حج دوباره صورت نپذیرفت.

نکته جالب دیگر درباره این تنها سفر آیت الله خامنه ای به حج این است که همزمان با اشغال سفارت آمریکا در تهران ( 13 آبان 1358) یا تسخیر لانه جاسوسی بوده و همراه  هاشمی رفسنجانی در مکه این خبر را  می شنوند.  

تعبیر «به فضل شهید محلاتی» نیز نام کوچک آیت الله فضل الله محلاتی را در ذهن متبادر می کند که 6 سال بعد در سقوط هواپیما توسط عراقی ها به شهادت رسید.

 
منبع : عصر ایران
a