تبلیغات

تبلیغات

چطور نگرانی در مورد ازدواج را برطرف کنیم؟

هر دختر و پسری به مجرد بستن عقد ازدواج به یک دیگر تعلق پیدا کرده و عمری میخواهند در کنار هم زندگی کنند، در غم و شادی شریک هم باشند، به کمک هم میخواهند فرزندان صالح و شایسته تحویل جامعه دهند و بالاخره در تمام مراحل زندگی غم خوار هم باشند، از این رو اسلام در ابتدا به این دو زوج جوان سفارش اکیداً میکند که در انتخاب همسر کمال دقت را بنمایند. در روایات برای همسر ویژگی هایی ذکر شده که اگر جوان‏ها قبل از ازدواج به آن‏ها توجه کنند، یا اصلاً دچار اختلاف خانوادگی نمیشوند و یا خیلی کم با آن دست به گریبان میشوند. در این جا به طور اختصار به برخی از آن‏ها اشاره میشوند:
 
1- تدیّن. بزرگ‏ترین ویژگی یک همسر مناسب این است که متدیّن باشد و به خدا، پیامبر(ص) امام(ع)، معاد و تمام آن چه پیامبر(ص) از طرف خدا برای سعادت بشر آورده ایمان داشته باشد. حلال خدا را حلال و حرام او را حرام بداند.2- حسن خلق. از ویژگیهای مهم ،خوش اخلاق بودن همسر است، اگر شوهری بهترین خانه، ماشین، لباس، قیافه، و بیشترین پول را داشته باشد، اما بداخلاق و خشن باشد، تمام افراد خ انواده ناراحت خواهند بود، به طوری که آرزو میکنند روی خاک بنشینند و پست‏ترین لباس‏ها را بپوشند و بدترین غذاها را بخورند، اما در خانه گرفتار خشونت و بدزبانی بداخلاقی نباشند.رسول خدا(ص) فرمودند: کسی که به خواستگاری شما آمده اگر اخلاق و دینش مورد پسند باشد، با او ازدواج کنید و اگر چنین نکنید فتنه و فساد بزرگی در زمین به وجود خواهد آمد.
 
(1)در حدیث دیگر فرمودند: “علیک بذات الدّین؛ بر تو باد که همسر دین داری بگیری”.(2)نقل است حضرت رضا(ع) در پاسخ کسی که پرسیده بود شخص بداخلاقی برای خواستگاری دختر آمده چه کنم، دختر به او بدهم یا نه؟ فرمودند: “لا تزوّجحه ان کان سیّی الخلق؛ اگر بد اخلاق است دختر به او نده”.(3)
 
3- شرافت خانوادگی (نجابت و پاکی). رسول خدا(ص) فرمودند: در خانواده شایسته ازدواج کنید، زیرا عرق “نطفه و ژن‏ها” تأثیر میگذارد.
 
(4)4- سلامتی جسمی و روحی. منظور از سلامتی جسمی و روحی، عاری بودن همسر از بیماریها، نقص‏ها و معلولیت‏های جسمی و روحی عمیق و غیر قابل درمان و تحمل است.در ضمن جزوه گزینش شوهر ایده آل شماره 157 به پیوست ارسال میگردد.با توجه به مطالب فوق، سعی شود در انتخاب شوهر حالت وسواسی پیدا نشود، همین که جوان متدین، خوش اخلاق و خانواده داری به خواستگاری آمد، رضایت به ازدواج دهید؛ ولو این که هنوز کارمند، یا حقوق بگیر هم نباشد.خدا را رازق بدانید، چرا که او متعهّد شده روزی بندگان صالح و پرتلاش خود را برساند.به قول معروف: هر آن کس که دندان دهد نان دهد.پیامبر اکر(ص) فرمودند: هر کسی از ترس هزینه زندگی ازدواج را ترک کند، از ما نیست.
 
 
(5) و به قول شاعر: غم روزی مخور، بر هم مزن اوراق دفتر راکه قبل از طفل، ایزد پر کند پستان مادر راقال رسول اللَّه:”اذا جاءکم من ترضون خلقه و دینه فزوّجوه الاّ تفعلوه تکن فتنة فی الارض و فساد کبیر”.در مورد خواب باید بگوییم: گرچه هر خوابی تعبیر ندارد و نمیشود به آن اعتنا کرد، اما ان شاءاللَّه خواب شما راست است، شاید آن آقا سید همان، نیت و هدف پاک شما است که همیشه برای خوش بختی خود و دیگران دعا میکنید و شاید همان دعایی باشد که از خداوند بزرگ میخواهید یک انسان مؤمن و متدّین را نصیب شما بگرداند. منظور از پشیمانی هم شاید این باشد که در امر ازدواج تصمیم جدی بگیرید و هر روز قصد خود را عوض نکنید و به خاطر آینده‏ای که هنوز نیامده این قدر از ازدواج کردن هراس نداشته باشید.سفارش میکنیم ارتباط خود را با خدا و پیامبر اکرم(ص) و ائمه اطهار(ع) مخصوصاً حضرت زهرا(ع) محکم کنید و به آینده امیدوار باشید. هر گونه ترس و وحشت از آینده از دل خود بیرون کنید و در امر ازدواج هم زیاد سخت گیرد نباشید.

تبلیغات